Jak urządzić wygodne mieszkanie w bloku? Ewa znalazła na to sposób
Mieszkanie Ewy zostało urządzone tak, że trudno zrobić w nim bałagan. Wszystko ma swoje miejsce, ale imponująca ilość schowków nie rzuca się w oczy. Panuje ład i harmonia, które pozwalają się wyciszyć.

Poszukiwania pierwszego własnego mieszkania bardzo się przedłużały, kolejne oglądane lokale okazywały się z różnych powodów nieodpowiednie. Przy ósmym Ewa zaczęła się zastanawiać, czy nie ma zbyt wygórowanych oczekiwań. Aż wreszcie trafiła w dziesiątkę. – Weszłam do obcego domu i od razu poczułam się jak u siebie! To było wspaniałe uczucie – wspomina właścicielka.
Do zreorganizowania i urządzania wnętrza w bloku z wielkiej płyty zaprosiła zaprzyjaźnioną projektantkę. – Oczekiwania Ewy były jasno sprecyzowane: proponowała konkretne rozwiązania, wskazywała kolory, nawet budżet był ustalony – chwali swoją klientkę Katarzyna Kosiorek. Podstawowym założeniem było wykorzystanie jak największej powierzchni na szafy, bo Ewa ma dużo osobistych rzeczy, a nie toleruje bałaganu. Z tego powodu większość mebli została wykonana na wymiar.
Ciekawy efekt udało się uzyskać w salonie: cała ściana za kanapą jest wielką białą szafą tworzącą neutralne tło. Również w sypialni zabudowa dookoła łóżka pozwoliła wykorzystać dostępną przestrzeń co do centymetra. Jeden pokój przeznaczony został na garderobę z miejscem na pralkę, co zwolniło łazienkę z funkcji gospodarczej.
Kolorystyka mieszkania miała być na tyle subtelna, żeby w przyszłości właścicielka mogła za pomocą dodatków zmieniać jego charakter. Dominują biel, szarość i drewno.
Nie zabrakło jednak elementów z charakterem. Transparentny fotel-huśtawka jest wizytówką pokoju dziennego. W szafce telewizyjnej kryje się niespodzianka – wieczorami zapala się nad nią płomień biokominka, wprowadzając relaksującą atmosferę. – Nałogowo się nim dogrzewam i polecam każdemu! – podsumowuje Ewa.
W bielach i szarościach
Kącik wypoczynkowy jest chłodny w kolorystyce, ale miękki w dotyku. Sprężysty narożnik i puchaty dywan rozleniwiają. Ukryty w ścianach system nagłaśniający rozprowadza dźwięk po całym mieszkaniu. Drewniana podłoga miała być wprawdzie ciemniejsza i bardziej usłojona, ale zanim Ewa zauważyła, że przyszedł nieodpowiedni transport desek, robotnicy zdążyli już je ułożyć.


Żywy ogień
Schowany w zabudowie stolarskiej wkład biokominka został obudowany specjalnymi osłonami. Jego płomień stanowi poważną konkurencję dla sąsiadującego telewizora.

Projekt dla porządku
W przypadku Ewy zamiłowanie do minimalizmu dotyczy wystroju wnętrz, a nie liczby posiadanych przedmiotów. Żeby pogodzić tę sprzeczność, salon wyposażony został w „niewidzialną” szafę, która pozwala schować nie tylko książki i bibeloty, ale też sprzęt audio i wszelkie kable.

Kompaktowa kuchnia
Bezuchwytowe meble z matowego MDF-u zajęły dwie ściany. Laminowany blat zakręca pod oknem, tworząc barek przydatny podczas śniadania i kolacji. Obiady Ewa jada poza domem, mogła więc zrezygnować z dużego stołu. Jeśli będzie go w przyszłości potrzebować, zdemontuje fotel wiszący w salonie i zorganizuje tam kącik jadalniany.



