Styl klasyczny wnętrza - cechy charakterystyczne. Jak urządzić mieszkanie w stylu klasycznym?

2023-10-18 13:03

Styl klasyczny we wnętrzach nie traci na popularności. Gwarantuje przytulność, wprowadza sprawdzone rozwiązania, dobrze znosi zmiany trendów. Wybraliśmy najciekawsze wnętrza urządzone w stylu klasycznym, w których niekiedy można spotkać inspiracje zaczerpnięte z innych stylów. Warto łączyć styl klasyczny z innymi stylami, powstają wnętrza przyciągające uwagę.

Spis treści

  1. Jakie są cechy stylu klasycznego?
  2. Jak urządzić salon w stylu klasycznym? Meble w stylu klasycznym
  3. Styl klasyczny — materiały i wzory
  4. Styl klasyczny — kolory
  5. Kuchnia w stylu klasycznym
  6. Styl klasyczny w łazience
  7. Stylu klasyczny — wnętrza w kamienicy, w bloku, klimatyczne kuchnie. 15 prawdziwych mieszkań!

Jakie są cechy stylu klasycznego?

Termin „styl klasyczny” jest bardzo pojemny, jednak najprościej – odnosi się do tradycji wnętrzarskiej, a więc minionych już stylów historycznych. Pojawiają się w nim znane od dziesięcioleci (a nawet wieków) formy mebli, dodatków oraz ornamentów. Oczywiście styl klasyczny nieustannie ewoluuje. Projektanci często łączą klasykę z rozwiązaniami nowoczesnymi, powstają wtedy wnętrza w jednym z najmodniejszych obecnie stylów, modern classic. Równie chętnie styl klasyczny jest łączony ze stylami skandynawskim i loftowym.

Jak urządzić salon w stylu klasycznym? Meble w stylu klasycznym

Klasyczne elementy we wnętrzach nawiązują zarówno do wystroju dawnych pałaców, jak i dworków czy wnętrz mieszczańskich. Choć niekiedy taka konwencja wiąże się z dużą ilością drobiazgów i elementów dekoracyjnych, kluczowe jest postawienie na harmonię kolorystyczną, ład oraz elegancję.

Typowe dla stylu klasycznego są np. eleganckie sofy i fotele, stoły i inne meble o miękkich liniach, wsparte na kabriolowych (wydłużona litera S), albo toczonych nóżkach. Nie powinno zabraknąć komody, konsoli, szafy. Przydadzą się również witryny, kredensy czy tradycyjne biblioteczki.

Klasyka to również sporo tkanin dekoracyjnych, tapet oraz takich elementów zdobniczych, jak sztukateria i boazeria płycinowa.

Styl klasyczny — materiały i wzory

Najlepiej naturalne, unikajmy tworzyw sztucznych. Szlachetne lny, grube bawełny, tweedy oraz oczywiście drewno, kamień. We wnętrzach w stylu klasycznym często spotkamy wzory florystyczne, kwiatowe, wszelkie kraty, paski, inne geometryczne.

Styl klasyczny — kolory

Kolorystyka wnętrz jest przeważnie utrzymana w stonowanych, głównie naturalnych barwach, takich jak biele, szarości, czy beże. Niemniej, coraz częściej spotyka się wnętrza urządzone w eleganckich ciemnych zieleniach, granatach, a nawet w odcieniu dymionego różu.

Kuchnia w stylu klasycznym

W kuchni urządzonej w stylu klasycznym uwagę przyciągają urokliwe szprosy, finezyjne witryny i dekoracyjne pilastry. Dobrze komponuje się z rysunkiem drewna i dekorami w jasnych tonacjach, ale spektakularnie prezentuje się w wyrazistych wybarwieniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby klasyce dodać nieco awangardy w postaci designerskich uchwytów lub nowoczesnego okapu w kolorze złota.

Styl klasyczny w łazience

Łazienka w stylu klasycznym emanuje spokojem i elegancją. Tutaj także obowiązują biele, szarości, często spotykane są czarne i złote dodatki, a także czarno-biała mozaika. Aranżację uzupełniają zaokrąglone, czasami nieco wymyślne kształty ceramiki i armatury.

Stylu klasyczny — wnętrza w kamienicy, w bloku, klimatyczne kuchnie. 15 prawdziwych mieszkań!