Okno w sypialni: jak dobrać dekorację okna w sypialni?

Okno w sypialni to bardzo ważny element wystroju pomieszczenia, o którym często zapominamy. A przecież na estetykę oraz funkcjonalność pokoju wypoczynkowego wpływa wiele elementów. Przemyślana, przyjemna dla oka dekoracja okna w sypialni pozwala stworzyć klimat sprzyjający odpoczynkowi. Sprawdź, na jaki wystrój okna warto postawić!

Dekoracja okna w sypialni
Dekoracja okna w sypialni
Dekoracja okna w sypialni
Dekoracja okna w sypialni
Dekoracja okna w sypialni

Sypialnia to pomieszczenie (lub strefa w pokoju dziennym), w którym spędzamy średnio 1/3 naszego życia. Każdego dnia odpoczywamy tam po całym dniu i ładujemy „baterie” na przyjęcie kolejnych wyzwań. Bez względu na styl, na jaki postawimy w projekcie sypialni, zawsze będzie to miejsce najbardziej osobiste, prywatne, własne. Sypialnia ma nam zapewniać bezpieczny azyl i stwarzać optymalne warunki do relaksu i wypoczynku. Dlatego też bardzo często wnętrze to jest pomyślane jako pomieszczenie zlokalizowane najdalej od centrum życia rodzinnego i od ciekawskich spojrzeń gości. Z uwagi na to niezwykle ważna jest także dekoracja okna w sypialni.

..  Jak urządzić fioletową sypialnię? >>>

Okno w sypialni: stwórz własny azyl

Firany i inne dekoracje okna w sypialni to nie tylko element ozdobny wnętrza, ale także praktyczna osłona przed światem zewnętrznym. Odpowiednia aranżacja okna w sypialni zagwarantuje nam maksimum prywatności i pewność, że unikniemy wścibskich spojrzeń sąsiada z okna naprzeciwko. Dekoracje okienne powinny umożliwiać nam swobodne regulowanie ilości i natężenia światła, które dochodzi do wnętrza. Jedni będą woleli obudzić się w zasłoniętym i ciemnym wnętrzu, dla innych sytuacją idealną jest pobudka dzięki docierającym do sypialni promieniom słonecznym.

Pamiętajmy, że dekoracja okna w sypialni to rzecz niezwykle ważna. Jej wybór warto uzależnić od indywidualnych upodobań, a dopiero później dopasować do stylu wnętrza.

Dekoracja okna w sypialni: co wybrać?

Istnieje wiele sposobów na praktyczny i estetyczny wystrój okien. Jednym z najchętniej wykorzystywanych rozwiązań do sypialni są rolety w oknie. Klasyczne, rzymskie, bardziej dekoracyjne - wybór jest naprawdę ogromny. Decydując się na rolety, nie mamy jednak możliwości dowolnego operowania ilością światła, które dostaje się do wnętrza (albo rozwijamy, albo zwijamy rolety). Alternatywą dla rolet w oknie mogą być żaluzje, dzięki którym wpuścimy do środka dowolne ilości światła.

Jeśli żadne z tych rozwiązań nie przypada nam do gustu, warto postawić na opcję klasyczną, czyli firany i zasłony. Te z grubego mięsistego materiału zagwarantują optymalne zasłonięcie okna. Ograniczą też przenikanie światła do wnętrza. W ciągu dnia możemy je fantazyjnie podpiąć, oświetlając tym samym sypialnię światłem naturalnym.

W przypadku rolet i żaluzji idealnym sposobem na dekorację okna w ciągu dnia będzie zawieszenie lekkiej i zwiewnej firany bądź też, po prostu, pozostawienie odsłoniętego okna. Dzięki temu, w świetle dziennym, pomieszczenie optycznie wyda się większe oraz przestronniejsze.

..  Ściana za łóżkiem w sypialni – pomysły >>>

Aranżacja okna w sypialni: faktury i tkaniny

Pomysłowa aranżacja okien w sypialni powinna uwzględniać kolor i fakturę tkaniny, którą chcemy użyć do dekoracji. Zasłony można uszyć z większości tkanin obiciowych. Sztywniejsze wymagają sprawnego krawca, który dobrze przyszyje taśmę, tak by zasłony układały się w łagodne fale (zapewnia to poczucie przytulności w sypialni). Miękkie można powiesić na tradycyjnych żabkach lub metalowych oczkach. Dobrze wyglądają zasłony wykończone tunelem, w który wprowadza się drążek karnisza. W aranżacji okien modne jest także łączenie różnych tkanin, np. mięsistego weluru ze zwiewna firanką. Inny zestaw to surowe płótno plus tafta, czyli prostota oraz wyrafinowanie w jednym.

Jeśli chcemy wybrane tkaniny wykorzystać również na tapicerkę, muszą one być trwałe, o gęstym splocie. Nie mogą się łatwo odkształcać. Te najlepsze mają oznaczenia Easy Clean, czyli zgodnie z nazwą są łatwe w czyszczeniu. Wśród efektownych tkanin w sam raz do sypialni znajdziemy m.in. szenile (grube, miękkie tkaniny najczęściej o wysokim runie), welury (gładkie lub wzorzyste tkaniny z rodziny pluszów z miękkim włosiem), mikrofazy (syntetyczne tkaniny z meszkiem i połyskiem, miękkie oraz sprężyste) i żakardy (tkaniny o dużych, skomplikowanych wzorach jedno- lub wielobarwnych).

Pomysły na wystrój okna - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Ocena: 0
Zdjęcia: Martyna Rudnicka

POLECANE ARTYKUŁY