Jedna z podstawowych decyzji, jaką podejmujemy przy urządzaniu kuchni, dotyczy sprzętu – ukryć go czy pozostawić na widoku. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.
1. AGD w zabudowie. Schowanie wszystkich urządzeń za frontami szafek to idealna propozycja dla miłośników porządku (uzyskujemy wrażenie ładu, łatwiej posprzątać) oraz minimalistów (mniej elementów). Pozwala też zaoszczędzić miejsce. Sprawdza się, jeśli chcemy, by kuchnia nie zdominowała przestrzeni (np. w przypadku otwarcia na salon).
2. Sprzęt wolnostojący. Jest łatwiej dostępny w przypadku awarii, nie wymaga demontażu mebli. Starannie dobrane AGD może stanowić ozdobę kuchni, definiować jej styl, pozwala też na szybką zmianę aranżacji. Takie rozwiązanie nie ułatwia jednak sprzątania – ani przestrzeni pod urządzeniem i wokół niego, ani samego sprzętu.
Sypialnia z miejscem do pracy
Tapicerowany zagłówek łóżka wsunięty został w zabudowę meblową. Dzięki takiemu układowi w sypialni zmieściło się długie biurko-toaletka.



Łazienka z dużym lustrem
Ewa cieszy się z dużego lustra w łazience, przyznaje jednak, że byłoby praktyczniejsze, gdyby dolna krawędź znalazła się o 20 cm wyżej – nie byłoby zachlapań na szkle. Na fronty ściennych mebli, zamiast obowiązującej w reszcie mieszkania bieli, wybrała beżowoszary odcień taupe, jest cieplejszy, przytulniejszy. We wnęce mieści się kabina z odpływem liniowym.


Łazienka Ewy jest nieduża, a jedyną ścianę, na której można byłoby umieścić grzejnik, wolałyśmy wykorzystać na szafki. W ramach ogrzewania umieściliśmy pod płytkami podłogowymi elektryczne maty grzewcze. Są to łatwe w montażu pasy siatki z tworzywa, w które wpleciony jest przewód grzejny. Siatki można docinać według własnych potrzeb. Nie należy ich montować pod stałymi elementami wyposażenia, takimi jak WC, wanna, ale można nimi ogrzać bezbrodzikową podłogę prysznica. Moc grzewczą należy dobrać odpowiednio do posadzki (pod płytki 150–160 W/m²). Drugą matę, o mniejszej mocy, zamontowaliśmy pod lustrem, dzięki czemu na szkle nie osadza się para.
Przedpokój z pawlaczem
Wolna przestrzeń przy drzwiach została dobrze wykorzystana: pod półkami pozostawiono miejsce na puf, przydatny przy zakładaniu butów.

Pomysły na aranżację mieszkania w stylu nowoczesnym - GALERIE ZDJĘĆ
Autor: Superpozycja Architekci
Ciekawy efekt uzyskano dzięki zastosowaniu w projekcie żółtych krzeseł. Swoją obecnością wprowadzają one do wnętrza witalność. Świetnie prezentują się w otoczeniu neutralnych barw.
Autor: Łukasz Kozyra
Urządzenie mieszkania rozpoczęto od wyburzenia ściany pomiędzy salonem a kuchnią. Właścicielom zależało na uzyskaniu przestronnej części dzienniej.
Autor: Spacja Studio
Odważnym ruchem było postawienie na szczerość materiału i odsłonięcie surowego betonu, z którego zbudowany jest blok. Nadał on wnętrzom oryginalnego, trochę loftowego charakteru. Mieszkanie w Knurowie autorstwa pracowni Spacja Studio znajduje się w typowym polskim blokowisku. Zobacz całe mieszkanie w bloku z betonem: galeria zdjęć mieszkania
Autor: Mariusz Bykowski
Lampa na suficie zachwyciła jednogłośnie i od pierwszego wejrzenia, mamę i 17- letniego syna. Lampa Spider - lumenpro.pl, komoda - Meble Vox.pl, sofa - rafek.waw.pl, stoliki - ideameble.pl, obraz - Magdalena Karpińska, plakat - Bałtyk Wojtek Domagalski