Jak połączyć styl retro z nowoczesnością? Zaglądamy do wyjątkowego mieszkania w Łodzi

2021-10-01 9:04

Jak urządzić mieszkanie w stylu retro, a jednocześnie wprowadzić do niego Jak połączyć styl retro z nowoczesnością, by stworzyć modne, ale i funkcjonalne wnętrze? Tego zadania podjęli się architekci z pracowni 3XEL, którzy w 55-mieszkaniu mieszczącym się w jednym z łódzkich bloków stworzyli aranżację łączącą perfekcyjnie te dwa, skrajnie różne style. Efekty prezentujemy w GALERII ZDJĘĆ

Spis treści

  1. Retro i future
  2. Razem albo osobno
  3. Elegancka, przestronna łazienka
  4. Zobacz, jak można połączyć styl retro z nowoczesnością:

Retro i future

W mieszkaniu dominują jasne, neutralne barwy, przede wszystkim biele i szarości. Jedynym mocniejszym akcentem jest pas miętowego koloru w kuchni ciągnący się od dolnych szafek przez ścianę oraz drzwi. W mieszkaniu w ciekawy sposób przeszłość łączy się z nowoczesnością, tworząc spójną całość - zupełnie tak, jak wspomniany wyżej zielony akcent kolorystyczny płynnie przechodzi z szafek w ściany i drzwi, nie zaburzając harmonii kompozycji. 

W łódzkim mieszkaniu oryginalne, odnowione meble z PRL zestawiono z nowoczesnym wyposażeniem IKEA oraz perełkami designu od znanych projektantów. W efekcie powstałą piękna mozaika, która jest nie tylko elegancka i intrygująca, ale przede wszystkim funkcjonalna. 

Bo właśnie na funkcjonalności i praktyczności poszczególnych rozwiązań najbardziej zależało właścicielom - mieszkanie od początku było projektowane z myślą o jego wynajęciu, dlatego wszystko musiało zostać pomyślane tak, by lokatorom żyło i pracowało się tutaj jak najbardziej wygodnie. 

Razem albo osobno

Architekci z pracowni 3XEL rozplanowali układ pomieszczeń i ich wyposażenie w taki sposób, by w mieszkaniu dobrze czuła się zarówno rodzina, jak i dwie niezależne osoby, którym zależy na zachowaniu autonomii i prywatności. W samym centrum mieszkania znajduje się przestrzeń wspólna z kuchnią, do której każdy ma dostęp. 

Z kuchni można natomiast przejść do dwóch niezależnych pomieszczeń: jedno z nich zostało zaaranżowane na minimalistyczną sypialnię, a drugie - na salon. Dodatkowo, w każdym z pokoi wydzielono niewielką przestrzeń do pracy, dzięki czemu home office czy nauka zdalna będzie maksymalnie komfortowa. 

Elegancka, przestronna łazienka

Na szczególną uwagę zasługuje jasna łazienka. By uniknąć efektu sterylności, zamiast gładkich, białych płytek, ściany wyłożono płytami z modnym lastryko, a pod umywalkę architekci wybrali półokrągłą szafkę w kolorze czarnym. 

Przestronna kabina, mimo dużych rozmiarów nie dominuje w pomieszczeniu. Zamiast w całości zasuwanych drzwi, prysznic odgrodzono od reszty łazienki dużą szklaną taflą w grubej czarnej ramie, która kolorystycznie koresponduje z szafką pod umywalką. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz, jak można połączyć styl retro z nowoczesnością: