Trendy wnętrzarskie. Cegła dekoracyjna na ścianie i aranżacja wnętrz: plusy i minusy

2020-08-04 9:25 Matylda Gruman

Cegła na ścianie to wciąż modne rozwiązanie we wnętrzach. Cegła dekoracyjna dostępna jest w wielu kolorach: naturalnym (rudym), białym, szarym, a nawet czarnym. Pasuje zarówno do sielskich wnętrz w stylu rustykalnym, jak i do industrialnych loftów. Sprawdź, jak wykorzystać walory dekoracyjne cegły w swoim domu oraz poznaj jej zalety i wady.

Chcesz mieć ceglane ściany w mieszkaniu? Po pierwsze, zadaj sobie pytanie: jakiej cegły użyję? Jeśli mieszkasz w kamienicy, taka dekoracja ścian jest prosta do wykonania. Usuń tynk, aż odsłoni się cegła. Oczyść ceglaną ścianę ostrą szczotką lub wypiaskuj. Wyszlifuj i przemyj wodą (możesz użyć specjalnego preparatu oczyszczającego). Na koniec zaimpregnuj, np. środkiem Unicell. Ściana ze starej cegły jest efektowna.

To Cię też zainteresuje: Łazienka z cegłą na ścianie >>>

Cegła dekoracyjna: płytki jak cegły

Mieszkasz w nowym budownictwie? Tu masz kilka możliwości na dekoracje ścian: cegły cementowe, ceramiczne, w tym płytki jak cegły klinkierowe i licowe. Każda z nich jednak sporo waży. Aby nie obciążać stropu, stosuj cegły w aranżacji wnętrza na małej powierzchni ściany albo zastąp płytkami klinkierowymi lub cegłą ciętą (o grubości ok. 13 mm, pozyskiwaną z rozbiórki).

Nieotynkowanej cegły możesz użyć m.in. do wznoszenia ścianek między pokojami, murków i półek, a także do obudowy wnęk lub kominków (tu konieczne są cegły oraz zaprawa odporne na wysokie temperatury). Przebieraj w kolorach! Czekają na Ciebie biele, beże, czerwienie, czernie.

UWAGA! Cegły dekoracyjne i płytki klinkierowe są dominującymi elementami we wnętrzu, a pozostałe dekoracje muszą się im podporządkować.

Ściany z cegły: plusy i minusy

Cegła na ścianie wygląda ciekawie i intrygująco. Plusy: cegła to wyjątkowo trwały naturalny materiał budowlany. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ogień i wilgoć. Dobrze izoluje, jest ciepła, wycisza, nie blaknie. Stanowi dekorację wnętrza (gwarantuje efekt 3D, ładnie załamuje się na niej światło). Minusy: cegła jest ciężka. Optycznie pomniejsza wnętrze. Cegła dekoracyjna wymaga towarzystwa gładkich powierzchni. Jeśli się znudzi, trzeba ją przykryć nową warstwą tynku.

Cegła w najmodniejszym wydaniu. Te trendy musisz znać! WIDEO

Cegła w salonie: dekoracje ścian

Masz małe mieszkanie, a mimo to marzy Ci się ceglana ściana w salonie? Zastosuj prosty wnętrzarski trik w aranżacji salonu. Pomaluj cegłę na biało (łącznie z fugami) i zestaw ją z ciemną, połyskującą podłogą. Najlepiej odkryj cegłę ze ściany w głębi wnętrza, w ten sposób wyrównasz proporcje pokoju. W roli ceglanej ściany sprawdzi się też okładzina klinkierowa.

Nie przegap: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Dekoracja ścian: płytki jak cegły

Jeśli nie możemy użyć we wnętrzu cegły, np. ze względu na jej kształt lub wagę, sięgnijmy po płytki klinkierowe. Są cieńsze (ok. 15 mm), lżejsze i tańsze. Wypala się je w ten sam sposób i z tych samych surowców co cegły. Mają identyczne kolory, powierzchnię oraz parametry techniczne. Są trwałe, odporne na wnikanie kurzu i brudu oraz na uszkodzenia mechaniczne. Płytkami można dużo łatwiej wykończyć wybrane elementy architektury wnętrz, zarówno powierzchnie płaskie, jak i elementy przestrzenne, np. kolumny, regały. Wystarczy zastosować na narożach płytki kątowe. Montaż jest stosunkowo prosty - płytki przykleja się na odpowiednio przygotowaną powierzchnię, a następnie fuguje.

Cegła dekoracyjna w aranżacji kuchni

Cegły sprawdzą się też w aranżacji kuchni. Cegłami obudować można nie tylko ścianę czy kominek, ale też wyspę kuchenną. Jeśli obudowa od strony salonu będzie nieco wyższa, ukryje zlewozmywak czy płytę grzewczą. Cegła dobrze znosi kontakt z ciepłem, niezabezpieczona, może jednak „przyjmować” tłuszcz. Aby tego uniknąć, pokryj ją ochronnym lakierem lub zastosuj cegłę klinkierową, która nie wymaga dodatkowego wykończenia.

Cegła na ścianie w łazience

Ceglana ściana w łazience to rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność jako alternatywa dla klasycznych płytek łazienkowych. Stanowi też świetny sposób na pozytywne zaskoczenie gości. Ponadto cegła w łazience wyróżnia się odpornością na zabrudzenia, wilgoć, a także zmiany temperatur. Warto za jej pomocą wyróżnić jedną ze ścian albo nawet dwie. Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń cegła w łazience jest dominującym elementem dekoracyjnym. Należy do niej dopasować podłogi, meble i dodatki.

Jak odnowić cegły na ścianie?

Najszybszym sposobem na odświeżenie dekoracji ściany z surowej cegły jest jej oczyszczenie z kurzu i polakierowanie (upewnij się na fragmencie ściany, że lakier nie pozostawia połysku). Chcesz zmienić kolor cegły? Pomaluj ją mineralną farbą elewacyjną. Nie impregnuj ściany przed malowaniem, bo to osłabi przyczepność farby.

Historia cegły w urządzaniu wnętrz. Co jest modne?

  • To już było:

Przez lata czerwona cegła prezentowana była głównie na ścianie w salonie, wokół ościeżnic lub framug okiennych, przy kominku. Nawiązywała do aranżacji w stylu klasycznym, rustykalnym lub nawet zamkowym czy westernowym.

  • Nadal modne:

Teraz występuje w nowych miejscach. Nikogo nie dziwi cegła na ścianie nad blatem w kuchni lub przy lustrze w łazience. W nowym budownictwie tradycyjną cegłę zastępują okładziny z cienkich płytek klinkierowych lub betonowych

  • Rozwiązanie z przyszłością:

Do głosu dochodzą ceglane okładziny ścienne z elementów różniących się długościami. Z niewyszlifowaną fugą, która dodaje im charakteru. Płytki cegłopodobne w ciemnych odcieniach – idealne do wnętrz loftowych.

Ściana z cegieł w mieszkaniu: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Obejrzyj ciekawe projekty wnętrz, w których cegła na ścianie jest ważnym elementem dekoracyjnym.