Kultowy wynalazek NASA, który warto mieć w domu. To gwarancja zdrowego snu

2022-07-12 8:10

Wiele z opatentowanych przez NASA wynalazków szybko znalazło wykorzystanie w codziennym życiu. Jeden z nich szczególnie zrewolucjonizował sposób, w jaki śpimy i odpoczywamy!

sypialnia
Autor: getty images

Spis treści

  1. Mięciutko w kosmosie
  2. Zalety materaców piankowych
  3. Rodzaje materaców piankowych

Mięciutko w kosmosie

O jaki wynalazek chodzi? Oczywiście o piankę termoelastyczną i materace z niej wykonane. Technologię produkcji pianki termoelastycznej (ang. memory foam) opatentowało NASA w latach 70. Miękkim materiałem wykładano wnętrza statków kosmicznych – pianka miała amortyzować i zapewniać dodatkową ochronę astronautom podczas startu.

Szybko okazało się, że piankę można wykorzystać także w nieco bardziej przyziemnych sytuacjach, na przykład jako wypełnienie materaców! To była prawdziwa rewolucja! Elastyczne, miękkie i miłe w dotyku modele piankowe szybko zaczęły wypierać materace sprężynowe i w latach 90. zdominowały rynek w USA, a później także cały świat.

materac do łóżka
Autor: getty images Do rzeczy, na których nie warto oszczędzać, urządzając mieszkanie zaliczyć możemy np. wysoskiej jakości materac do sypialni.

Zalety materaców piankowych

Materace piankowe mają wiele zalet. Przede wszystkim zapewniaja wsparcie dla całego ciała podczas snu, redukując nacisk na konrketne partie ciała.

Dobrze dobrany materac piankowy zadba o nasz kręgosłup i odcinek szyjny w nocy; może przynieść ulgę również obolałym stawom.

Materace piankowe w większości są hipoalergiczne, stanowiąc niesprzyjające warunki dla rozwoju roztoczy, grzybów i innych alergenów.

Nowoczesne materace piankowe często wyposażone są w 7 stref twardości, odpowiadających konkretnym partiom sylwetki. W ten sposób zapewniają odpowiednie podparcie dopasowane do potrzeb danej części ciała.

Rodzaje materaców piankowych

Materace piankowe podzielić możemy na trzy grupy ze względu na konkretny rodzaj pianki: materace z pianki lateksowej, termoelastycznej i wysokoelastycznej.

Te pierwsze są idealne dla alergików, ponieważ lateks to środowisko najmniej sprzyjające alergenom i grzybom.

Materace z pianki termoelastycznej reagują na ciepło ciała, zapamiętują kształt sylwetki użytkownika i formują się w taki sposób, by zapewnić mu jak najlepsze podparcie.

Natomiast w modelach z pianki wysokoelastycznej wypełnienie układa się na kształt fali, odpowiadający krzywiznom ludzkiego ciała, zapewniając wysoki komfort snu.