Fotel bujany: co wybrać? Modne fotele bujane do wnętrz i zewnętrzne

2019-09-03 16:52

Fotel bujany, nazywany również fotelem na biegunach, przeżywa swój wielki powrót. Dawniej kojarzony z meblem wypoczynkowym dla seniora, obecnie znajduje swoje zastosowanie również w nowoczesnym salonie, a tapicerowany tkaninami odpornymi na wilgoć, wykonany z rattanu albo wikliny sprawdzi się na tarasie ogrodowym. W pokoju przeznaczonym dla najmłodszych mieszkańców fotel bujany dla dzieci może śmiało konkurować z konikiem na biegunach. Huśtanie do przodu i tyłu relaksuje, sprawdza się również do usypiania małego dziecka.

Fotele bujane – krótka historia

Fotele bujane znane były już w starożytności i średniowieczu. Konstrukcja fotela na płozach przypominała kołyskę. Za ojca nowożytnych foteli bujanych uznawany jest Benjamin Franklin – wynalazca i jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych, którego podobizna zdobi banknot 100-dolarowy. Franklin do tradycyjnego krzesła typu windsor (z siodłowatym siedziskiem i kabłąkowym oparciem wypełnionym szczeblinkami) dodał płozy. W ten sposób stworzył ponadczasowy model ikonicznego fotela bujanego, który do dziś występuje jako nieodłączny element wyposażenia ganku albo werandy amerykańskich domów typu bungalow.

Fotel bujany – wiele odmian tradycyjnego fotela

Fotel bujany może mieć bardziej nowoczesną formę – płozy wykonane są wówczas z metalu – lub stanowić tradycyjny model, znany w historii meblarstwa. Tak jest w przypadku fotela bujanego wykonanego przez Michaela Thoneta – austriackiego twórcę ikonicznego krzesła numer 14 (nazywanego również kawiarnianym, dzięki częstemu występowaniu w wiedeńskich kafejkach). Bujak Thoneta jest produkowany z giętego drewna bukowego od 1860 roku. Jego siedzisko najczęściej jest wyplatane, a elementy stanowiące stelaż malowane na czarno lub brązowo. Fotel bujany od Thoneta stanowił inspirację do powstania kolejnych, tradycyjnych foteli bujanych – wiklinowych, drewnianych, rattanowych.

..  Wygodne fotele do salonu >>>

Fotel bujany nowoczesny

Fotele bujane są marzeniem wielu osób urządzających własne wnętrza, jednak fotel na płozach może budzić pierwsze skojarzenia związane wyłącznie ze staromodnym meblem dla seniora. Ale nic bardziej mylnego! W sprzedaży internetowej oraz sklepach stacjonarnych dostępne są różnorodne modele, które sprawdzą się również w nowoczesnych wnętrzach. Przykładem mogą być fotele bujane, których siedzisko i oparcie są tapicerowane w modny, graficzny wzór, albo wykonane z tkanin w kolorze szarym, miętowym, pudrowego różu, morskim bądź granatowym.

Fotel bujany – do jakiego wnętrza pasuje?

Wiele z dostępnych foteli bujanych wygląda jak klasyczny fotel, którego sąsiadujące pary nóg zostały połączone płozami. Płozy, bieguny albo bujaki to charakterystyczne elementy fotela bujanego, które umożliwiają kołysanie do przodu i tyłu. W zależności od stylu mogą być mniej lub bardziej zdobne. Do minimalistycznych wnętrz pasują fotele bujane o prostych metalowych płozach. W aranżacjach skandynawskich dopełnieniem jasnego wnętrza będzie szary fotel bujany uszak. Jego płozy wykonane są z drewna w naturalnym kolorze, nawiązując tym samym do charakterystycznych mebli ze słynnego wzornictwa duńskiego. Komfort i wygoda użytkowania tego mebla, skojarzenie z relaksem i brakiem pośpiechu są zgodne z duńską filozofią hygge.

Fotel bujany ogrodowy – wiklinowy, drewniany, rattanowy

Fotele bujane pasują do wielu wnętrz rustykalnych. Klimat relaksu, który tworzą, sprawia, że doskonale sprawdzą się również na zewnątrz budynku – na tarasie, ganku, werandzie albo w wyznaczonym miejscu w ogrodzie. W przypadku foteli bujanych tapicerowanych wybór powinien skupić się na tkaninach obiciowych odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Innym rozwiązaniem jest wybór fotela z naturalnych materiałów (odpowiednio zabezpieczonych przed działaniem wody) – drewna, wikliny, rattanu.

..  Jak czyścić rattan? >>>

..  Jak czyścić wiklinę? >>>

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021