Materace dla alergików – które są najlepsze? Wybieramy materac hipoalergiczny

2020-12-18 12:19

Materace dla alergików wykonane są ze specjalnych materiałów, które hamują rozwój roztoczy, pleśni i bakterii. Z ich właściwości korzystają nie tylko osoby uczulone na kurz, ale również dzieci, które są najbardziej narażone na szkodliwe alergeny. Jak wybrać najlepszy materac dla alergika? Z czego powinien być wykonany taki materac? Jak o niego dbać?

Jakich materacy unikać będąc alergikiem?

Nasze ciała wydzielają ciepło i wilgoć, które wchłaniane są przez materace. Jeżeli materac nie jest przystosowany do przyjmowania oraz oddawania ciepła i wilgoci, ani nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a w dodatku przyciąga kurz – będzie świetnym domem dla pleśni, grzybów, bakterii i roztoczy. Według badaczy 1g kurzu zawiera w sobie aż 10 tysięcy roztoczy i aż 30 różnych alergenów. To dlatego materace dla alergików są najlepszym wyjściem dla osób zmagających się z uczuleniem na kurz i roztocza.

Od jakich materacy alergicy powinni się trzymać z daleka? Najgorszym materacem dla alergika jest ten wykonany z materiałów pochodzenia naturalnego, jak na przykład z wełny, trawy morskiej, końskiego włosia czy łusek gryki. Dlaczego? Po pierwsze, materiały takie jak wełna same w sobie uczulają. Po drugie materiały naturalne nie są przystosowane do przyjmowania i oddawania ciepła lub wilgoci. W materacach wypełnionych tego typu materiałem bardzo szybko pojawia się kurz, a więc i roztocza, grzyby, bakterie. Podobnie jak w materacach sprężynowych, tak i w modelach wypełnionych naturalnymi materiałami jest wiele pustego miejsca, które sprzyja osiadaniu kurzu, tworzeniu się pleśni itd. Wyjątkiem jest materac z wkładką z włókna kokosowego, który zyskał spore grono zwolenników. Podobnie jak bawełna, która doskonale sprawdza się jako materiał pokrowca materaca. Jednym z syntetycznych materacy, których powinni unikać alergicy, są materace wykonane z najtańszej gąbki – szybko chłoną wilgoć, która nie ma ujścia, więc w środku tworzy się pleśń.

Wybieramy materace dla alergików. O czym warto wiedzieć?

Skoro wiemy już, czego osoby uczulone powinny unikać, czas dowiedzieć się, jakie są najlepsze materace dla alergików i z czego są wykonane. Dobre materace dla alergików wytwarza się z materiałów syntetycznych, hipoalergicznych. Materac dla osób z alergią powinien mieć zwartą strukturę, ponieważ wolne przestrzenie w środku materaca sprzyjają osiadaniu kurzu i zadomawianiu się roztoczy. Materace dla alergików wykonane są z nieuczulających materiałów, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się bakterii i grzybów.

Najlepsze materace dla alergików wykonane są z pianki termoelastycznej, wysokoelastycznej, a także lateksu. Pianki przyjmują i oddają wilgoć, a także zapewniają swobodną cyrkulację powietrza. Ponadto, dostosowują się do kształtu ciała użytkownika, podtrzymują kręgosłup i często mają w sobie substancje bakteriobójcze, które zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów. Materace lateksowe są droższe, ale uważa się je za najskuteczniejsze w walce z kurzem, roztoczami i grzybami. Lateksowe materace dla alergików nie wchłaniają potu, kurzu ani martwego naskórka. Doskonale odprowadzają wilgoć i ciepło, hamują rozwój grzybów, bakterii i roztoczy, a także zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Niektóre materace dla alergików mają w sobie wkładkę kokosową, najczęściej jest ona pokryta warstwą lateksu. Wkładka kokosowa dobrze przyjmuje i oddaje wilgoć, a także zapewnia odpowiednią twardość materaca, dlatego sprawdza się idealnie dla alergików, którzy lubią materace o wyższym poziomie twardości. Nie tylko materiał, z którego wykonany jest materac, ma znaczenie. Równie ważny jest pokrowiec, którym materac jest obleczony. Podczas zakupu warto sprawdzić, czy pokrowiec na materac można zdejmować i prać. Najlepszy jest pokrowiec membranowy, ponieważ zapobiega nadmiernemu przenikaniu wilgoci do wnętrza materaca. Pokrowiec na materac warto prać co kilka miesięcy w 60 stopniach (tak wysoka temperatura zabija roztocza i bakterie). Pokrowiec na materac można również dezynfekować, rozsypując na jego powierzchni sodę oczyszczoną i po godzinie odkurzając go. Ponieważ materace i kołdry są ulubionymi miejscami dla roztoczy, warto zaopatrzyć się w specjalny odkurzacz z lampą UV, który zabija aż 99% roztoczy.

Jak zapewnić sobie zdrowy sen będąc alergikiem?

Materace dla alergików to jeden ze sposobów na zapewnienie sobie komfortowego, zdrowego snu bez roztoczy i bakterii. Oprócz materaca warto jednak zadbać o dobór odpowiedniej kołdry i poduszki, najlepiej, by były wykonane z hipoalergicznych materiałów (jak na przykład silikonowy granulat). Alergicy powinni częściej niż inni zmieniać pościel, najlepiej dwa razy w miesiącu. Dobrym pomysłem po przebudzeniu jest przewietrzenie pokoju i powstrzymanie się od ścielenia łóżka, chociaż na godzinę. Warto również odwracać materac na drugą stronę co kilka miesięcy i co 7 lat całkowicie wymienić materac na nowy.

Zainspiruj się! Urządzamy sypialnię marzeń

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE