Mieszkanie w kamienicy – styl klasyczny z inspiracjami skandynawskimi

2018-02-15 0:46 Agnieszka Wrodarczyk

Jak urządzić mieszkanie w przedwojennej kamienicy? Można np. postawić na styl klasyczny – zawsze modny i elegancki. Tak też postanowiła zrobić Magda w swoim mieszkaniu na warszawskim Powiślu.

Po przeprowadzce z Krakowa do Warszawy Magda stale trafiała na mieszkania w nowym budownictwie. Jednak obiecała sobie, że znajdzie dla rodziny klimatyczną kamienicę. I słowa dotrzymała! – Wychowałam się w starej krakowskiej kamienicy, więc wnętrza w stylu klasycznym zawsze były mi bliskie. Mąż początkowo nie podzielał mojego entuzjazmu (wolał bardziej nowoczesne klimaty), ale na szczęście mi zaufał. Efekt końcowy mile go zaskoczył – opowiada Magda.

Z nowoczesnego budownictwa do kamienicy

Gdy po latach mieszkania w nowoczesnym budownictwie postanowili przeprowadzić się do większego lokum, Magda uparła się na kamienicę. Tak długo na to czekała! Michał początkowo był przeciwny. Przyzwyczajony do mieszkania w nowym bloku, z wygodnym miejscem parkingowym i ochroną, nie wyobrażał sobie życia w starym budynku wciśniętym w zwartą zabudowę centrum miasta. Nie bez pewnych wątpliwości zaangażował się jednak w poszukiwania idealnego lokum.

..  Wnętrza w stylu klasycznym – zobacz GALERIE ZDJĘĆ >>>

Metamorfoza mieszkania w kamienicy

Przeczesali Żoliborz, Mokotów i Saską Kępę, by ostatecznie trafić na nieznane sobie Powiśle z piękną kamienicą z 1938 roku. Michała z miejsca urzekły stare mury i dziś otwarcie przyznaje, że tutaj się nawet inaczej oddycha. Mieli kupić jedno mieszkanie, a kupili i połączyli ze sobą dwa mniejsze. Generalny remont był niezbędny, ale dla Magdy, która jest z zawodu architektem wnętrz, stawianie ścian czy zrywanie kolejnych warstw posadzki (od linoleum, przez płytki, po – niestety – zbutwiałe parkiety) to chleb powszedni. Szybko stworzyła projekt, a potem zaangażowała do pracy sprawdzone ekipy remontowe. Elektryką zajął się jej mąż (to jego pasja – wszystkie pomieszczenia naszpikowane są gniazdkami i kablami). Gdy brudna robota dobiegła końca, Magda zabrała się za zamawianie mebli i kompletowanie dodatków. Ma do tego niezłe oko.

Kolory wnętrz? Tylko ulubione!

Kolorystyka była z góry ustalona – wnętrze po prostu musiało być w ulubionych barwach pani domu. Dominują złamane odcienie bieli i szarości ożywione kroplą czerni. Konsekwencja w doborze kolorów pozwoliła na połączenie mebli z różnych bajek, jak na przykład bogato rzeźbionych krzeseł z minimalistyczną kanapą na lekkich nóżkach. Dzięki przemyślanej koncepcji powstało wnętrze spójne i funkcjonalne.

Jak urządzić wnętrze w stylu klasycznym? Rady właścicielki

1. Konsekwentnie trzymaj się stonowanej kolorystyki. Biele i delikatne szarości są pięknie uzupełniane przez srebrne oraz złote akcenty. Ja bardzo lubię przełamywać je kroplą czerni.

2. Meble i materiały powinny być jakościowo solidne, ale to wcale nie oznacza, że dozwolone są tylko te z najwyższej półki oraz antyki. W moim mieszkaniu postawiłam na meble o prostym i eleganckim wzornictwie.

3. Śmiało łącz sprzęty nowoczesne z łupami z targów staroci – taki kontrast wspaniale podkreśla różnorodność i piękno elementów z różnych bajek. Zwróć tylko uwagę na to, by twoje meble miały wspólny mianownik – kolorystykę, podobne motywy dekoracyjne lub by były wykonane z tego samego materiału.

Najpiękniejsze mieszkania w kamienicy – GALERIE ZDJĘĆ