Przytulny salon - inspiracje. Jak powinien wyglądać nowoczesny salon?

2024-04-02 11:55

Nowoczesny salon to głównie barwy natury, ciekawe i nietypowe faktury, ale także przestrzeń i szkło we wnętrzu. Oprócz bieli i takich materiałów, jak szkło i kamień, w nowoczesnym salonie warto też postawić na mocne kolory. Dodadzą mu one ciekawego charakteru i ożywią surowe wnętrze.

Spis treści

  1. Jak wygląda nowoczesny salon?
  2. Nowoczesny salon rodzinny
  3. Jaki kolor do salonu 2024?
  4. Jak urządzić nowoczesny salon?
  5. Nowoczesne meble do salonu
  6. Nowoczesny salon z kuchnią
  7. Eleganckie dekoracje do salonu
  8. Aranżacja salonu. Zdjęcia z prawdziwych mieszkań

Jak wygląda nowoczesny salon?

Nowoczesny salon jest jasny, przestronny i funkcjonalny, a przy tym zapewnia maksimum wygody gospodarzom i ich gościom. Nie ma nowoczesnego salonu bez wygodnej, rozłożystej i miękkiej, najlepiej modułowej sofy. Bardzo modne są meble o obłych kształtach, obite miękkimi, miłymi w dotyku tkaninami, jak welwet czy wełna.

W nowoczesnym salonie nie może zabraknąć dużego stołu, przy którym można spędzić czas podczas posiłku z rodziną lub przyjaciółmi. Dobrze jednak nie powtarzać dosłownie aranżacji z katalogów, tylko nadać salonowi indywidualny charakter.

Przy pomocy starannie przemyślanego oświetlenia możemy wydzielić różne strefy w salonie, np. strefę wypoczynku czy jadalnianą. Dobrze jest rozdzielić oświetlenie na główne, rozproszone i punktowe, wydzielające poszczególne strefy i podkreślające wyjątkowe detale wyposażenia.

Nowoczesny salon rodzinny

Salon nowoczesny to także przestrzeń dla rodziny. Warto pomyśleć o funkcjonalnym podziale wnętrza na strefę wypoczynku – z dużą sofą i telewizorem, strefę pracy – z biurkiem i półkami, jeśli nie mamy na nie miejsca w innym pomieszczeniu oraz strefę zabawy – dla dzieci. Przestrzeń rodzinna powinna uwzględniać potrzeby wszystkich członków rodziny. Warto w salonie znaleźć także miejsce na jadalnię, w której rodzina będzie mogła wspólnie spożywać posiłki.

Aranżacje nowoczesnego salonu, które zachwycają, to przede wszystkim przestrzeń – czyli mała ilość mebli i dodatków oraz porządek we wnętrzu, ale także nietypowe dekoracje ścian – kamień albo cegła, która ociepli nowoczesne wnętrza. 

Jaki kolor do salonu 2024?

Mocne barwy w nowoczesnym salonie mogą się pojawić zarówno jako kolor ścian, mebli, dodatków oraz jako kolor podłogi. Najczęściej wybieranym odcieniem podłogi jest dąb. Chętnie układamy podłogi w jodełkę, zarówno klasyczną jak i francuską. Jeśli chodzi o kolor ścian, dominują beże, biele i szarości. Nadal bardzo popularne, do wyróżnienia jednej ze ścian w salonie, są odcienie granatu i zieleni.

Innym rozwiązaniem na użycie mocnych kolorów w nowoczesnym salonie są meble - ożywią go i wprowadzą ciekawe akcenty do wnętrza. Pamiętajmy tylko, że kolorowe meble w mocnych, nasyconych barwach, najlepiej zaprezentują się na tle bazy w spokojniejszych, chłodnych kolorach. Unikajmy kolorowych zestawów, postawmy na jeden, dwa kolorowe meble, np. kredens, stolik kawowy lub komodę.

Jak urządzić nowoczesny salon?

Urządzając nowoczesny salon, powinniśmy kierować się tym, co lubimy robić w wolnym czasie. Zdecydujmy, co w naszym nowoczesnym salonie powinno zająć najwięcej miejsca. Jeśli lubimy oglądać filmy, zainwestujmy w wygodną sofę i dobry telewizor lub projektor.

Jeśli natomiast wolimy czytać, urządźmy kącik z wygodnym fotelem lub szezlongiem, np. przy kominku. Jeśli naszą pasją jest gotowanie i przyjmowanie gości, połączmy nowoczesny salon z kuchnią, wstawmy duży i wygodny stół, który pozwoli na realizacje pasji kulinarnych.

W nowoczesnym salonie bardzo istotną rolę odgrywa światło zarówno dzienne jak i sztuczne. Jako dekorację okien stosujemy firany, zasłony, dekoracyjne rolety rzymskie lub minimalistyczne firany panelowe, żaluzje i plisy okienne, które mają za zadanie oddzielić wnętrze naszego salonu od sąsiadów, wpuszczając jak najwięcej światła dziennego.

Nowoczesne meble do salonu

Wygodna, miękka sofa, na której można się wyciągnąć po całym dniu przed telewizorem lub z książką, to podstawa każdego nowoczesnego salonu. Właśnie dlatego takim uznaniem cieszą się modułowe sofy, które umożliwiają różnorodne ustawienie poszczególnych elementów  w zależności od sytuacji.

Równie istotnym elementem są meble wykonane na wymiar, dopasowane do skali wnętrza i do naszych potrzeb. W nowoczesnym salonie nie ma dużo rzeczy na wierzchu. Zazwyczaj większość jest schowana w specjalnie zaprojektowanych schowkach, a tylko nieliczne, szczególne przedmioty są eksponowane, by cieszyły nasze oko.

Nowoczesny salon z kuchnią

To zależy, czy gotowanie jest naszą pasją, czy nie. Jeśli nie przepadamy za gotowaniem, połączmy salon z niewielkim aneksem kuchennym lub zaplanujmy kuchnię w osobnym pomieszczeniu. Jeśli natomiast gotowanie sprawia nam dużą przyjemność i spędzamy w kuchni sporo wolnego czasu,  połączmy nowoczesny salon z kuchnią. Będziemy mieli podczas przygotowywania posiłków kontakt z resztą domowników. Również podczas spotkań ze znajomymi  będziemy mogli wspólnie gotować i przebywać cały czas razem.

Eleganckie dekoracje do salonu

Nowoczesny salon jest zazwyczaj harmonijny kolorystycznie i dopracowany w każdym detalu. Lepiej odpoczywa się, gdy nie atakuje nas feeria kolorów i faktur. Dobrze jest zdecydować się na przykład na monochromatyczną paletę kolorów i wtedy pobawić się różnymi fakturami. Jeśli natomiast lubimy otaczać się kolorami, nie mnóżmy form i faktur.

Znakomitym sposobem na wykończenie i nadanie indywidualnego charakteru naszemu salonowi jest zastosowanie nowoczesnych okładzin ściennych. Mogą to być dobrze znane tapety, ale i okładziny z lakierowanego MDF-u czy tapicerka z przyjemnej w dotyku, nowoczesnej, niepochłaniającej kurzu tkaniny. Nowoczesny efekt można osiągnąć, eksponując na fragmencie ściany starą cegłę, obudowaną dookoła gładką ścianą z karton-gipsu.

Aranżacja salonu. Zdjęcia z prawdziwych mieszkań

Modne style wnętrz 2024. Co znani architekci mówią o trendach aranżacyjnych na 2024 rok?

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?
Nasi Partnerzy polecają