Salon w stylu eklektycznym: mistrzostwo stylów w eleganckim salonie

2015-05-27 20:14 Agnieszka Zawadzka

Kojarzący się z przypadkowością w doborze mebli i dodatków styl eklektyczny we wnętrzu wbrew pozorom wcale nie jest stylem prostym. W tym szaleństwie jest metoda! Udowadnia to prezentowany projekt salonu w stylu eklektycznym, gdzie każdy przedmiot – osobliwie odrębny –  w odpowiednio dobranym towarzystwie tworzy spójną całość.

Styl eklektyczny w aranżacji salonu nie jest wcale stylem prostym. Na pozór zestawienie ze sobą różnych stylistycznie mebli i dodatków wydaje się dziecinnie proste. Aby jednak uniknąć wrażenia chaosu, każdy dodatek musi zostać dokładnie przemyślany. Sukces osiągamy wtedy, gdy wchodząc do salonu w stylu eklektycznym mamy wrażenie zarówno bogatej stylistyki, ale i tego, że wszystko jest na swoim miejscu.

Salon w stylu eklektycznym: egzotyczna mieszanka w wiktoriańskim wnętrzu

Wystrój wnętrza salonu w wiktoriańskiej kamienicy zaskakuje nieco abstrakcyjnym podejściem projektanta do aranżacji wnętrz. Baza aranżowanego wnętrza, na którą złożyły się wysokie stropy i okna, dała możliwość eksperymentowania z dużą ilością kolorów i printów. Misternie wykończone stiukowymi opaskami styki ścian z sufitem przypominają o pierwotnym stylu, w jakim aranżowano wnętrze kamienicy. Rozłożyste, zintegrowane z ramiakami wysokich okien drewniane żaluzje budzą skojarzenia z gorącą Kubą i tropikalnym klimatem. W klimacie egzotycznym jest także skóra zebry, funkcjonująca w salonie jako dywan, ulokowana na wprost wiktoriańskiego kominka. Barwne, wypalane kafle ceramiczne, znajdujące się u stóp paleniska i na jego wewnętrznych połaciach, tworzą niezwykle sentymentalną dekorację. Marmurowy ekran kominka dodaje wnętrzu niekłamanej estymy. Na przeciwległej ścianie z kolei swoje miejsce znalazła bardzo współczesna tapeta, zbliżona stylistycznie do stylu skandynawskiego. Motyw drzew w trzech kolorach i ciemne tło tapety ciekawie równoważy przeciwległą ścianę z biblioteczką i kominkiem. Neutralnie beżowa kanapa z białymi poduszkami, usytuowana centralnie i tuż pod oknem, spójnie połączyła dwie, skrajne stylistycznie, przeciwległe ściany. Lustrzane stoliki kawowe odbijają kolorystykę podłogi i dekoracji eklektycznego salonu, doskonale uzupełniając strefę kącika kawowego. Surowa ława na drewnianych nogach ustawiona na ścianie z leśną tapetą, podkreśliła surowy styl tej części salonu. Jednak już symetrycznie rozmieszczone identycznie lustrzane lampy o stylizowanych kształtach, nawiązują do stylu klasycznego i ocieplają wnętrze. Klasyczna, drewniana biblioteczka we wnęce za kominkiem również wprowadza element klasyki, przytulności i nostalgii. Podobnie jak kryształowy żyrandol umiejscowiony w centralnej części sufitu. Przy tak dużym natłoku różnorodnych form dekoracyjnych, na ścianie ponad kominkiem wystarczył już tylko jeden obraz, aby całość zamknąć efektowną klamrą eklektycznej stylistyki.