Tulip Chair
Autor: materiały prasowe Źródło: Knoll.com

Tulip Chair: historia jednego mebla

2016-08-01 16:44

- Chcę oczyścić dom z gmatwaniny nóg! - mawiał Eero Saarinen (1910-1961), projektant, rzeźbiarz i architekt, twórca jednego z najsłynniejszych krzeseł świata. „Tulip”, zgodnie z jego słowami ma tylko jedną nogę!

Tulip Chair, 1955

Eero Saarinen (1910-1961) urodził się w Finlandii, wychował w USA, kształcił w Europie (rzeźba, Academie de la Grande Chaumiere w Paryżu) i w Ameryce (architektura, Yale University), później odbył stypendialną podróż po Europie. Wreszcie sam zaczął wykładać na Cranbrook Akademy 30 minut autem od centrum Detroit. Wkrótce okazało się, że kolega z pracy - dziekan wydziału projektowania przemysłowego – Charles Eames podziela zainteresowania Saarinena dotyczące możliwości kształtowania materiałów. Panowie połączyli siły i przy wsparciu nowej studentki Ray Kaiser (która wkrótce została żoną Eamesa) podjęli pracę nad projektem na konkurs „Organic Design in Home Furnishing” w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1940). Ich zestaw szafek i krzeseł zwyciężył w dwóch z sześciu kategorii! Komisja, w skład której wchodzili m.in. Marcel Breuer i Alvar Aalto doceniła formowanie fornirowanej sklejki w złożone krzywizny oraz łączenie metalu z drewnem. Sygnowane nazwiskami Saarinena i Eamesa „Organic Chair” do dziś jest w ofercie Vitry.

Podróż w kosmos

15 lat później Eero Saarinen wywiódł z tego projektu kolejny - krzesło „Tulip” dla firmy Knoll; dziś klasyk wzornictwa przemysłowego. Projektant miał nadzieję stworzyć mebel jednoczęściowy, w całości wykonany z włókna szklanego. Jednak prototypy pękały. W efekcie podstawa została odlana z aluminium i polakierowana, zaś z włókna szklanego jest obrotowy korpus. Poduszkę z tapicerowanej pianki zamocowano na rzepy. Krzesło było objawieniem - lekkie, wygodne i choć futurystyczne w formie, dobrze „grało” ze starymi, stolarskimi meblami. Było wielokrotnie nagradzane, urządzano nimi mieszkania, biura, przestrzenie publiczne. Ale światową sławę przyniósł mu serial Star Trek (1966-1969). Problem w tym, że mostek jednego ze statków Enterprise został urządzony - jakbyśmy dziś powiedzieli - meblami inspirowanymi, powstałymi w firmie Burke w Dallas. Kosmiczno-telewizyjna wersja krzesła „Tulip” ma podobne proporcje, różni się jednak podstawą – nie okrągłą jak w oryginale, ale czteroramienną…

Nasi Partnerzy polecają