Spryskaj materac tym domowym środkiem. Roztocza i bakterie uciekną w popłochu

2023-02-06 9:20

Sprzątając sypialnię często zapominamy o materacu, a to przecież tu kumulują się największe ilości potu, martwego naskórka i włosów. To właśnie materac staje się najczęstszym siedliskiem bakterii i szkodliwych roztoczy. O czystość i świeżość materaca pomoże nam zadbać domowy środek dezynfekujący. Jego przygotowanie zajmie zaledwie kilka minut.

mężczyzna podnoszący materac
Autor: getty images

Roztocza w sypialni

Roztocza to mikroskopijnej wielkości pajęczaki, które żywią się resztkami złuszczonego naskórka, włosów czy paznokci. Nic więc dziwnego, że najczęściej spotkać je można w sypialni, a dokładnie w materacu i pościeli.

Roztocza są niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ ich odchody mogą wywoływać alergię. Jeśli często budzimy się z zatkanym nosem, łzawiącymi i zaczerwienionymi oczami, oraz zmianami skórnymi – bardzo możliwe, że w naszym łóżku pojawiły się roztocza.

By mieć pewność, że roztocza nie pojawią się w naszej sypialni, warto regularnie wietrzyć pokój i zmieniać pościel – przynajmniej raz na 2 tygodnie, a w przypadku alergików częściej, np. co tydzień.

Oprócz zmiany pościeli, warto systematycznie czyścić materac. Roztocza i bakterie nie znoszą promieni słonecznych – dobrze więc w słoneczne dni odkryć na kilka godzin materac.

Dużo lepszą techniką jest potraktowanie roztoczy promieniowaniem UV. Tu pomocny może się okazać odkurzacz do materacy z lampą UV.

Jeśli nasz materac ma ściągany pokrowiec, warto go przynajmniej raz w miesiącu prać.

Domowy środek na roztocza

W walce z roztoczami skuteczną bronią jest również domowy środek dezynfekujący, który przygotowywały już nasze babcie. Pozwala on nie tylko pozbyć się nieproszonych gości z materaca, ale również odświeża go i nadaje mu miły zapach, który ułatwia zasypianie!

By przygotować specyfik na roztocza, wystarczy wymieszać ze sobą 80 ml alkoholu z taką samą ilością wody i dodać 30 kropli olejku lawendowego. Miksturę następnie przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy materac. Po wyschnięciu materac odkurzamy i gotowe!

By wzmocnić bakteriobójcze i dezynfekujące działanie, można dodać do mieszanki kilka kropel olejku z drzewa herbacianego – lub całkowicie zastąpić nim olejek lawendowy.

Jeśli chcemy pozbyć się nadmiaru wilgoci i nieprzyjemnych zapachów z materaca - warto rozsypać na nim sodę oczyszczoną i po 1-2 godzinach usunąć proszek przy pomocy odkurzacza. 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE