Stoliki do salonu: meble wielofunkcyjne. Stolik kawowy, pomocniczy i nie tylko

2019-07-09 17:33 Remigiusz Łangowski

Stoliki do salonu mają stosunkowo krótką historię. Pierwsze z nich postały w epoce wiktoriańskiej. Ich pierwowzorem były niskie stoliki używane w imperium osmańskim do podawania kawy, przypominające tacę stawianą na metalowych nogach. Współcześnie trudno wyobrazić sobie chwilę relaksu na sofie przed telewizorem bez stolika, na który odkładamy kubek z gorącą herbatą, ulubioną książkę albo smartfon.

Pod względem zasad ergonomii stoliki do salonu mają przeważnie wysokość zbliżoną do siedziska kanapy. Są na tyle niskie, aby ich zawartość nie przysłaniała nam widoku telewizora, lecz na tyle pojemne, aby zmieścić cały podręczny „bagaż”. Jednym z popularnych instagramowych trendów jest fotografowanie zawartości stolików do salonu. Aranżacje zawierają przemyślane ułożenie stosów książek, wazon z kwiatami, świece albo ramki na zdjęcia.

Szeroki wybór stolików kawowych umożliwi nam ustawienie przed sofą stolika dostosowanego do stylu salonu. Przyjrzyjmy się najgorętszym trendom.

Stolik do salonu w stylu skandynawskim i nowoczesnym

W przypadku wnętrz w stylu skandynawskim doskonale sprawdzi się nowoczesny stolik do salonu. Biały blat i skośne nóżki w kolorze naturalnego drewna nawiązują do duńskiego wzornictwa lat 70. Uzupełnieniem przytulnej aranżacji w duchu hygge niech będą świece ustawione na stoliku kawowym i ciepłe koce zachęcające do odpoczynku na wygodnej sofie.

Równie popularne w ostatnich latach stały się druciane stoliki kawowe o zgeometryzowanej formie stelaża. Wiele z nich przypomina metalowe kosze ze zdejmowanym okrągłym blatem, które umożliwiają przechowywanie dodatkowych drobiazgów: poduszki, koca, ulubionej lektury.

..  Lagom: poznaj szwedzką alternatywę dla hygge >>>

Stoliki do salonu w stylu rustykalnym – drewno w roli głównej

W salonie w stylu rustykalnym oryginalnym elementem wystroju będzie stolik kawowy z drewnianym blatem. Może on przybrać formę plastra drewna z korą, szlifowanego i zabezpieczonego lakierem, albo poddanego obróbce ściętego pnia drzewa. W stolikach z nieregularnym, drewnianym blatem popularnym rozwiązaniem są nogi typu hairpin legs, czyli wygięte z prętów, przypominające kształtem wsuwkę do włosów. Niepowtarzalny rysunek słojów drewna sprawia, że nie ma dwóch jednakowych stolików. Równie ciekawym meblem jest stolik z blatem z drewna i żywicy epoksydowej. Artystyczne stoliki kawowe z deską zastygłą w barwnej żywicy mogą być głównym bohaterem salonowej aranżacji.

..  Jak zrobić wiszący stolik z plastra drewna? Poradnik DIY >>>

Industrialne stoliki do salonu

Wnętrza w stylu loftowym i industrialnym, w których dominuje wykończenie w postaci cegły, betonu i stali, zasługują na stolik o równie surowej stylistyce. W sprzedaży oferowane są stoliki do salonu z betonowym blatem, których nogi przypominają stalowy płaskownik albo czarną metalową taśmę, lub takie z nogami wykonanymi z miedzianych rurek.

Stoliki dla miłośników ekologii i DIY

Miłośnikom zieleni we wnętrzach przypadną do gustu stoliki kawowe, których blat stanowi drewniana ramka ze szklaną taflą. Poniżej blatu znajduje się kompozycja z mchu, porostów albo innych roślin. Uzyskany efekt sprawia wrażenie, jakbyśmy mieli odstawić kawę na mech leśnej polany.

Dobra rada: zwolennicy trendu eko oraz recyklingowanych przedmiotów za pomocą łatwo dostępnych materiałów – palety drewnianej, tafli szkła dociętej na wymiar blatu oraz gumowych kółek – mogą wykonać mobilny stolik kawowy na kółkach.

Modne stoliki pomocnicze do salonu

Sprawdzoną formą stolików pomocniczych jest metalowy stelaż przykryty okrągłym blatem. Blat występuje również w kształcie kwadratu albo marokańskiej koniczyny.

W tej grupie stolików pomocniczych królują eleganckie stoliki z marmurowym blatem (przede wszystkim białym lub czarnym i efektownym żyłkowaniem) oraz metalową konstrukcją nóg, przeważnie w kolorze miedzi albo złota.

Równie stylowym elementem aranżacji wnętrza salonu będzie stolik przypominający tapicerowany, pikowany guzikami puf (często z kabriolowymi nóżkami), którego górna powierzchnia została przykryta szklanym blatem.

Dwupoziomowe stoliki do salonu

Niektóre ze stolików do salonu są dwupoziomowe – posiadają umiejscowioną pod blatem dodatkową półkę do odkładania przedmiotów. Jest to szczególnie popularne w przypadku szklanych stolików do salonu, gdy transparenty blat umożliwia wgląd poniżej – nie zasłoni widoku modnego dywanu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021