Lampy sufitowe kojarzymy przede wszystkim z jadalni jako nastrojowe oświetlenie stołu, oswietlenie blatu w kuchni przy oknie i jako oświetlenie cemtralne w salonie i przedpokoju. Teraz projektanci wnętrz proponują inny sposób wykorzystania lamp zwieszanych z sufitu. Umieszcza się je w sypialni nad szafkami nocnymi - zamiast tradycyjnych lampek nocnych oraz jako oświetlenie łazienki, przy lustrze. Jeśli zastosujemy się do kilku zasad, takie nietypowe oświetlenie sypialni i łazienki bedzie nie tylko oryginalne i nowatorskie ale także praktyczne.

Aranżacja łazienki: oświetlenie lustra rodem z garderoby artysty

Zdaniem projektantów wnętrz takie oświetlenie w łazience  jest zbliżone do stosowanego na profesjonalnych stanowiskach do makijażu, tak jak w garderobach artystów.

Sprawdź też: sufit podwieszany >>>

Najlepiej powiesić dwie lampy symetrycznie w odległości ok. 30 cm od głowy i 20 cm powyżej linii wzroku – rzecz w tym, by światło odbite w lustrze nie raziło, a oprawa nie przeszkadzała w swobodnym poruszaniu się. Powieszenie jednej lampki centralnie jest efektowne, ale nie da dobrego światła – na twarzy będą się tworzyły cienie.

Oświetlenie w łazience: ozdobne oprawy czy żarówki?

Najlepsze będą „gołe” żarówki albo z jednorodnego szkła, bez różnic kolorów i wzorów – chodzi o to, aby lampy nie rzucały „zajączków” na ściany i twarz. Jednak żarówki pozbawione abażurków lub kloszy mogą nieprzyjemnie razić w oczy. W takim przypadku należy dokładnie zadbać o odległość źródła światła oraz o jego natężenie. W takim przypadku jako oświetlenie lustra w łazience najlepsze będą żarówki mleczne.  Wybierajmy takie, które mają wskaźnik oddawania barw większy lub równy 80 (skala wynosi od 0 do 100). Lepszy efekt dają żarówki przezroczyste, ale o niewielkiej mocy – pamiętajmy, że zwiększy ją odbicie w lustrze. Dobrze również zamontować ściemniacz.

Zobacz też: kilka lamp na małej powierzchni czyli oświetlenie łazienki

Oświetlenie w sypialni: lampy sufitowe przy łóżku

Umieszczając lampy sufitowe obok łóżka powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by lampa miała odpowiedni klosz. Najlepiej, jeśli strumień światła będzie skierowany do dołu - wtedy jedna strona łóżka będzie oświetlona, jednocześnie nie przeszkadzając drugiej osobie spać lub odpoczywać. Sprawdźmy też jaka wysokość oprawy będzie idealna i odległość od ściany - lampa powinna być wyposażona w odpowiednio długi przewód.

Czytaj też: lampy sufitowe i boczne w sypialni