Klaudia i Paweł postawili na mocne akcenty. Zaglądamy do mieszkania na warszawskiej Woli

2023-01-24 12:37

Pięknie mieszkacie, pada wcześniej czy później, ilekroć ktoś ich odwiedza. 63 metry kwadratowe Klaudii i Pawła w apartamentowcu na warszawskiej Woli zachwycają przestrzenią i klimatem. Ale przede wszystkim zaskakują. Spokojny skandynawski przedpokój zupełnie nie zapowiada tego, co ma miejsce w salonie.

Salon
Autor: Mariusz Bykowski Wieczny błękit. Choć chłodny z natury, dodaje salonowi ciepła i przytulności. – Ściana początkowo miała być bardziej stonowana, w szaroniebieskim kolorze Mozart Blue – wyjaśnia projektantka. – Właściciele zdecydowali się jednak na żywszy odcień. Kolorystyka strefy dziennej przełamana została elementami dekoracyjnymi w odcieniu złota. Obraz – Maja Kiesner, kiesner.pl.

Klaudia i Paweł.  Ona jest rodowitą warszawianką, on pochodzi z Kalisza. Paweł, inwestor, prężnie działa na rynku nieruchomości. Klaudia aktualnie opiekuje się dwuipółletnią Helenką i półrocznym Stasiem.

Wynajmowaliśmy mieszkanie po drugiej stronie ulicy – opowiada Klaudia. – W pobliżu trzy parki, do centrum zaledwie cztery kilometry. Lubiliśmy tę okolicę. Gdy naprzeciwko ruszyła budowa, uznali, że to dobry moment, by zamieszkać na swoim.

Do pracowni Q+B.ARCHITEKCI Beaty i Jakuba Korneckich trafili przez przyjaciółkę Klaudii. – Wcześniej szukaliśmy inspiracji w internecie, zbieraliśmy zdjęcia wnętrz, które nam się podobały – wyjaśniają. – Nie kierowaliśmy się żadnym stylem, chcieliśmy po prostu, żeby było funkcjonalnie i „czysto” – dużo bieli i drewna. Projektanci pomogli nam stworzyć z tego całość.

Remontem zajęli się już sami. Miał trwać miesiąc, ale przeciągnął się do trzech (wprowadzili się dwa dni przed Wigilią). – Ciężko trafić na porządną ekipę. Naszą ten remont trochę przerósł – wspominają.

Lubią rozkład swojego M, dużą, ponad 7-metrową łazienkę i ogromny taras. Cenią sobie również klimatyzację. – Okna salonu wychodzą na południowy-zachód, a mieszkanie na ostatnim piętrze jest zawsze nasłonecznione, gdyby nie klimatyzacja, ciężko byłoby wytrzymać – mówią. Nie sprawdziła się natomiast drewniana podłoga w kuchni i w przedpokoju. – Nigdy więcej – zarzeka się Klaudia. – Szybko się niszczy. Dlatego niedawno przeszła mały liftting. Był już konieczny.

Niedługo miną dwa lata od przeprowadzki. – Właśnie wybraliśmy nowe obicie na kanapę, będzie w odcieniu butelkowej zieleni – zdradza właścicielka. Czy w związku z tym przemalują ścianę w salonie? – Jeszcze nie wiemy. To się okaże, gdy wstawimy sofę. Jeśli nie będą się gryźć – ściana zostanie.

Nowe otwarcie

W pierwotnym projekcie mieszkania salon i kuchnia były oddzielnymi pomieszczeniami. – Aby spełnić nasze założenie, będące również główną wytyczną właścicieli, otworzyliśmy je, tworząc przestronną strefę dzienną – mówią projektanci. W jej centrum stanął okrągły stół na oryginalnym krzyżaku z giętymi modernistycznymi krzesłami.

Jadalnia z kuchnią
Autor: Mariusz Bykowski

Dobre wsparcie

– Mocniejszym akcentem jest drewniano-czarna kuchnia z granitowym czarnym blatem. Lodówka i techniczna część budynku, czyli szacht wentylacyjny, zostały ukryte w „drewnianej” ścianie wysokiej zabudowy meblowej – opowiada projektantka. Nieregularne czarne słoje na fornirze w stylu lat 30. ładnie korespondują z matowymi czarnymi frontami. Przestrzeń między szafkami wypełnia czarne szkło.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski Fornir Palisander Santos – serwisdrzewny.pl.

Dobra organizacja

Łóżko z wysokim tapicerowanym zagłówkiem okala biała zabudowa. Nie jest głęboka, więc nie przytłacza sypialni.

Sypialnia
Autor: Mariusz Bykowski

Z głębi szafki

Ponieważ w sypialni nie było miejsca na stoliki nocne, projektanci znaleźli inne rozwiązanie. W wysokich szafkach wykonali boczne wnęki – z włącznikami światła, miejscem na książki i podręczne przedmioty.

Sypialnia
Autor: Mariusz Bykowski
Nasza rada: Płytki do sufitu

Takie układanie glazury ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Pierwsi podkreślają funkcjonalność i oszczędności przy malowaniu (tylko sufit!), drudzy twierdzą, że w tak wykończonej łazience czuliby się jak w… bunkrze.

1. Wymiary. Im większe i wyższe pomieszczenie, tym lepiej. W niewielkim, zastawionym zbyt dużą liczbą sprzętów, takie rozwiązanie może się nie sprawdzić. Płytki też nie powinny być małe – 30x60 cm to optymalna wielkość.

2. Wzór. „Inwazyjny” absolutnie odpada – takie płytki można stosować jedynie na małej powierzchni, najlepiej na fragmencie ściany. Jeśli jednak płytki są neutralne, o naturalnym rysunku i fakturze, raczej matowe niż błyszczące – będą wyglądać świetnie. Pamiętajmy tylko o tym, by nie „ciąć” powierzchni ściany kontrastową lub zbyt szeroką fugą

Czas relaksu

Ściana nad wanną zyskała dodatkową warstwę. – Postawiliśmy na delikatną grę płaszczyzn, projektując podświetlany wybijający się na pierwszy plan „obraz” – wyjaśniają projektanci. – Neutralny, nie męczący, wykonany z tych samych płytek, które są na ścianach. Łagodne szczelinowe podświetlenie tworzy relaksujący nastrój spa.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski

Zgrany duet

W łazience surowy ciemnoszary kamień połączono z drewnem – tym samym, które pojawia się w kuchni. Wykonano z niego zabudowy meblowe – długą szafkę podumywalkową i zlicowane ze ścianą szafki nad WC.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski
W stronę klasyki
Beata Tokarska-Kornecka, Jakub Kornecki, Q+B.Architekci, qb-architekci.pl
Beata Tokarska-Kornecka, Jakub Kornecki, Q+B.Architekci, qb-architekci.pl

Głównym założeniem koncepcji było stworzenie funkcjonalnej wspólnej otwartej przestrzeni dziennej dla mającej się wkrótce powiększyć rodziny. Kuchnię połączyliśmy z salonem, natomiast sypialnia i pokój dziecka (strefa nocna) pozostały wydzielone. Całkowicie przeprojektowana została część mieszkania w obrębie holu. Powstała tam szafa z komfortowym siedziskiem, druga, od strony małej łazienki, w łazience natomiast wydzielono część gospodarczą. Nowoczesny styl mieszkania przełamują eklektyczne detale. Do wnętrza ukierunkowanego ku skandynawskiej neutralnej estetyce, wkradły się również elementy stylizowane – krzesła w jadalni, drzwi, retro włączniki.

Plan mieszkania
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany