60-metrowe nowoczesne mieszkanie. Uwagę przyciąga niebanalne wykończenie

2024-04-25 21:58

Pięknie mieszkacie, pada wcześniej czy później, ilekroć ktoś ich odwiedza. 63 metry kwadratowe Klaudii i Pawła w apartamentowcu na warszawskiej Woli zachwycają przestrzenią i klimatem. Ale przede wszystkim zaskakują. Spokojny skandynawski przedpokój zupełnie nie zapowiada tego, co ma miejsce w salonie. Oto nowoczesne mieszkanie z kolorem.

Spis treści

  1. Drewniana podłoga w kuchni i przedpokoju to pomyłka
  2. Otwarta strefa dzienna
  3. Nowoczesna kuchnia czarna z drewnem
  4. Zabudowa wokół łóżka w sypialni
  5. Kamień w łazience na ścianie
  6. Piękne mieszkanie w kamienicy w centrum Szczecina. Edyta i Bartek sami je zaprojektowali, wyremontowali i urządzili

Wynajmowaliśmy mieszkanie po drugiej stronie ulicy – opowiada Klaudia. – W pobliżu trzy parki, do centrum zaledwie cztery kilometry. Lubiliśmy tę okolicę. Gdy naprzeciwko ruszyła budowa, uznali, że to dobry moment, by zamieszkać na swoim.

Do pracowni Q+B.ARCHITEKCI Beaty i Jakuba Korneckich trafili przez przyjaciółkę Klaudii. – Wcześniej szukaliśmy inspiracji w internecie, zbieraliśmy zdjęcia wnętrz, które nam się podobały – wyjaśniają. – Nie kierowaliśmy się żadnym stylem, chcieliśmy po prostu, żeby było funkcjonalnie i „czysto” – dużo bieli i drewna. Projektanci pomogli nam stworzyć z tego całość.

Remontem zajęli się już sami. Miał trwać miesiąc, ale przeciągnął się do trzech (wprowadzili się dwa dni przed Wigilią). – Ciężko trafić na porządną ekipę. Naszą ten remont trochę przerósł – wspominają.

Niedługo miną dwa lata od przeprowadzki. – Właśnie wybraliśmy nowe obicie na kanapę, będzie w odcieniu butelkowej zieleni – zdradza właścicielka. Czy w związku z tym przemalują ścianę w salonie? – Jeszcze nie wiemy. To się okaże, gdy wstawimy sofę. Jeśli nie będą się gryźć – ściana zostanie.

Drewniana podłoga w kuchni i przedpokoju to pomyłka

Lubią rozkład swojego M, dużą, ponad 7-metrową łazienkę i ogromny taras. Cenią sobie również klimatyzację. – Okna salonu wychodzą na południowy-zachód, a mieszkanie na ostatnim piętrze jest zawsze nasłonecznione, gdyby nie klimatyzacja, ciężko byłoby wytrzymać – mówią. Nie sprawdziła się natomiast drewniana podłoga w kuchni i w przedpokoju. – Nigdy więcej – zarzeka się Klaudia. – Szybko się niszczy. Dlatego niedawno przeszła mały liftting. Był już konieczny.

Otwarta strefa dzienna

W pierwotnym projekcie mieszkania salon i kuchnia były oddzielnymi pomieszczeniami. – Aby spełnić nasze założenie, będące również główną wytyczną właścicieli, otworzyliśmy je, tworząc przestronną strefę dzienną – mówią projektanci. W jej centrum stanął okrągły stół na oryginalnym krzyżaku z giętymi modernistycznymi krzesłami.

Nowoczesna kuchnia czarna z drewnem

– Mocniejszym akcentem jest drewniano-czarna kuchnia z granitowym czarnym blatem. Lodówka i techniczna część budynku, czyli szacht wentylacyjny, zostały ukryte w „drewnianej” ścianie wysokiej zabudowy meblowej – opowiada projektantka. Nieregularne czarne słoje na fornirze w stylu lat 30. ładnie korespondują z matowymi czarnymi frontami. Przestrzeń między szafkami wypełnia czarne szkło.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski Fornir Palisander Santos – serwisdrzewny.pl.

Zabudowa wokół łóżka w sypialni

Łóżko z wysokim tapicerowanym zagłówkiem okala biała zabudowa. Nie jest głęboka, więc nie przytłacza sypialni. Ponieważ  nie było miejsca na stoliki nocne, projektanci znaleźli inne rozwiązanie. W wysokich szafkach wykonali boczne wnęki – z włącznikami światła, miejscem na książki i podręczne przedmioty.

Sypialnia
Autor: Mariusz Bykowski
Płytki w łazience do sufitu

Takie układanie glazury ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Pierwsi podkreślają funkcjonalność i oszczędności przy malowaniu (tylko sufit!), drudzy twierdzą, że w tak wykończonej łazience czuliby się jak w… bunkrze.

1. Wymiary. Im większe i wyższe pomieszczenie, tym lepiej. W niewielkim, zastawionym zbyt dużą liczbą sprzętów, takie rozwiązanie może się nie sprawdzić. Płytki też nie powinny być małe – 30x60 cm to optymalna wielkość.

2. Wzór. „Inwazyjny” absolutnie odpada – takie płytki można stosować jedynie na małej powierzchni, najlepiej na fragmencie ściany. Jeśli jednak płytki są neutralne, o naturalnym rysunku i fakturze, raczej matowe niż błyszczące – będą wyglądać świetnie. Pamiętajmy tylko o tym, by nie „ciąć” powierzchni ściany kontrastową lub zbyt szeroką fugą

Kamień w łazience na ścianie

W łazience surowy ciemnoszary kamień połączono z drewnem – tym samym, które pojawia się w kuchni. Wykonano z niego zabudowy meblowe – długą szafkę podumywalkową i zlicowane ze ścianą szafki nad WC.

Ściana nad wanną zyskała dodatkową warstwę. – Postawiliśmy na delikatną grę płaszczyzn, projektując podświetlany wybijający się na pierwszy plan „obraz” – wyjaśniają projektanci. – Neutralny, nie męczący, wykonany z tych samych płytek, które są na ścianach. Łagodne szczelinowe podświetlenie tworzy relaksujący nastrój spa.

W stronę klasyki
Beata Tokarska-Kornecka, Jakub Kornecki, Q+B.Architekci, qb-architekci.pl
Beata Tokarska-Kornecka, Jakub Kornecki, Q+B.Architekci, qb-architekci.pl

Głównym założeniem koncepcji było stworzenie funkcjonalnej wspólnej otwartej przestrzeni dziennej dla mającej się wkrótce powiększyć rodziny. Kuchnię połączyliśmy z salonem, natomiast sypialnia i pokój dziecka (strefa nocna) pozostały wydzielone. Całkowicie przeprojektowana została część mieszkania w obrębie holu. Powstała tam szafa z komfortowym siedziskiem, druga, od strony małej łazienki, w łazience natomiast wydzielono część gospodarczą. Nowoczesny styl mieszkania przełamują eklektyczne detale. Do wnętrza ukierunkowanego ku skandynawskiej neutralnej estetyce, wkradły się również elementy stylizowane – krzesła w jadalni, drzwi, retro włączniki.

Piękne mieszkanie w kamienicy w centrum Szczecina. Edyta i Bartek sami je zaprojektowali, wyremontowali i urządzili

Po webinarze Wnętrze stworzone do odpoczynku