Eklektyczny styl na małej przestrzeni. Praktyczne mieszkanie na poznańskich Jeżycach

2020-12-20 20:16

W gwarnym mieszkaniu trudno skupić się na pracy, dlatego Anna i Paweł postanowili zorganizować sobie przytulny kącik sprzyjający koncentracji myśli. – Na Jeżycach zaszywamy się, żeby dokończyć projekt, czasem też nocują tu nasi znajomi – opowiadają. Niewielkie M zamiast biura? To jest pomysł!

Spis treści

  1. Wygodny układ funckjonalny w małym mieszkaniu
  2. Eklektyzm, czyli nowoczesna baza, klasyki designu, meble vintage i pamiątki z podróży
  3. Sztuka we wnętrzach. Pomysł na niepowtarzalne dekoracje
  4. Obejrzyj więcej wnętrz w stylu eklektycznym:

Kilkanaście lat temu, jeszcze jako bezdzietna para, Anna i Paweł mieszkali na poznańskich Jeżycach. Teraz mają troje dzieci i duże, tętniące życiem mieszkanie w centrum, tuż przy Starym Rynku. A że oboje pracują w tzw. wolnych zawodach, potrzebują czasami chwili skupienia i ciszy, aby dokończyć projekt, spotkać się z kimś w spokoju. Dlatego zdecydowali się kupić drugie, niewielkie mieszkanie, w którym można i popracować, i ugotować, i przenocować. – Chcieliśmy wrócić na Jeżyce. Przez ponad pół roku obejrzeliśmy kilkadziesiąt lokali, aż zobaczyliśmy ten, na który zdecydowaliśmy się od razu – opowiadają. I ta okolica! Właściciele porównują Jeżyce do berlińskiego Kreuzbergu, sporo tu ciekawych warsztatów, knajp, galerii. Wokół piękna secesyjna architektura – mieszkanie znajduje się w kamienicy z początku XX w. projektu znanego architekta Paula Pitta, ozdobionej sztukateriami, które wyszły spod ręki znakomitego poznańskiego artysty Bolesława Richelieu. Nie bez znaczenia jest też spokój, którego nie uświadczysz w centrum.

Wygodny układ funckjonalny w małym mieszkaniu

Poprzednim właścicielem był znajomy architekt, który „wykroił” to mieszkanie z większego, sensownie je podzielił i wyremontował. Nowi gospodarze tylko przeszlifowali i wybielili podłogi. Układ funkcjonalny – duży salon z aneksem kuchennym, sypialnia i łazienka (całość niespełna 40 m2) – bardzo odpowiadał parze. – Mała kuchnia wystarcza na zrobienie prostego posiłku dla dwóch osób. Gdybyśmy chcieli zmienić sposób korzystania z mieszkania, dowiesilibyśmy górne szafki – mówi Paweł. W dolnym ciągu mieszczą się zmywarka, lodówka podblatowa oraz wszelkie niezbędne garnki i naczynia.

Łazienka liczy niecałe 3 m2 powierzchni. To zbyt mało, żeby wstawić umywalkę, muszlę i kabinę prysznicową. Dlatego architekt Andrzej Kałużny ze studia N.O.2, który projektował to pomieszczenie, zdecydował się na prysznic bez brodzika. Duże lustro wzdłuż całej ściany optycznie powiększa przestrzeń. Neutralne, choć kontrastowe, zestawienie białych i czarnych powierzchni wprowadza ład przestrzenny, niezwykle istotny w małych wnętrzach. Aranżację można dowolnie „przełamywać” za pomocą dodatków – wystarczy kolorowa zasłonka prysznicowa, ręczniki czy żywe roślinki w doniczkach.

.. Kawalerka - jak urządzić małe mieszkanie? Siedem zasad >>>

Eklektyzm, czyli nowoczesna baza, klasyki designu, meble vintage i pamiątki z podróży

Plan na wystrój wnętrz był prosty – miało być skromnie, z kilkoma elementami przyciągającymi wzrok. Jeden z nich stanowi mosiężny marokański stolik herbaciany, kupiony za grosze na targu staroci w Cieplicach. Był całkowicie zaśniedziały, ale dzięki uporowi dzieci Anny i Pawła, które czyściły go najpierw keczupem, a później cytryną, odzyskał dawny blask. Kolejny oryginalny mebel to czerwony fotel RM58 – klasyk polskiego designu, projekt Romana Modzelewskiego. Ma tutaj towarzystwo rzeczy z różnych stron świata – oryginalnej duńskiej komody, czy irańskiego dywanu zdobytego w latach głębokiego PRL-u przez mamę Pawła. Rośliny do mieszkania wybrali znajomi gospodarzy prowadzący znaną kwiaciarnię Kwiaty i Miut. Uwagę zwracają także pozostałe meble w stylu vintage, grafiki na ścianach i dodatki z różnych stron świata – artystyczny klimat współgra z okolicą.

Sztuka we wnętrzach. Pomysł na niepowtarzalne dekoracje

Anna jest artystką, ilustratorką, zajmuje się m.in. projektowaniem okładek książek. Mieszkanie na Jeżycach zdobią jej kolaże w różnych formach oraz prace innych artystów. Dwa wyraziste portrety Le Corbusiera właściciele dostali w prezencie od ich autorki, Magdy Wolnej. Paweł interesuje się architekturą, dlatego wybór właśnie tej postaci jest nieprzypadkowy. Z kolei na ścianie między oknami w części dziennej wisi kompozycja z talerzyków, dwa z nich właściciele dostali od znajomej projektantki, Doroty Koziary.

Obejrzyj więcej wnętrz w stylu eklektycznym: