Meble z drewna. Klasyczne i nowoczesne meble drewniane do salonu

2024-06-26 18:56

Meble z drewna zachwycają swoją solidnością, uniwersalnością oraz naturalnością. Nic zatem dziwnego, że we wnętrzach goszczą od wieków. Dziś meble drewniane do salonu i innych pomieszczeń przeżywają swoisty renesans. Komody, szafki, półki, łóżka, stoły – jest w czym wybierać. Sprawdź, jak z sukcesem umeblować mieszkanie, korzystając z dobrodziejstw drewna.

Drewniane meble do salonu
Autor: serwis prasowy kochamymeble.pl Na zdj. komoda z litego drewna sheesham, kochamymeble.pl

Spis treści

  1. Meble z drewna w różnych odsłonach
  2. Nowoczesne meble drewniane: połączenie drewna z metalem
  3. Meble z drewna: drewno i szkło
  4. Meble z drewna ocieplą każde wnętrze
  5. Meble z drewna: drewno i tapicerka
  6. Meble z drewna: pomysły na nowoczesne meble drewniane

Po wieloletniej modzie na ławy, szafki i meblościanki z płyt wiórowych zaczynamy na powrót odnajdywać wartość w meblach trwałych, solidnych i dobrze zaprojektowanych, czyli drewnianych. To one najlepiej pełnią swoje funkcje praktyczne przez lata, a ponadto właściwie nigdy nie wychodzą z mody. Drewno wyróżnia się ciepłą kolorystyką, jest też przyjemne w dotyku, w aranżacji zaś kojarzą się z naturą, co sprzyja lepszemu relaksowi. We wnętrzach z drewnianymi meblami panuje atmosfera przytulności i ciepła, nawet jeśli forma mebli jest prosta i nowoczesna. Oprócz tego meble drewniane pięknie się starzeją, a upływ czasu znaczony przez patynę działa wyłącznie na ich korzyść.

Meble z drewna w różnych odsłonach

W pierwszej połowie XX wieku dominowały cięższe meble drewniane, wykonane z litego drewna: szafy, komody, stoły czy toaletki. Lata 60. i 70. przyniosły zaś prosty design oraz lekkie formy. Współczesne meble z drewna to swoisty kompromis pomiędzy obydwoma trendami. Dzięki temu bez problemu można znaleźć ciekawie zaprojektowane, a zarazem lekkie nowoczesne meble drewniane do salonu. Są przy tym bardzo solidne, bo w ich produkcji wykorzystuje się współczesne, zaawansowane technologie. Wiele też oczywiście zależy od gatunku drewna. Najcięższe (w sensie dosłownym) są meble wykonane z drewna egzotycznego. Sporo ważą również tę dębowe. W Polsce często spotkamy zaś meble sosnowe czy bukowe.

Bardzo ciekawie prezentują się również nowoczesne łóżka drewniane. Warto chociażby zwrócić uwagę na te „lewitujące”. Bryła mebla wsparta jest na centralnie umieszczonym podeście, dzięki czemu łóżka wyglądają, jakby unosiły się nad ziemią. Podobny efekt daje umieszczenie bryły mebla drewnianego na nieproporcjonalnie lekkich nóżkach. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom projektowym współczesne meble drewniane urzekają swoimi formami, doskonale wpisując się w gorące trendy wnętrzarskie.

Nowoczesne meble drewniane: połączenie drewna z metalem

Proste formy to niejedyna cecha charakterystyczna nowoczesnych mebli drewnianych. Często też łączy się w nich drewno z innymi materiałami, np. metalem. Dzięki temu zyskują optyczną lekkość. Metalowe stelaże, opaski czy nóżki drewnianych łóżek bądź stolików kawowych ciekawie kontrastują z naturalnym, litym drewnem. Zwracają uwagę na usłojenie i wykończenie drewnianego rysunku blatu czy obudowy. Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza stoliki kawowe z drewnianym blatem oraz metalową, ażurową podstawą. Warto też skusić na się na metalowe regały z drewnianymi półkami. Świetnie prezentują się np. w mieszkaniach z industrialnym rysem.

Meble z drewna: drewno i szkło

Przestronne stoły do jadalni w nowoczesnej odsłonie łączą w sobie pokaźny blat z litego drewna i lekką podstawę. Masywny blat wsparty na drewnianych kozłach (inspirowanych projektami funkcjonalnych i lekkich stołów kreślarskich) w całości daje wrażenie lekkości. Za to jeśli zamiast drewnianego blatu stół wyposażony zostanie w taflę hartowanego szkła, stół nabierze jeszcze bardziej współczesnego charakteru. Połączenie drewna i szkła daje bardzo ciekawe, przestrzenne projekty stołów i mebli do pokoi dziennych.

Meble z drewna ocieplą każde wnętrze

Meble z drewna od razu ocieplają optycznie każde wnętrze. Ich naturalna paleta kolorystyczna sprzyja relaksowi oraz budowaniu przyjemnego nastroju. Można to docenić zwłaszcza podczas jesiennych i zimowych wieczorów. Te wspaniałe właściwości mają zarówno meble z litego drewna, jak i te fornirowane. Dodatkowo w zależności od tego, w jakim stylu zaaranżowane jest wnętrze, meble drewniane możemy łączyć z tymi lakierowanymi, szklanymi, metalowymi, czy też wykonanymi z tworzyw sztucznych. Doskonały przykład stanowi bardzo modne połączenie, czyli solidny stół z litego drewna w towarzystwie nowoczesnych krzeseł wykonanych z tworzywa. Jeśli dodatkowo uzupełnimy wystrój wnętrza o miękkie poduchy, pledy, zasłony czy dywany, uda nam się wyczarować przyjemną oazę przytulności.

Meble z drewna: drewno i tapicerka

Tapicerowane meble z drewna to przede wszystkim wielofunkcyjne siedziska, czyli sofy, fotele, krzesła, pufy i podnóżki. W zależności od kolorystyki i wzoru tkaniny można znaleźć modele idealnie pasujące do każdego stylu wnętrzarskiego.

Z kolei tapicerowane zagłówki łóżek o drewnianym stelażu to mariaż tego, co wciąż modne (miękkie, modułowe i tapicerowane wykończenia łóżek sypialnianych), z tym, co ponadczasowe i trwałe – czyli z drewnem. Nowoczesne łóżka drewniane to raczej proste i z pozoru masywne konstrukcje, czasem łączone z metalem (metalowe okucia stelaży) bądź umieszczane na centralnym cokole. Tapicerowany zagłówek nowoczesnego drewnianego łóżka do sypialni stanowi też element ocieplający wnętrze. Ponadto przydaje się np. podczas czytania książek przed snem.

Meble z drewna: pomysły na nowoczesne meble drewniane

Zobaczcie nasze galerie i skorzystajcie z pomysłów na meble drewniane. Sprawdźcie, jak je łączyć w modnych, nowoczesnych wnętrzach!

Nasi Partnerzy polecają