Aranżacja wnętrz: salon z kuchnią na poddaszu w starej kamienicy. Pochwała detalu!

2015-08-05 19:33 Monika Czerwińska-Konarska

Aranżacja salonu z kuchnią w mieszkaniu na poddaszu w starej kamienicy służy tak naprawdę podkreśleniu oryginalnych elementów konstrukcyjnych. Biała kuchnia i ustawienie mebli pod dużymi skosami to nie lada wyzwanie. Ale właściciele mieszkania, para architektów, znakomicie zadbali o oryginalną substancję starej kamienicy i detale,  nie przejmując się nietypowym ustawieniem ścian i rozkładem mieszkania oraz początkowym brakiem doświetlenia.

Aranżacja salonu z kuchnią na poddaszu zachowała klimat starej kamienicy. Odsłonięta oryginalna cegła w salonie została pomalowana na biało dając idealne tło i strukturę dla reszty białego wyposażenia salonu z kuchnią. Inną wyjątkową zaletą aranżacji salonu z kuchnią są odsłonięte drewniane słupy konstrukcyjne i szkielet więźby dachowej.  Zawsze warto podkreślać takie oryginalne elementy, zwłaszcza w mieszkaniach w starych kamienicach. Właściciele mieszkania, para młodych architektów, nie tylko zadbali o podkreślenie oryginalnych elementów ale także zadbali o doświetlenie wnętrza mieszkania. Początkowo było tu mrocznie i nieprzyjaźnie. Jednak wstawienie okien połaciowych rozwiązało problem raz na zawsze, a aranżacja wnętrz mieszkania na poddaszu zyskała nowy wymiar.

Zobacz więcej: skosy w mieszkaniu

 

Aranżacja salonu: skosy i brak światła pokonane!


Urządzanie salonu na poddaszu  zawsze jest wyzwaniem. Niskie skosy narzucają bowiem konkretną aranżację salonu. Tak trzeba zaplanować ustawienie mebli by nie narażać się na niepotrzebne zderzenia z twardym sufitem. Aranżacja salonu na poddaszu nie jest równoległa do otwartej białej kuchni tak jak dzieje się to zazwyczaj. Kuchnia i salon ustawione są względem siebie pod widocznym kątem. I nie jest to pomysł aranżacyjny właścicieli mieszkania, pary architektów ze studia Superpozycja Architekci, tylko zastany układ poddasza. Jak się okazuje początkowe trudności lub niedogodności można z powodzeniem przekształcić w interesujące wnętrze, a z potencjalnej wady uczynić niewątpliwą zaletę. Początkowo strefa dzienna była bardzo ponura. Dopiero wstawienie dwóch okien połaciowych odmieniło sytuację. Salon z kuchnią stały się świetlistą przestrzenią. Oszczędna aranżacja salonu, to tylko najbardziej potrzebne meble: wygodna szara sofa w stylu nowoczesnym, dwa bliźniacze stoliki kawowe i biała szafka pod telewizorem delikatnie nawiązująca do stylu retro.

Zobacz też: ciekawe aranżacje białych kuchni

 

Aranżacja kuchni: biała kuchnia dopasowana do wysokości poddasza

To co daje się zauważyć w aranżacji kuchni na pierwszy rzut oka do kolor biały i drewno. Mimo, że drewna jest zdecydowanie mniej, to ono wysuwa się na plan pierwszy, biel jest dla niego tylko tłem. Sercem białej kuchni jest wyspa ustawiona równolegle do ciągu szafek oraz drewniany stół. Takie ustawienie wyspy kuchennej i stołu pozwala na wygodne przygotowywanie posiłków i ich serwowanie. To na co warto zwrócić uwagę w białej kuchni na poddaszu to dopasowanie górnej zabudowy do wysokości skosu. Tam gdzie sufit wyraźnie się obniża i ogranicza swobodę ruchów, zabudowa została obniżona. Elementem wyróżniającym się z aranżacji białej kuchni jest stół w modnym stylu industrialnym, czyli blat z surowego drewna  na podstawie z prostych stalowych elementów.