Artystyczny apartament w Berlinie – vintage, nowoczesność i brazylijskie rzemiosło

2018-01-08 15:52

Mieszkanie w przedwojennej kamienicy w Berlinie zostało urządzone przez brazylijską artystkę. Stąd też ciekawe rzemiosło z Ameryki Południowej, a do tego połączenie stylistyki vintage z nowoczesnością. W wystroju wyróżnia się zwłaszcza efektowna tkanina z portretem – najbardziej wyrazisty akcent w aranżacji.

Spis treści

  1. Uniwersalna baza: drewno, biel i czerń
  2. Stół i krzesła, czyli vintage plus modern
  3. Brazylijskie rzemiosło i artystyczny klimat

Współczesny Berlin to ciekawy miks kulturowy, a przede wszystkim miasto, które przyciąga artystów z całego świata. Przykład? Brazylijka, która zamieszkała w przedwojennym lokum. Wystrój oddaje specyficzny klimat miasta.

Uniwersalna baza: drewno, biel i czerń

W mieszkaniu wszystkie meble i akcesoria dobrane są w przemyślany sposób – nie ma zbędnych dodatków czy ozdobników. Uwagę zwraca otwartość wnętrza, co udało się uzyskać m.in. dzięki białym ścianom. Drewniana podłoga w ciepłym odcieniu świetnie wpisuje się w klimat vintage, a czarne meble (np. sofa) dodają całości dynamiki.

..  Sofa do salonu – jak wybrać najlepszą? >>>

Stół i krzesła, czyli vintage plus modern

W części jadalnianej wyróżnia się okazały drewniany stół, wokół którego zgromadzono wiekowe drewniane krzesła z drewna giętego. Jedno z nich ma formę większej ławki z podłokietnikami. Ale w mieszkaniu znajdziemy też ikonę XX-wiecznego awangardowego designu. Są to krzesła LC1 zaprojektowane przez samego Le Corbusiera (1928 rok). Ich dynamiczna forma, a także czarny kolor świetnie współgrają z „lewitującą” współczesną sofą w salonie.

Brazylijskie rzemiosło i artystyczny klimat

Główną dekoracją w części jadalnianej jest duży, artystyczny portret na ścianie wykonany na tkaninie. Całość przypomina mozaikę, a w kolorystyce widać inspiracje sztuką Ameryki Środkowej i Południowej. To jednak niejedyne artystyczne detale we wnętrzu. Dekoracyjne poduszki na czarnej sofie ubrane są w wielobarwne poszewki, które wykonane są brazylijską techniką fuxico. Przypomina ona patchwork, a polega na łączeniu skrawków tkanin w większą całość. Z żywą kolorystyką poszewek współgra nowoczesna lampa podłogowa z żółtym kloszem.

W mieszkaniu brazylijskiej artystki znajduje się również dużo obrazów i grafik. W jadalni sporo z nich ustawiono na podłodze. Widzimy je także na ścianie za sofą. Co je wyraźnie łączy? Przede wszystkim delikatna kolorystyka (czerń, biel, szarość, pastele).

..  Ściana w salonie – gotowe pomysły >>>