Pomysł na zagłówek do łóżka. Piękne pokrowce! Praktyczne rozwiązania do sypialni

2024-05-14 13:29

Wezgłowie łóżka może być jego integralną częścią, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, co nam się podoba oraz na co możemy sobie pozwolić finansowo. Na przykład inwestowanie w drogie łóżko do sypialni z tapicerowanym wezgłowiem nie jest dobrym pomysłem, jeśli mieszkanie tylko wynajmujemy!

Spis treści

  1. Wezgłowie kupione czy zrobione własnoręcznie?
  2. Wezgłowie łóżka: miękkie i tapicerowane
  3. Nietypowe pomysły na wezgłowie łóżka
  4. Zobacz inne pomysły na ścianę za łóżkiem w sypialni

Decydując się na łóżko z wezgłowiem, warto wziąć pod uwagę wielkość sypialni. W dużej i przestronnej możemy sobie pozwolić na właściwie dowolne wezgłowie. Ale np. gdy łóżko stoi pod skosami, już trzeba się mieć na baczności! W niektórych przypadkach, np. w małej sypialni, warto pomyśleć o osobnym wezgłowiu zrobionym według autorskiego pomysłu.

Wezgłowie kupione czy zrobione własnoręcznie?

Wezgłowie może stanowić całość z łóżkiem. Najczęściej decydujemy się na takie właśnie rozwiązanie, kupując gotowe łóżko do sypialni. Jednak wtedy, gdy tylko wynajmujemy mieszkanie i nie chcemy inwestować w meble lub potrzebujemy łóżka o nietypowych wymiarach, warto pomyśleć o osobnym wezgłowiu, robionym według własnego pomysłu.

Pamiętajmy, że sypialnia z łóżkiem bez wezgłowia może sprawiać wrażenie miejsca zimnego i bezosobowego, a na dodatek ściana za łóżkiem w sypialni szybko się brudzi. Tymczasem wezgłowie zrobione według autorskiego projektu pomoże całkowicie odmienić, a nawet unowocześnić wygląd sypialni.

DIY: jak zrobić zagłówek tapicerowany?

Wezgłowie łóżka: miękkie i tapicerowane

Najbardziej lubiane i najczęściej wybierane jest wezgłowie tapicerowane. Miękkie, z tkaniny miłej w dotyku, uosabia klasyczną elegancję, a przy tym przytulność. Może być na stałe połączone z łóżkiem albo wykonane samodzielnie. W drugim przypadku możemy sobie pozwolić na znacznie więcej, np. zrobić je nie tylko na całą szerokość łóżka, lecz także poszerzyć o wymiar szafek nocnych.

Powiększanie wezgłowia w górę to inny ciekawy pomysł - może sięgać nawet do sufitu! Tapicerowane wezgłowie łóżka jest też dobrym pomysłem w przypadku sypialni na poddaszu. Możemy wtedy obić ścianę ze skosem nad łóżkiem pikowaną tapicerką i z pozornej wady uczynić zaletę sypialni.

Nietypowe pomysły na wezgłowie łóżka

Jeśli z jakichś względów nie chcemy lub nie możemy (np. z powodu alergii na kurz) mieć tapicerowanego wezgłowia, możemy zdecydować się na drewno lub lakierowaną płytę MDF przymocowaną bezpośrednio do ściany. Warto wtedy zrobić np. wezgłowie lamelkowe, w które później będziemy wpinać półki potrzebne do odkładania drobiazgów.

Inna opcja to wygodne półki ścienne do sypialni albo zabudowa na wzór pokoju hotelowego obejmująca wezgłowie łóżka, szafki nocne i toaletkę. Jako wezgłowie możemy również wykorzystać klasyczną boazerię płycinową lub fantazyjnie wyciętą lakierowaną płytę MDF.

Zobacz inne pomysły na ścianę za łóżkiem w sypialni

Nie wiesz, jak zagospodarować ścianę za łóżkiem w sypialni? Zobacz naszą galerię inspiracji. Z pewnością znajdziesz coś, co cię zainteresuje!

Murator Remontuje: Malowanie szafek kuchennych
Materiał sponsorowany