Aranżacja wnętrz: jak urządzić małą sypialnię? Zobaczcie 8 inspiracji!

Aranżacja sypialni jest sprawą wyjątkową. Zwłaszcza małej sypialni. Skoro spędzamy tu 1/3 naszego życia, warto postarać się żeby mała sypialnia była wyjątkowa i funkcjonalna. Czy ciekawy projekt sypialni pomoże w aranżacji wymarzonego wnętrza?  Wybraliśmy kilka pomysłów, które mogą być inspiracją i podpowiedzią jak urządzić małą sypialnię?

Projekt sypialni z podestem
Sypialnia na poddaszu
Mała sypialnia z lustrami
Co zamiast szafek nocnych w małej sypialni
Mocny kolor na ścianie w małej sypialni

Aranżacja małej sypialni jest wyzwaniem. Jak każdej małej powierzchni. Zazwyczaj chcemy pogodzimy estetykę i funkcjonalność. W małych wnętrzach najczęściej cierpi estetyka. Musimy bowiem zapewnić wystarczającą ilość miejsca do przechowywania, co często ma zgubny wpływ na urządzenie małej sypialni. Brakuje miejsca na dekoracje i ulubione meble. Jest jednak kilka trików, które warto znać urządzając małą sypialnię!

Mała sypialnia: lustro podwoi mały pokój

Duże lustro umieszczone na ścianie zawsze ma właściwości magiczne. Sprawia, że pokój wydaje się większy. Zwłaszcza jeśli odbija się w nim coś ciekawego. Ale najbardziej spektakularny efekt osiągniemy montując w małej sypialni lustra na frontach szafy. Wtedy optycznie wręcz podwajamy naszą małą sypialnię.

Mała sypialnia: łóżko na podeście

Czasem aranżacja sypialni staje się naprawdę wyzwaniem. Dzieje się tak wtedy gdy mała sypialnia znajduje się we wnęce w innym pokoju. A szerokość wnęki jest równa lub nie wiele dłuższa długości łóżka.

Więcej: jak zrobić podest >>>

Po wstawieniu łóżka okazuje się ze pozostałe miejsce pod ścianą to za mało by wygodnie tamtędy przechodzić. Lepiej wtedy zbudować podest na całą szerokość pokoju, wyposażony w pojemne szuflady, materac i miękki zagłówek. Mamy wtedy mnóstwo miejsca do spania, miejsce do przechowywania pościeli, pledów, poduszek itp. Taki projekt sypialni sprawia wrażenie przestrzeni przemyślanej, nie przypadkowej

Projekt sypialni: co zamiast szafek nocnych?

W naprawdę małej sypialni często brakuje miejsca na regularne szafki nocne. A każdy kto nie ma gdzie odłożyć książki, okularów lub telefonu wie jaki to problem.

Więcej: czy tylko szafki nocne?

Dlatego w małej sypialni jak szafki nocne sprawdzają się wieszane wąskie półki, małe dwustopniowe drabinki i krzesła. Problem szafki nocnej zostaje rozwiązany, a mała sypialnia zyskuje oryginalną aranżację.

Mała sypialnia: łóżko pod skosem

Sypialnia na poddaszu ma w rzeczywistości dużo mniejszą powierzchnię niż wynika to z obrysu. Dlatego dobrze jest wstawić łóżko pod skos – sprawdźmy tylko czy nie będziemy się uderzali w głowę wstając z łóżka!

Więcej: sypialnia na poddaszu >>>

Wtedy dobrze jest odsunąć łóżko od ściany, czasem nawet 10cm ratuje sytuację. Skos w małej sypialni również często nie pozwala na symetryczną aranżację wokół łóżka. Możemy wtedy wybrać dwie różne szafki nocne, które łączy kolor, lub szafkę i krzesło. To samo dotyczy lampek nocnych – tu gdzie jest wyżej możemy postawić lampę podłogową, tu gdzie jest niżej taka samą tylko wersję stołową

Aranżacja sypialni: kolory i wzory czyli oszukujemy oko!

W małej sypialni wielkie znaczenie mają kolory i wzory. Wąską sypialnię poszerzą poprzeczne pasy – malowane na ścianie lub na tapecie. Niska podwyższa pasy pionowe. Jeśli pokój jest naprawdę mały dobrze jest pomalować ściany w kolorach jasnych i chłodnych – optycznie oddalają ściany od siebie. Jeśli lubimy mocne kolory, energetyczne, możemy tak pomalować jedną ze ścian, na przykład za łóżkiem.

Mała sypialnia: tylko potrzebne meble

W małej sypialni sprawdzą się tylko potrzebne meble. Nie wstawiajmy nic dodatkowego co nie jest niezbędne, bo zagracimy przestrzeń i mała sypialnia będzie jeszcze mniejsza. A tak naprawdę najlepszym pomysłem w małej sypialni są meble wielofunkcyjne. Skrzynia na pościel przy łóżku może pełnić rolę niewielkiego stolika kawowego, możemy na nią odkładać wieczorem narzutę lub szlafrok. Meblem wielofunkcyjnym będzie również krzesło w roli stolika nocnego.

Aranżacja sypialni: antresola z łóżkiem

Idealnym pomysłem na małą sypialnię jest antresola – wydzielone w pokoju półpiętro. Jeśli wysokość pokoju  oraz układ okien i drzwi na to pozwalają nie ma się co zastanawiać i urządzać małą sypialnie na antresoli. Dzięki temu, na dole zyskamy miejsce na pojemna szafę lub biurko.

Aranżacja sypialni: asymetryczne lub przedłużone zagłowie

Aranżacja małej sypialni zyska jeśli za łóżkiem pojawi się przedłużone na szerokość pokoju zagłowie. Mała sypialnia stanie się wtedy komfortowym i atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Innym pomysłem na projekt sypialni w małym pokoju jest asymetryczne zagłowie. Przy przedłużonym końcu możemy postawić ulubiony fotel i małą półkę z nowymi książkami.

Zobacz: antresola w wysokim wnętrzu >>>

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Bernard Białorucki

POLECANE ARTYKUŁY