Trend: tkanina bouclé we wnętrzach. Meble i dodatki z charakterem

2022-01-13 16:14

Popularna w połowie ubiegłego wieku tkanina bouclé wraca na salony. Meble i dodatki z przyjemnego w dotyku „baranka” coraz częściej pojawiają się w ofertach marek wnętrzarskich i projektach architektów. Co to jest tkanina bouclé i jak ją stosować we wnętrzach?

fotel boucle
Autor: materiały prasowe WestwingNow

Spis treści

  1. Nowość z historią
  2. Meble tapicerowane tkaniną bouclé
  3. Dodatki z tkaniny bouclé
  4. Tkanina bouclé – utrzymanie w czystości

Tkanina bouclé, w Polsce występująca także pod nazwą bukla, to materiał zrobiony z przędzy pętelkowej z wyraźnie widocznymi, skręconymi węzełkami. Tkanina ta świetnie nadaje się do wykończenia mebli – jest gruba, miękka i przyjemna w dotyku. Meble i dodatki wykonane z tkaniny bouclé, sprawiają, że wnętrze staje się przytulne i ciepłe w odbiorze.

Nowość z historią

Choć wydawać by się mogło, że tkanina bouclé to nowość w aranżacji wnętrz, okazuje się, że ma całkiem długą historię. Po raz pierwszy materiału tego użył ponad siedemdziesiąt lat temu Eero Saarinen, który w 1948 roku na zamówienie architektki Florence Knoll zaprojektował fotel Womb. Wyprofilowane siedzisko wykończył właśnie tkaniną bouclé, co okazało się być strzałem w dziesiątkę.

Fotel Womb to połączenie formy gwarantującej komfort z tkaniną, którą po prostu chce się cały czas dotykać i głaskać. Nic dziwnego, że mebel wpisał się do kanonu designu. Od połowy ubiegłego wieku, wraz ze zmieniającymi się modami, tkanina bouclé znikała i wracała do wnętrz, jednak nigdy z taką mocą, jak teraz.

Meble tapicerowane tkaniną bouclé

Tkanina bouclé mimo grubości i wytrzymałości jest bardzo miękka, więc świetnie się układa na meblach o obłych i fantazyjnych kształtach. Sofy, fotele czy łóżka tapicerowane tkaniną bouclé wprowadzają do aranżacji wnętrz wrażenie ciepła i przytulności.

Oryginalna struktura materiału przyciąga wzrok i zachęca, aby z takiego mebla skorzystać. Ale – uwaga – łatwo przesadzić z ilością tej tkaniny we wnętrzach. Ze względu na wyrazisty charakter mebli wykończonych buklą lepiej stosować je pojedynczo, w formie zwracającego uwagę akcentu. W odpowiednio dobranym kolorze obicia taki mebel doskonale dopasuje się do pozostałych mebli tapicerowanych we wnętrzach nowoczesnych, skandynawskich, loftowych czy boho. Tkanina bouclé doskonale odnajduje się także we wnętrzach w stylu vintage – w końcu właśnie w połowie ubiegłego wieku brylowała na salonach.

Dodatki z tkaniny bouclé

Aby wprowadzić modny, wnętrzarski akcent w salonie czy sypialni warto postawić na dodatki z tkaniny bouclé, takie jak poduszki czy zasłony. Tego typu dodatki każdemu wnętrzu dodadzą przytulności. Miły w dotyku „baranek” świetnie się sprawdza jako materiał, z którego robi się koce i pledy.

Tkanina bouclé – utrzymanie w czystości

Materiał bouclé jest łatwy w utrzymaniu w czystości, charakteryzuje się niską absorpcją płynów, jest wytrzymały i doskonale sprawdzi się w mieszkaniu, w którym są zwierzęta – z sierścią i paprochami doskonale poradzi sobie odkurzacz, natomiast ewentualne zadarcia od pazurów będą niewidoczne w gąszczu supełków. Tkaninę bouclé można także prać w letniej wodzie, nie powinno się jej odwirowywać.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE