Ozdoby wielkanocne z wydmuszek, piór i kwiatów. Pisanki wielkanocne w różnych stylach

2024-03-29 8:54

Zazwyczaj  najdłużej zastanawiamy się, który kolor powinien być motywem przewodnim ozdób wielkanocnych w tym roku? Żółty, zielony, różowy czy fioletowy? Może w tym roku wybrać dekoracje wielkanocne w kolorach naturalnych? Są neutralne i eleganckie, dopasują się do wnętrz w każdym stylu. Tak naprawdę  jedynym ograniczeniem przy dekorowaniu pisanek jest tylko nasza wyobraźnia.

Spis treści

 1. Czym i jak dekorować  pisanki?
 2. Pisanki z wydmuszek. Jak zrobić wydmuszki?
 3. Pomysły jak dekorować pisanki w różnych stylach
 4. Pisanki ozdobione chińskimi stempelkami
 5. Pisanki barwione w wełnie
 6. Dekoracje pisanek z wstążki, sznurka i ozdobnej tasiemki
 7. Pisanki zdobione monogramem z wosku
 8. Jak wykorzystać popękane skorupki?
 9. Pisanki z jaj przepiórczych
 10. Ozdoba wielkanocna z ptasich piór
 11. Dekoracje wielkanocne ze świeżych kwiatów i gałęzi
 12. Pisanki wielkanocne w różnych stylach. Inspiracje

Najbardziej popularnymi ozdobami wielkanocnymi są pisanki. Możemy je kupić gotowe lub zrobić samodzielnie, może nawet przy pomocy najmłodszych domowników? Pisanki w kolorach naturalnych świetnie będą wyglądały zrobione z nakrapianych jaj indyczych i przepiórczych. Różnią się znacznie wielkością, ale dzięki temu ładnie wyglądają zestawione razem.

Zobaczcie, jak KROK PO KROKU, wykorzystując różne materiały wykonać domowe pisanki. Warto się postarać, bo ładne i ciekawie udekorowane pisanki mogą się okazać małymi dziełami sztuki. Robiąc ozdoby wielkanocne, nie zapominajmy także o piórach i świeżych kwiatach.

Czym i jak dekorować  pisanki?

Jajka na pisanki można dekorować farbami, brokatem, woskiem, sznurkiem, wstążką, kolorową serwetką. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Elementy do dekoracji pisanek kupuj zawsze wtedy kiedy coś wpadnie Ci w oko lub coś Cię zainspiruje. Później albo tego nie będzie, albo zapomnisz gdzie to widziałeś, albo zabraknie Ci na to czasu.

Gdy pojawi się twórcza wena, wystarczy kilka godzin na stworzenie autorskich i niepowtarzalnych, małych dzieł sztuki. Gotowe pisanki ułóż na dekoracyjnych półmiskach lub w misach, wydmuszki powieś na prawdziwych gałęziach. Pisankami możesz także udekorować świąteczne prezenty lub gościńce.

Pisanki z wydmuszek. Jak zrobić wydmuszki?

Jeśli chcesz, żeby przygotowane przez Ciebie pisanki przetrwały kilka lat, przygotuj je z wydmuszek. Jak zrobić wydmuszki?

 1. Umyj bardzo dokładnie skorupki i sparz je wrzątkiem.
 2.  Następnie delikatnie grubą igłą lub cienkim wiertłem (tylko nie bierz wiertarki, chyba że to jest strusie jajo), zrób dwa otworki na końcach jajka (otwór w węższym końcu jajka powinien być większy).
 3. Zawartość jajka najlepiej „wydmuchiwać” do naczynia — możesz ją później wykorzystać  do przygotowania jajecznicy, omletu lub ciasta. By, mimo sparzenia skorupek wrzątkiem, ustrzec się salmonelli, do wydmuchiwania białka i żółtka używaj krótkiej słomki. Pamiętaj też, by zawsze po tym, jaki miałeś kontakt z surowymi jajkami, dokładnie umyć ręce mydłem, najlepiej antybakteryjnym.
 4. Wydmuszki dokładnie umyj pod bieżącą, zimną wodą – zapobiegnie to pozostaniu resztek surowego jajka wewnątrz, następnie ostrożnie znowu polej skorupki wrzątkiem  – pozbędziesz się w ten sposób resztek tłuszczu. Teraz dokładnie je wysusz, na przykład na grzejniku (będzie szybciej). Tak oczyszczone wydmuszki możesz przechowywać nawet przez kilka lat. Teraz możesz zacząć je dekorować. Czasem gotowe, przygotowane do samodzielnego ozdabiania wydmuszki można kupić (tylko przed świętami) w kwiaciarniach lub w sklepach z materiałami dla hobbystów.

