Żółty kolor ścian, czyli aranżacja salonu intuicyjnie

2015-02-12 12:53

Projekt salonu, w którym stonowaną kolorystykę ożywiają słoneczne barwy. Neutralna aranżacja pokoju dziennego, do której wprowadzono energetyczną żółć czy pomarańcz. Przełamanie monotonnego projektu wnętrza, w którym gdzieniegdzie emanują kolory słońca. Jak urządzić salon? Intuicyjnie. Czyli czemu sięgamy po dwa magiczne kolory we wnętrzu?

Spis treści

  1. Salon inspiracje: intuicyjne zestawienia
  2. Kolory w salonie: żółć na dodatek
  3. Kolory w salonie: pomarańczowy pomarańcz
  4. Optymistyczny duet: jak urządzić salon z kolorem?

Projekt salonu, aranżacja strefy dziennej, klimatyczny pokój dzienny... niezależnie od stylu aranżacji, ani pomyślanej kolorystyki we wnętrzu, bardzo często do jego wykończenia wykorzystujemy dwie barwy: kolor żółty i pomarańczowy. Okazuje się, że takie wybory nie są nawet podyktowane przemyślanym projektem salonu czy modą, a zostają do przestrzeni wprowadzone intuicyjnie. Ot tak, po prostu.

Salon inspiracje: intuicyjne zestawienia

Kolory są niezwykle ważnym dodatkiem we wnętrzach. Od zastosowanej w pokoju dziennym kolorystyki zależy, czy będzie ona nas uspokajała i relaksowała, czy wręcz przeciwnie – będzie wpływa na nas pobudzająco, czasem aż za bardzo. Pokój dzienny musi być wnętrzem, które oddziałuje na nas odprężająco i pozwala na pełen relaks. Dlatego też, podświadomie wybieramy do jego aranżacji barwy optymistyczne, które rozświetlają wnętrze, przełamują w nim monotonię, ogrzewają przestrzeń, a nam dodają energii i świeżości. Mowa oczywiście o kolorze żółtym i pomarańczowym. Kolorach, które kojarzą się z wakacjami, odpoczynkiem, pełnym relaksem. Jak wpływają w rzeczywistości na nasze samopoczucie? Jaką rolę odgrywają w projekcie salonu? Z jakimi barwami je łączyć? 

Kolory w salonie: żółć na dodatek

Kolor żółty z pewnością nie jest kolorem, przy którym łatwo się zasypia, za to świetnie nadaje się na optymistyczne rozpoczęcie dnia. Jego działanie we wnętrzu można porównać do działania pobudzającej filiżanki dobrej, porannej kawy. Kolor żółty ma pozytywny wpływ na nasz układ nerwowy, pobudza nas do życia, tak jak światło słoneczne. Dzięki tej barwie, możemy przywrócić salonowi naturalny blask. Nawet niewielki fragment ściany w tym kolorze sprawia wrażenie świecenia własnym blaskiem. Nie oznacza to jednak, że w przestronnych i jasnych salonach, kolor ten będzie zbędny. Optymistyczna barwa żółta sprawia, że podświadomie otwieramy się na nowe doświadczenia, jesteśmy bardziej otwarci na bliskich oraz zdecydowanie bardziej skłonni do kontaktów. Dlatego też, zastanawiając się jak urządzić salon, intuicyjnie wprowadzamy do jego aranżacji dodatki dekoracyjne w tym kolorze. Pamiętajmy, że aby ożywić i całkowicie odmienić aranżację wnętrza, nie musimy od razu przemalowywać wszystkich ścian, a nadać wnętrzu nowego looku za pomocą kolorystycznego drobiazgu i niewielkiego akcentu.

Kolory w salonie: pomarańczowy pomarańcz

Kolor pomarańczowy wnosi do salonu ciepło i przytulność. Sama jego nazwa przywodzi na myśl orzeźwienie. Barwa ta, ma jednak nie tylko korzystne skojarzenia, ale także zbawienny wpływ na naszą psychikę. Wystarczy jedno spojrzenie na element wystroju salonu w kolorze pomarańczowym, aby nasze tętno wyraźnie się podniosło i aby przywołać uśmiech na naszej twarzy. Kolor pomarańczowy w salonie, tożsamy jest radości i automatycznej poprawie humoru. Co o jego właściwościach i oddziaływaniu? Pomarańcz harmonizuje i sprawia, że ludzie w jego otoczeniu stają się zgodni i gościnni. W dekoracji salonu, największą zaletą koloru pomarańczowego jest jego uniwersalność. Można go łączyć dowolnie z różnymi barwami, stylami, wzorami. Warunek jest tylko jeden – na imię mu umiar!

Optymistyczny duet: jak urządzić salon z kolorem?

Zarówno kolor żółty, jak i pomarańczowy, występuje w licznych odcieniach. Od stonowanych i jasnych, po intensywne i nasycone. Na topie są również barwy pochodne, czyli ciepły kolor musztardowy, chłodna limonka. Próbująca się wciąż przebić w aranżacji salonu, moda na neon, zaleca fluorescencyjne wersje obu barw. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się już jednak w większości projektów salonów i może sprawiać wrażenia lekkiego zakrawania aranżacji o kicz. Przyglądając się jednak większości aranżacji pokoi dziennych można wywnioskować, że to subtelne i neutralne barwy królują w ich wystrojach. Ciepłe beże, modne szarości czy delikatne brązy... jak najbardziej, to absolutne hity w wystroju salonu. Spójrzmy jednak na wykończenie, na dekoracje i niewielkie akcenty w przestrzeni – tam, z pewnością znajdziemy coś, co przemyca do wnętrza jedną z tych dwóch barw. Styliści i projektanci chętnie zestawiają je z geometrycznymi wzorami, tkaninami nawiązującymi do ręcznych robótek czy modnym cieniowaniem ombre.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE