Wystrój sypialni: 9 stylistycznych wpadek, które popełniamy w aranżacji sypialni!

2015-08-13 19:26 Agnieszka Zawadzka

Sypialnia to wnętrze, w którym powinniśmy znaleźć spokój i harmonię - niezbędne dla zdrowego wypoczynku. Jakie stylistyczne wpadki najczęściej popełniamy w aranżacji sypialni? Sprawdźcie czego unikać, by wystrój sypialni nabrał stylowego, ale harmonijnego animuszu.

Planując wystrój sypialni często, mimo posiadanej wcześniej wizji, popełniamy drobne nieostrożności, które niweczą efekt końcowy nawet starannie przemyślanej aranżacji. Jakie najczęstsze błędy popełniamy podczas aranżacji przestrzeni sypialni?

1. Wybieramy zbyt pstrokatą pościel

Bogata w liczne wzory pościel może robić spektakularne wrażenie w sklepie, jednak w całości aranżacji sypialni wyglądać może agresywnie i niespokojnie. Silne wzory w sypialni nie ułatwiają zasypiania, a dodatkowe elementy wystroju sypialni mogą się gryźć z sezonową, wzorzystą bielizną pościelową.

2. Wydajemy zbyt wiele na drogie obicia i finezyjne ramy łóżka

A często wystarczy prosty zagłówek, który sezonowo przykrywać możemy barwną kapą czy mięsistym szalem w przyjemny dla nas wzór. Jest to rozwiązanie tanie, w pełni odwracalne, które możemy w każdej chwili zmienić i odświeżyć wystrój sypialni.

Sprawdź: jak samodzielnie wykonać pikowany zagłówek?

3. Pozostawiamy gołe ściany w sypialni

Wnętrze sypialni, najbardziej intymnego ze wszystkich pomieszczeń w domu, powinno być miejscem w domu najbardziej spersonalizowanym. Drobne detale – ulubione obrazy, grafiki czy zdjęcia, które mają dla nas wartość sentymentalną bądź estetyczną, wyeksponowane w sypialni dodadzą jej naszego ducha i sprawią, że poczujemy się w niej swojsko i bezpiecznie.

4. Zasypiamy z telefonem przy głowie

W wystroju sypialni zdecydowanie należy ograniczyć obecność jakichkolwiek sprzętów elektronicznych – od telewizora, poprzez komputer, na telefonie kończąc. Im więcej elektroniki we wnętrzu sypialni, tym mniej regenerujący jest nasz sen, a my nad ranem bardziej zmęczeni. W obecności telewizora czy telefonu w aranżacji sypialni najpiękniejszy nawet projekt czy tekstylia nie pomogą w uzyskaniu idealnego wystroju wnętrza.

5. Bałaganimy, nie sprzątamy

Nikt z nas (świadomie lub nie) nie jest w stanie właściwie wypocząć, gdy otacza go chaos i bałagan. W codziennym zabieganiu oczywiście dajmy sobie prawo do nie odłożenia czegoś na swoje miejsce, jednak pilnujmy, by rzeczy i ubrania nie weszły nam na głowę. Bałaganiąc umiarkowanie zapewniamy sobie szybszy czas sprzątania. Warto codziennie, na koniec dnia, odłożyć kilka ubrań do szafy czy złożyć część rzeczy do prasowania. Jak mawia łacińska maksyma: „Zachowaj ład, a ład zachowa Ciebie”.

Sprawdź: domowe sposoby na szybkie sprzątanie!

6. Montujemy tylko jedno źródło światła

Planując w wystroju sypialni tylko jedno źródło światła, znacznie ograniczamy sobie sposób korzystania z pomieszczenia. Inaczej bowiem spędzamy czas w sypialni kiedy czytamy (punktowe źródło światła do czytania), inaczej kiedy chcemy odpocząć popołudniem i inaczej gdy chcemy przebywać we wnętrzu „z klimatem”. Zapewnijmy sobie co najmniej trzy różne źródła światła w sypialni (sufitowe ogólne, punktowe do czytania i klimatyczne, np. delikatne oświetlenie za łóżkiem), a komfort użytkowania sypialni stanie się nie do przecenienia.

7. Żaluzje zamiast rolet lub zasłon

Żaluzje w oknach w sypialni nie są najlepszym rozwiązaniem – zarówno stylistycznie, jak i funkcjonalnie. Wprawdzie zasłaniają szczelnie okna przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, jednak bardzo łatwo absorbują kurz (co nie sprzyja zdrowemu wypoczynkowi), a estetycznie kojarzą się z przestrzeniami biurowymi i służbowymi, co z kolei niepotrzebnie podnosi poziom stresu.

Sprawdź: jak modnie upinać zasłony? [WIDEO]

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem do sypialni są estetyczne rolety rzymskie (przypominające firany) lub klasyczne zasłony o przyjemnym dla nas odcieniu i materiale. Detale niesamowicie wpływają na samopoczucie we wnętrzu, warto więc o nie należycie zadbać.

8. Zapominamy o czyszczeniu materacy i częstej zmianie pościeli

Regularne odkurzanie materaca i pranie jego powłoczki pozwoli nam na zachowanie go w należytym stanie przez długie lata, a nam zapewni zdrowy sen. Równie regularnie pamiętać powinniśmy o zmianie pościeli – raz na dwa tygodnie powinno wystarczyć, by zachować świeżość i higienę. W upalne lato można jednak zmieniać pościel częściej, w zależności od indywidualnych potrzeb.