Pomysły jak dekorować pisanki w różnych stylach

Wydmuszki możesz dekorować na wiele różnych sposobów. Minimalistycznie, w wersji maksi, w stylu glamour lub etno.

 • Pisanki w stylu glamour. Na wydmuszce „narysuj” klejem kwiatek. Następnie włóż ją do pojemnika wypełnionego brokatem lub złotymi, dekoracyjnymi kuleczkami. W ten  wyjątkowo prosty sposób ozdobisz wydmuszki, robiąc różne wzory, nie tylko kwiatowe — możesz też pokryć brokatem całą jej powierzchnię. Wzór w kropki uzyskasz przy pomocy stempla wyciętego ze sztywnej gąbki, zanurzonego w farbie.
 • Pisanki z wzorem batikowym. Obwiąż skorupki kolorowym papierem, tak jak się owija piłkę przędzą. Delikatnie ściśnij wydmuszkę mokrymi dłońmi, aż do momentu kiedy oplot pozostawi kolor na skorupce. Pozostaw całość do wyschnięcia. Podobny efekt uzyskasz, owijając jajko papierową, kolorową serwetką. Sznurki możesz zdjąć lub pozostawić na pisankach. Pod sznurki możesz włożyć dodatkowo piórka.
 • A co powiesz na indiańskie motywy dekoracyjne? Wystarczy, że na skorupce naszkicujesz wymyślony wzór i poprawisz go pisakiem lub cieniutkim pędzelkiem zanurzonym w farbie, następnie pozostawisz do wyschnięcia. Gotowe pisanki ułóż w kamiennym naczyniu (może to być tradycyjny moździerz), wymoszczonym  paseczkami papieru wyciętymi specjalnymi, karbowanymi nożyczkami.

Nasza rada: tak przygotowane pisanki, w tej samie gamie kolorystycznej, umieść na ozdobnej paterze. Aranżacja będzie tym ciekawsza, im więcej różnie udekorowanych wydmuszek wykorzystasz. Pomiędzy pisankami możesz położyć piórka. Wydmuszki możesz przechowywać przez kilka lat, co roku dodając tylko kilka nowych.

Pisanki ozdobione chińskimi stempelkami

Wydmuszki możesz też ozdobić stempelkami przygotowanymi samodzielnie z twardej gumy lub kupionymi w sklepie w chińskiej dzielnicy podczas podróży. Tak przygotowane pisanki najładniej będą się prezentowały ułożone na ozdobnej tacy lub pojedynczo, wyeksponowane jak cacko pod szklanym kloszem.

Nasza rada: jeśli samodzielnie przygotowujesz stempelki możesz wycinać na nich wzory jakie tylko chcesz – mogą to być inicjały gości, szczęśliwe liczby… Jako stempelków możesz także używać małych monet lub guzików.

Zanim zaczniesz stemplować skorupki jaj, radzimy najpierw sprawdzić efekt na kartce papieru. By przyśpieszyć wysychanie farby lub tuszu ułóż pisanki na grzejniku, lub skorzystaj z suszarki do włosów. Jeśli stemplujesz wydmuszki, prace ułatwi Ci umieszczenie ich na drewnianych patyczkach używanych do przygotowywania szaszłyków.

Pisanki w stylu etno
Autor: agencjafree/living4media

Pisanki barwione w wełnie

Do przygotowania takich pisanek śmiało możesz poprosić o pomoc dzieci. Wystarczy przygotować ciepłą wodę w dużej misce lub umywalce, z rozpuszczonymi płatkami mydlanymi. Przygotuj takie motek wełny, który łatwo zmieści się w dłoniach. Wygniatając, wyciskając i ponownie zanurzając motek wełny w wodzie, staraj się jednocześnie formować go w kształcie jajka. Postępuj tak, aż wełna się sfilcuje. Następnie wypłucz wełnę w zimnej wodzie i wysusz (będzie szybciej jeśli położysz ją na słońcu lub grzejniku).

Dekoracje pisanek z wstążki, sznurka i ozdobnej tasiemki

Wydmuszki możesz także dekorować wstążkami i ozdobnymi tasiemkami. Wstążki i tasiemki przyklej do skorupek przy pomocy przezroczystego kleju do tkanin (nie pozostawia plam). Tak udekorowane jajka ładnie wyglądają pomieszane razem z nieudekorowanymi, umieszczone w  ozdobnej misie. Nasza rada: misa umieszczona nisko, na przykład na stoliku kawowym pozwoli na najładniejszą ich ekspozycję – będą po prostu dobrze widoczne.

Pisanki zdobione monogramem z wosku

Rozpuść kroplę wosku (laku) i umieść ją na powierzchni jajka. Przyciśnij do niego delikatnie pieczęć. Po wyschnięciu ozdoba wielkanocna jest gotowa. Wosk i pieczątki można kupić w sklepach internetowych.

Pisanki ozdobione pieczęcią z laku
Autor: agencjafree/living4media

Jak wykorzystać popękane skorupki?

Nie martw się jeśli wydmuszka się zniszczy lub popęka. Nie wyrzucaj większych kawałków. Po ozdobieniu ich kolorowymi stempelkami możesz łatwo zrobić z nich wyjątkową dekorację.

Nasza rada: jako tło do eksponowania skorupek wykorzystaj fragment tapety, ozdobnej serwetki  – niekoniecznie z motywem wielkanocnym, lub po prostu ułóż je na ładnej tacy, lub talerzu. Obok połóż brązowo – białe piórko.

Pisanki z jaj przepiórczych

Nakrapiane i filigranowe jaja przepiórcze są ładne same w sobie. Nie wymagają więc skomplikowanego i czasochłonnego dekorowania. Wystarczy tylko je ugotować lub włożyć na moment do barwnika tak by nabrały pastelowego, delikatnego koloru.

Nasza rada: z jaj przepiórczych możesz uczynić wizytówk,i dekorujące stół ozdabiając ich skorupki inicjałami gości i umieszczając je na talerzach. Inicjały możesz nanieść przy pomocy barwników w formie pisaków, które kupisz w każdym supermarkecie.

Ozdoba wielkanocna z ptasich piór

Naturalne piórka możesz umieścić luzem na dużym półmisku, a na nich mini pisanki z przepiórczych jaj. Możesz też stworzyć minimalistyczne dekoracje z jednej pisanki i jednego piórka ułożonych obok siebie. Dla miłośników bogatszych dekoracji  dobrym pomysłem mogą być pióra zebrane w bukiet i umieszczone w szklanym pojemniku obok pisanek z indyczych jaj.

Małe białe piórka możesz ufarbować w roztworze z plakatówek. Jeszcze innym pomysłem na dekoracje z piór w stylu etno jest umieszczenie ich w metalowych naczyniach – jak do hinduskiego napoju z jogurtu – Lassi. Uwaga: taka dekoracja może stać się całoroczną ozdobą aranżacji wnętrza.

Ciekawy efekt uzyskasz, umieszczając pojedyncze piórka w miniaturowych buteleczkach, na przykład po lekarstwach lub po occie balsamico zestawionych w szklanej, przezroczystej misie. Rada: mieszaj piórka różnej wielkości, odmiennych kształtów i w różnych odcieniach.

Dekoracje wielkanocne ze świeżych kwiatów i gałęzi

Najładniejszą, wielkanocną  dekoracją domu, w dodatku łatwą do przygotowania są świeże kwiaty: hiacynty, tulipany i żonkile oraz gałęzie drzew lub krzewów właśnie wypuszczające pierwsze listki.

Nasza rada: po przyniesieniu gałęzi do domu spryskaj je wodą na całej długości, ponieważ często są pokryte naturalnym klejem, który uniemożliwi rozwiniecie się pąków i liści. Na noc ustawiaj wazon w chłodnym miejscu – gałęzie będą miały podobne warunki do tych panujących na zewnątrz. Pamiętaj też o częstej zmianie wody w wazonie. Życie gałęziom przedłuży także skośne przycięcie ich dolnych części.

Pisanki wielkanocne w różnych stylach. Inspiracje

Zrób to sam: świece ozdobne – łatwa i efektowna dekoracja DIY
Więcej z działu - WIELKANOC

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany