Fotele finka – krótka historia

Pierwowzorem współczesnej odmiany fotela finki był model zaprojektowany przez słynnego fińskiego architekta Alvaro Aalto. Współpracował on z Otto Korhonenem – właścicielem firmy produkującej meble. W późniejszym okresie firma opracowała metodę gięcia drewna, która została wykorzystana w wielu realizacjach Aalto. Jeden z większych projektów architekta stanowiły szpital i sanatorium w miejscowości Paimio w południowo-zachodniej Finlandii. Oprócz projektu architektonicznego Aalto zajął się również wnętrzami i meblami dla personelu oraz pacjentów ośrodka. W latach 1931-1933 architekt wykonał projekty kilku modeli krzeseł i foteli. Niektóre z nich zyskały nazwę od miejscowości, w której znajdowało się sanatorium, a więc „Paimio Chair”. Równie popularnym meblem jest „Armchair 42” nazywany „Small Paimio” oraz „Armchair 402”.

Fotel finka, czyli wzornictwo w służbie zdrowiu

Wspomniane fotele zostały zaprojektowany dla osób chorych na gruźlicę. Odpowiedni kąt odchylenia oparcia (np. 110°) ułatwiał pacjentom swobodne oddychanie. Wygodne siedzisko polepszało zaś komfort siedzenia, a sklejone, cienkie paski drewna tworzące elastyczny stelaż nóg amortyzowały ruchy pacjenta. Materiały użyte do produkcji fotela to gięta sklejka, gięta laminowana brzoza oraz lita brzoza. Meble zaprojektowane do sanatorium przez Alvaro Aalto mogły być sztaplowane – forma krzesła umożliwiała ustawianie wielu modeli w stosy, co zapewniało oszczędność miejsca podczas przechowywania i ułatwiało transport.

..  Fotel bujany: co wybrać? >>>

Fotel finka do salonu

Fotel finka, choć początkowo służył jako wygodny fotel dla osób chorych na gruźlicę, wkrótce znalazł swoje zastosowanie w znacznie szerszych kręgach. Zainteresowali się nim prywatni właściciele domów, dla których liczyło się dobre wzornictwo i komfort użytkowania. Łukowe podłokietniki fotela ułatwiają siadanie i wstawanie. Rama z giętej sklejki o miękkiej, krzywoliniowej, giętej formie nadaje fotelowi ciekawy, płynny kształt. Zalety fotela fińskiego sprawiły, że stał się popularnym meblem wchodzącym w skład kompletu wypoczynkowego wielu polskich salonów.

Oryginalny fotel finka

Oryginalne fotele zaprojektowane przez Alvaro Aalto możemy zakupić u fińskiej firmy Artek. Przykładowo fotel „Armchair 42” dostępny jest z siedziskiem w dwóch kolorach – białym i czarnym. Fotel o lekkiej formie ma wymiary: 75 cm głębokości, 72 cm wysokości i 60 cm szerokości. Doskonale sprawdzi się we wnętrzach o achromatycznych barwach, skandynawskich, w zestawieniu z niską ławą lub stolikiem kawowym.

Fotele finka – producent

Fotele finka inspirowane ikonicznym projektem fińskiego architekta znajdziemy u wielu producentów. Na przykład w sklepach IKEA występują w wersji tapicerowanej w różnych kolorach pokrycia. Obok szarości, beżów, ecru, antracytu, czerni i brązu znajdziemy tkaniny bawełnianie w kolorach: granatowym, zielonym czy pomarańczowo-czerwonym. Wybrane modele foteli fińskich dostępne są z podnóżkiem tapicerowanym tą samą tkaniną.

W sprzedaży internetowej oraz sklepach stacjonarnych dostępne są pokrowce na fotel finka. Rozwiązanie to umożliwia wymianę poprzedniej tkaniny w przypadku jej zużycia lub szybką metamorfozę mebla. Niektórzy producenci oferują pełną konfigurację parametrów fotela finka. Możemy wybrać konkretny model fotela, następnie kolor i rodzaj tapicerki – obicia (skórzane, pikowane, zmywalne) oraz rodzaj i kolor drewna (wenge, dąb czy olcha).

..  Wygodne fotele do salonu >>>