Sypialnia z cegłami na ścianie: projekt sypialni połączonej z łazienką i garderobą

2014-11-08 9:31 Ewa Jagalska

Świetny projekt sypialni z prawdziwego mieszkania! Klimat wnętrza tworzy cegła na ścianie i oryginalne rozwiązanie połączenia strefy prywatnej w jedno przestrzeń. Sypialnia łączyć się z łazienką i garderobą. Rewelacyjny projekt sypialni: galeria zdjęć z prawdziwego mieszkania.

Pomysł na sypialnię jest oryginalny i efektowny. Po pierwsze jest to sypialnia połączona z łazienką i garderobą. Po drugie jej wystrój został zdominowany przez klimatyczne i znowu modne cegły na ścianie. Projekt sypialni: Tomasz Wieczorek (T-design, www.t-design.com.pl, tel. 0 604 919 166).

Cegły na ścianie w sypialni

Właścicielka kiedy dowiedziałam się, że można kupić cegły z toruńskich młynów Richtera, zdecydował, że chce mieć kawałek rodzinnych stron w Warszawie! Cegły są z 1890 roku, na niektórych widać ślady palców ludzi, którzy je robili! – opowiada pani domu. Cegły zostały pocięte na dwucentymetrowe „plasterki”, przyklejone do ścian w sypialni i salonie oraz zafugowane. Cegły na ścianie w aranżacjach wnętrz stanowią naturalne tło dla mebli, uwiarygodniają lofty urządzane w blokach, ocieplają minimalizm, świetnie „grają” z wnętrzami w stylu boho. Cegły jako dekoracja ścian są uniwersalne! Jakie kupić cegły na ścianę? Mogą być to cegły w plasterkach. Stara cegła daje niepowtarzalny charakter w aranżacji prezentowanej sypialni. Jeśli nie można odsłonić oryginalnego muru, warto wyłożyć ścianę cegłami pociętymi w plasterki, zajmuje to o wiele mniej miejsca i jest dwa razy tańsze! W tym wypadku są dwie opcje w dekoarcji ścian: możemy zdecydować się na lica, czyli warstwę zewnętrzną, która daje w dekoracji scian efekt starego muru z nierównymi krawędziami i bogatą fakturą, lub wybrać części wewnętrzne, które będą równiejsze na krawędziach, gładkie jak kromka chleba. Gdzie kupić cegły na ścianę do wnętrza? Są firmy, które skupują stare cegły z rozbieranych lub przebudowywanych domów, a następnie poddają je obróbce: selekcjonują, czyszczą, kroją w plastry.

Cegły na ścianie: układanie cegieł

Układnaie cegieł na ścianie nie różni się od układania płytek klinkierowych - na klej, po uprzednim oczyszczeniu (ew. odtłuszczeniu), wyrównaniu podłoża. Trudniejsze jest fugowanie cegieł, bo nie można zabrudzić zaprawą powierzchni cegły, trzeba to robić wąską szpachlą i... palcem. Na koniec taką dekoarcjną powierzchnię ściany trzeba umyć i zabezpieczyć, sprawdzą się impregnaty do kamienia lub terpentyna.

 

Sypialnia z łazienką: czy to dobry pomysł?

Podczas urządzania mieszkania problemem okazała się jedynie garderoba. – Miała być przestronna, ale nie chcieliśmy się zgodzić na „wykrojenie” jej z łazienki, bo lubimy i prysznic, i wannę. Jakby tego było mało, na środku stał komin, którego nie można było ruszyć! – opowiadają gospodarze. Architekt Tomasz Wieczorek zaproponował: „A może by tak wszystko połączyć?”. Gospodarze, ku jego zdziwieniu, na pomysł projektu sypialni połączonej z garderobą i łazienką zareagowali entuzjastycznie. Do sypialni wchodzi się więc przez... łazienkę, na wprost jest wanna, za nią ogromne garderobiane szafy. - Mamy oryginalną, pełną światła sypialnię z łazienką i garderobą. A że niekonwencjonalny projekt sypialni? To też fajne! – zapewniają. A po roku jeszcze bardziej doceniają aranżację sypialni z łazienką. – I tak zawsze razem korzystaliśmy z łazienki, zwłaszcza rano, kiedy obydwoje się spieszymy, po co ją wydzielać? – mówi pani domu.

Projekt sypialni z łazienką: pomysłowa aranżacja

Zamiast trzech niewielkich pomieszczeń (dwa z nich byłyby ciemnymi klitkami), możemy mówić o dużej sypialni, dużej łazience i dużej garderobie. To dzięki oryginalnemu projekt wnętrza, którego autroem jest Tomasz Wieczorek (T-design). Światło słoneczne dociera do wszystkich kątów sypialni, jak i łazienki, co poprawia komfort korzystania z szaf i schowków, umila kąpiel – siedząc w wannie, można podziwiać niebo. Decydując się na projekt sypialni połączonej z łazienką, należy pamiętać o dobrej wentylacji. Zazwyczaj „wyciągnie” wilgoć, ale z zapachami sobie nie poradzi! Dlatego WC powinno być w oddzielnym pomieszczeniu (tutaj jest, ale jako opcja, toaleta, z której korzystają właściciele, mieści się w łazience dostępnej z korytarza). Jeśli podoba się wam projekt sypialni z łazienką warto pamiętać jeszcze o kliku aspektach. Ze spraw technicznych: z wanną i umywalką nie można odsunąć się dalej niż na półtora metra od pionu kanalizacyjnego, toaleta musi być jeszcze bliżej - chodzi o zachowanie właściwego spadku. Dlatego połączenie sypialni z łazienką wymaga dobrego i przemyślanego projektu.