Małe mieszkanie na poddaszu. Strych po babci Magda zmieniła w przytulne wnętrze

2023-10-02 9:19

Kiedyś ciemny i nieustawny, teraz przytulny, pełen słońca i dobrego designu. Strych w kamienicy na krakowskim Salwatorze przeszedł ogromną metamorfozę i przemienił się w piękne poddasze z sypialnią na antresoli. Jest i balkon!

Spis treści

  1. Spełnione marzenia
  2. 45-metrowe poddasze
  3. Otwarta jasna przestrzeń
  4. Przedmioty z duszą i historią
  5. Płyta OSB — zastosowanie w aranżacji wnętrz

Spełnione marzenia

Sześcioletnia Magda oświadczyła, że kiedy dorośnie, zamieszka u babci na strychu. – Wydawał mi się ogromny! – opowiada, oprowadzając po mieszkaniu, owszem przestronnym, ale to raczej zasługa światła wpadającego przez wielkie okna, wysokości wnętrz, ich rozplanowania oraz aranżacji, a nie powierzchni.

45-metrowe poddasze

– Dorosły jednak inaczej niż dziecko ocenia 45 m² – śmieje się Magda. Po raz pierwszy wprowadziła się tu, gdy była na studiach, zajmowała malutkie mieszkanko (mieściło się w miejscu, gdzie dziś jest kuchnia). Dwa lata temu zrobiła generalny remont całego poddasza i osiadła na dobre. Na pierwszy rzut oka zmian jest niewiele, ale jak to w starym budynku – wystarczy ruszyć jedną rzecz i trzeba zmieniać wszystko, od instalacji przez belki stropowe, po podłogi!

Przeczytaj także o metamorfozie mieszkania w sopockiej kamienicy. Tak mieszka architekt wnętrz

Otwarta jasna przestrzeń

– Otworzyłam przestrzeń, odsłoniłam ceglaną ścianę (marzyłam o tym już w dzieciństwie), dobudowałam antresolę, pod którą jest duża garderoba – wylicza właścicielka. Zainwestowała w bazę, wybierając bardzo dobre, a przez to dość drogie materiały. – Z moich doświadczeń wynika, że terakota czy panele, które świetnie sprawdzają się w nowoczesnych apartamentowcach, w starych budynkach sprawiają wrażenie nieporządnych, prowizorycznych.

Przedmioty z duszą i historią

Tutaj trzeba czegoś wyjątkowego! – wyjaśnia. Stąd ręcznie wykonane cementowe płytki i pięknie starzejące się dębowe podłogi. Meble natomiast to kompozycja dizajnu upolowanego na internetowych aukcjach (Magda specjalizuje się w tym), rzeczy sentymentalnych oraz współczesnych – o niebanalnej formie. Swobodna, bezpretensjonalna i lekka.

Metamorfoza strychu w przytulne poddasze
Autor: Mariusz Bykowski

Płyta OSB — zastosowanie w aranżacji wnętrz

Płyta OSB jest materiałem odpadowym, drewnopochodnym, stosowanym dotąd głównie do celów budowlanych i przemysłowych. Ale wraz ze stylem industrialnym wkroczyła na salony. Oraz do sypialni. Nie bez znaczenia są też inne jej walory – wytrzymałość i niska cena.

1. Moc. OSB to materiał, jak mówią budowlańcy, stabilny. Nie odkształca się, nie wygina – nawet na dużych powierzchniach i pod obciążeniem. Używana jest do tworzenia konstrukcji budynków, poszycia ścian, podłóg, dachów. Sprawdza się przy budowaniu antresoli, schodów, przepierzeń, nawet mebli w zabudowie. W suchych wnętrzach stosuje się OSB/1 i OSB/2, w których spoiwem dla drewnianych wiórków jest żywica. Na zewnątrz i w wilgotnych wnętrzach – płyty z klejem poliuretanowym, czyli OSB/3 i OSB/4. Wyższy numer to lepsze właściwości nośne i większa odporność na wodę. Najczęściej spotyka się wymiar 125x250 cm. Gdy trzeba zestawić kilka płyt, należy wybrać z tak wyprofilowanymi krawędziami, by łączyć na wpust i wypust.

2. Estetyka. OSB jest przyjemnie ciepła w dotyku, ma ciekawą strukturę i kolor, ale też ostre zadziory – musi być zeszlifowana na gładko i kilka razy polakierowana; szczególną uwagę trzeba zwrócić na idealne wykończenie krawędzi. Można też, zamiast szlifowania, potraktować powierzchnię szpachlą, a potem zalakierować – efekt będzie nieco mniej surowy. 

Sypialnia
Autor: Mariusz Bykowski
Przydatne triki
Magda Milejska, odwzorowanie.pl
Magda Milejska, odwzorowanie.pl

Obawiałam się zdegradowania bieli do roli tła dla licznych sprzętów: wanny, prysznica, umywalki oraz WC. Aby uniknąć nudnego „efektu ekspozycji”, tym bardziej niepożądanego, że wnętrze jest małe (ok. 4 m²), wyodrębniłam formą i kolorem część z umywalką. Tym samym podkreśliłam (zamiast maskować), że ze względu na pion kominowy jest wysunięta. Wszędzie są kafelki, a więc i dużo fug. Do wykończenia postumentu (konstrukcja z karton-gipsu) użyłam wielkoformatowego gresu (80x80 cm), który został precyzyjnie przycięty strumieniem wody. Efekt – lśniąca czerń bez podziałów. Główną ozdobą łazienki jest lustro w złotej ramie wiszące nad wanną, dlatego nad umywalką dałam proste, zabudowane. W ten sposób stworzyłam romantyczne, jasne wnętrze z mocnym akcentem, który kojarzy mi się nieco z łazienkami w klubach.

Przeczytaj także: Architekt radzi, jak powiększyć przedpokój. Sprytne sposoby na mały przedpokój

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE