Natura, sztuka i panorama na tętniącą życiem Warszawę. Apartament, który oddycha miastem
W centrum Warszawy, na ostatnim piętrze nowoczesnego apartamentowca, powstała przestrzeń, która harmonijnie łączy miejski styl życia z potrzebą prywatności, bliskości natury i sztuką. Ten projekt jest próbą znalezienia balansu – to mieszkanie z tarasem, który otwiera się na miasto i jednocześnie pozwala się od niego oderwać.
Autor: Materiał prasowy/ Kulczyński Architekt/ foto: Budzik Studio
Spis treści
- Miejski rytm i intymna przestrzeń
- Apartament otwarty na świat
- Sztuka we wnętrzu
- Przestrzeń dopasowana do właścicieli
- Apartament z panoramą na Warszawę - zdjęcia
Miejski rytm i intymna przestrzeń
Mieszkanie zlokalizowane na najwyższym poziomie nowoczesnego budynku w centrum Warszawy to projekt pełen niewidocznych na pierwszy rzut oka kontrastów. Tu codzienność spotyka się z kontemplacją, a tętniąca życiem stolica staje się tłem dla eleganckiej, cichej enklawy.
Joanna Kulczyńska stworzyła wnętrze, które nie tylko odpowiada na funkcjonalne potrzeby, ale też wpisuje się w rytm życia mieszkańców – oferując komfort, estetykę i przestrzeń do refleksji.
– Projekt objął wszystko – od funkcjonalnego układu, po najdrobniejsze detale, jak klamki czy włączniki. Ale taki taras na dachu? To marzenie każdego architekta – przyznaje architektka.
Apartament otwarty na świat
Centralną rolę odgrywa tu strefa dzienna – otwarta, jasna, funkcjonalna. Pomimo wyraźnego podziału na strefy: wypoczynkową, jadalnianą i kuchenną, przestrzeń zachowuje płynność. Sypialnia z wolnostojącą wanną staje się symbolem prywatności i komfortu, a system przesuwnych drzwi umożliwia pełną elastyczność aranżacyjną.
Ogromne przeszklenia otwierają wnętrze na panoramę miasta, natomiast prawdziwe „wow” zaczyna się na zewnętrz – na tarasie. Znajdziemy tu letnią kuchnię, miejsce do wypoczynku i strefę jadalnianą. Ta przestrzeń nie tylko zwiększa powierzchnię użytkową apartamentu, ale też redefiniuje pojęcie miejskiego komfortu – to przestrzeń, która żyje z rytmem pogody, pór roku i życia domowników.

Sztuka we wnętrzu
Ważnym aspektem projektu była obecność sztuki.
Inwestorzy posiadają własną kolekcję dzieł, która znalazła tu swoje stałe miejsce. Moim celem było stworzenie dla niej odpowiedniego tła – przestrzeni ponadczasowej, odpornej na chwilowe trendy – podkreśla Joanna Kulczyńska.
Bazą kolorystyczną stały się barwy ziemi – głębokie, kojące, uzupełnione naturalnymi materiałami i subtelnymi fakturami. To one nadają wnętrzu nie tylko spójność, ale i emocjonalną głębię.
Zobacz także: Eklektyczna metamorfoza domu w Łodzi. W tym kominku można zakochać się od pierwszego wejrzenia
Przestrzeń dopasowana do właścicieli
W aranżacji dominuje drewno, kamień, wysokogatunkowe tkaniny. Nie ma miejsca na przypadkowość – wszystko zostało zaprojektowane tak, by wspierać codzienność, nie przytłaczać, lecz inspirować.
Meble łączą współczesne wzornictwo z tradycyjnym rzemiosłem, a zróżnicowane faktury wprowadzają miękkość i charakter. Z kolei oświetlenie nie tylko buduje klimat, ale też podkreśla dzieła sztuki i funkcje poszczególnych stref.
Co ważne na finalny wygląd projektu istotny wpływ miała również właścicielka, która aktywnie uczestniczyła w procesie aranżacji – jako świadoma odbiorczyni przestrzeni, która jest wrażliwa na detale, sama postarała się o wyszukanie rozwiązań i materiałów, które dopełniły całość.
Apartament z panoramą na Warszawę - zdjęcia
Autor: Materiał prasowy/ Kulczyński Architekt/ foto: Budzik Studio
Przeczytaj także: Amerykański Palm Springs w Gdańsku. W blacie z żywicy zatopiono ramy starych okien i bursztyny
Autor: Materiał prasowy/ Deante / foto: Magdalena Łojewska VEY