Stół wigilijny w stylu glamour. Świąteczna elegancja w najlepszym wydaniu

2020-12-17 18:07 Barbara Ruppel
stół wigilijny w stylu glamour
Autor: materiały prasowe Dekoria

Święta doskonale wpisują się w charakter stylu glamour, nie tylko za sprawą złotych, srebrnych i czerwonych motywów, które tak uwielbia styl glamour. Również podniosły klimat świątecznych celebracji oraz wyważona elegancja, z którą kojarzą się grudniowe święta idealnie korespondują ze stylem glamour. By podkreślić wyjątkowość świąt Bożego Narodzenia i spędzić piękne chwile z bliskimi, warto zadbać o odpowiednią dekorację wigilijnego stołu. Glamour wydaje się być tutaj najlepszą opcją. Sprawdź, jak udekorować wigilijny stół w eleganckim stylu.

Powiew luksusu – czyli święta w stylu glamour

Styl glamour nie boi się pokazać, że lubi blichtr i luksus. Zręcznie balansuje między barokowym przesytem i kiczem a nowoczesną elegancją. Dlatego tak ważne jest, by mieszkanie w tym stylu zostało urządzone z dbałością o najmniejsze szczegóły – tylko harmonia wszystkich elementów sprawi, że wnętrze w stylu glamour będzie świątynią dobrego smaku, a nie królestwem kiczu.

Czym charakteryzuje się styl glamour? Na ten intrygujący sposób aranżacji wnętrz składa się kilka elementów. Jednym z najważniejszych są kolory – styl glamour unika krzykliwych barw i kontrastujących duetów, kierując swoją uwagę raczej ku bieli, czerni, szarości, jednocześnie zestawiając je z głębokimi burgundami, królewskimi granatami czy modną, butelkową zielenią. Nie można również zapomnieć o złotych i srebrnych elementach, które we wnętrzach glamour pojawiają się niezwykle często.

Meble o barokowym rodowodzie (choć unowocześnione) często wykonane są z drewna lub płyt drewnopodobnych i wykończone na wysoki połysk. Połysk, blask, światło to słowa kluczowe dla stylu glamour – gdy znajdziemy się w pokoju urządzonym właśnie na taką modłę, zauważymy, że wszystko się tam świeci (lustra odbijają blask lamp, złote świeczniki i ozdoby blask świec, a płytki na podłodze tańczące w kominku płomienie).

Dekoracyjność i podniosła atmosfera świąt Bożego Narodzenia potrzebuje odpowiedniej oprawy – i tę zapewnia styl glamour. Jak w takim razie przygotować elegancki wigilijny stół w stylu glamour?

Jak zrobić świąteczną zawieszkę na drzwi
wigilijny stół w stylu glamour
Autor: materiały prasowe Westwing

Jak udekorować stół wigilijny w stylu glamour?

Na wigilijnym stole w stylu glamour nie może zabraknąć bieli, czerni, złota, srebra i czerwieni. Na szczęście wpisują się one w paletę barwną grudniowych świąt, dlatego nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem obrusów i dekoracji w tych kolorach.

Jaki obrus lub bieżnik będzie najlepszy na wigilijny stół w stylu glamour? Tu mamy kilka możliwości – chodzi głównie o zestawy kolorystyczne, jakie wykorzystamy. Dobrym pomysłem może być na przykład czarny lub granatowy obrus z białym bądź złotym bieżnikiem. Sam biały obrus również będzie się prezentował wybornie – zwłaszcza gdy wybierzemy model ozdobiony np. złotym haftem. Jeśli nie chcemy nakrywać stołu obrusem, możemy ograniczyć się do bieżnika lub stylowych, eleganckich podkładek pod talerze. Czarny bieżnik na stole z jasnego dębu lub białego marmuru, oraz jasny bieżnik na stole z ciemnego orzecha lub czarnego granitu to kwintesencja wysmakowanej elegancji. I do tego doskonale podkreśla wyjątkowość świąt Bożego Narodzenia.

Zastawa stołowa w stylu glamour jest równie luksusowa jak pozostałe elementy wyposażenia wigilijnego stołu. Najczęściej będzie to biała porcelana ze zdobieniami (nawet w formie cienkiej bordiury). Jeśli chcemy wprowadzić odrobinę nowoczesności do wigilijnych celebracji, możemy wybrać czarną, szkliwioną zastawę ze złotymi zdobieniami. Biała, minimalistyczna ceramika również sprawdzi się na wigilijnym stole w stylu glamour, ale musimy pamiętać, by nie była zbyt "ciężka" i przysadzista. Sztućce natomiast mogą być złote, srebrne, a jeśli nie dysponujemy takowymi – cięższe, stalowe o obłych kształtach, imitujące modele wykonane ze srebra.

Nie zapominajmy również o kieliszkach i szklankach. Na stole wigilijnym w stylu glamour dominują kryształy lub wysokiej jakości, dobrze wypolerowane (bez zacieków!) kieliszki na wodę oraz wino.

stół wigilijny w stylu glamour
Autor: materiały prasowe Westwing

Zobacz, jak przystroić wigilijny stół w stylu skandynawskim >>>

Dekoracje świąteczne na stół w stylu glamour

Ozdobić wigilijny stół w stylu glamour możemy na wiele sposobów. Jedna z popularnych dekoracji, która pojawia się we wnętrzach glamour nie tylko w czasie świąt są świeczniki. Najczęściej są to złote lub srebrne świeczniki na długie, smukłe świece. Na świątecznym stole, niezależnie od stylu, nie może zabraknąć stroików z pachnących świerkowych gałązek, przystrojonych szyszkami, bombkami i oprószonych sztucznym śniegiem.

Doskonałą ozdobą na stół wigilijny w stylu glamour będą szklane misy (lub inne szklane naczynia o obłych kształtach) wypełnione np. pomalowanymi na zloty i srebrny kolor szyszkami, oraz kawałkami zasuszonych pomarańczy z goździkami czy granatowo-czerwonymi bombkami. Ciekawą ozdobę stołu będą także stanowić szklane figurki reniferów, aniołów i choinek, które poustawiamy między talerzami i półmiskami ze świątecznymi potrawami.

Stół w stylu glamour ma nam pomóc poczuć tę podniosłą, elegancką atmosferę świąt Bożego Narodzenia, dlatego pamiętajmy, by nie przesadzić z dekoracjami i blichtrem, zachowajmy umiar, ale pozwólmy sobie na odrobinę luksusu.