Krzesła do salonu. Praktyczne siedziska nowoczesne i klasyczne

2020-06-25 12:30

Krzesła do salonu to zakup konieczny, ale niełatwy. Wbrew pozorom dobór odpowiednich krzeseł może sprawić nie lada problem. Lepiej wybrać krzesła klasyczne czy nowoczesne? Na co zwrócić uwagę przy zakupie krzeseł do salonu, by były one wygodne i praktyczne? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści

  1. Czy krzesła w salonie to konieczność?
  2. Na co zwrócić uwagę, wybierając krzesła do salonu?
  3. Czym się różnią krzesła nowoczesne od klasycznych?
  4. Jakie krzesła pasują do jakiego stylu?
  5. Czy warto kupić gotowy zestaw do salonu?
  6. Jak odnowić stare krzesła, by pasowały do nowoczesnego salonu?

Czy krzesła w salonie to konieczność?

Odpowiedź na to pytanie jest przewrotna, bo wszystko zależy od tego, do czego wykorzystujemy salon. Jeśli mieszkamy w domu, w którym mamy miejsce na oddzielną jadalnię, to właściwie nie potrzebujemy krzeseł w salonie. Posiłki spożywamy w części kuchenno-jadalnej, a w salonie odpoczywamy i przyjmujemy gości.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli zajmujemy mieszkanie w bloku, w którym posiadamy pokój dzienny. W takich pomieszczeniach zwykle spędzamy wolny czas z rodziną – jemy, odpoczywamy, oglądamy filmy, nierzadko odrabiamy lekcje z dziećmi. Wtedy zakup porządnego stołu i krzeseł do salonu to rzecz niezbędna. Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze krzeseł, by długo nam posłużyły?

Na co zwrócić uwagę, wybierając krzesła do salonu?

Zanim zaczniemy szukać idealnych krzeseł do salonu, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • W jakim stylu urządzony jest salon? Rozważmy, czy do aranżacji wnętrza będą pasowały porządne drewniane krzesła, czy może meble lekkie i wykonane z tworzywa sztucznego? We wnętrzach skandynawskich sprawdzą się jedne i drugie, ale już w stylu nowoczesnym lepiej mogą wyglądać lekkie krzesła z siedziskami z plastiku (np. na drewnianych lub żelaznych nóżkach).
  • Czy posiadamy już stół, czy chcemy kupić komplet? Wbrew pozorom to bardzo istotna kwestia. Wysokość krzeseł i głębokość siedzisk musi być tak dobrana, by bez problemu udało się je wsunąć pod blat stołu. Krzesła powinny też pasować do stołu. Ze stołem drewnianym dobry komplet stanowią krzesła drewniane z tapicerowanymi siedziskami, proste krzesła klasyczne czy lekkie krzesła w stylu skandynawskim. Przy stole ze szklanym blatem świetnie będą wyglądać krzesła z tworzywa sztucznego z metalowymi elementami.
  • Czy przy stole będziemy spędzać dużo czasu? Krzesła powinny być wygodne. Głębokie siedziska, porządne oparcie na plecy i stabilność – to podstawa dobrego krzesła, na którym spędzimy długie godziny w trakcie pogawędek przy stole.

Czym się różnią krzesła nowoczesne od klasycznych?

Krzesła klasyczne to zwykle krzesła drewniane: porządne, uniwersalne, które doskonale pasują zarówno do wnętrza w stylu skandynawskim, jak i tego w stylu rustykalnym czy boho. Krzesła klasyczne mogą mieć efektowne gięte nogi, siedziska wyściełane tapicerką, wygodne podłokietniki.

Krzesła nowoczesne najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego. Często są bardzo designerskie i dodają wnętrzu charakteru. Mogą mieć plastikowe siedziska, niezwykle kolorową tapicerkę i metalowe nogi. Mogą też być przezroczyste, kolorowe (np. żółte czy różowe) albo wykonane z plastikowej siatki. Takie krzesła sprawdzą się we wnętrzu nowoczesnym, w stylu loftowym, ale i we wnętrzu w stylu retro. Oczywiście wśród krzeseł nowoczesnych znajdziemy również modele drewniane – tyle że najczęściej albo minimalistyczne, albo fantazyjnie formowane.

Jakie krzesła pasują do jakiego stylu?

Styl skandynawski – krzesła drewniane, z szarymi lub białymi siedziskami; krzesła tapicerowane, krzesła patyczaki w różnych kolorach. Świetnie sprawdzają się także krzesła do salonu wykonane z drewna giętego.

Styl boho – krzesła drewniane, patyczaki, krzesła wiklinowe oraz wszelkie modele z barwnymi, wzorzystymi siedziskami.

Styl retro – wszelkie modele z PRL albo nawiązujące do nich designem. Może to być np. kultowy fotel 366 Józefa Chierowskiego, który wraca do salonu. W wystroju retro doskonale wypadną także krzesła projektu Ray i Charlesa Eames, a także różnorodne modele z tapicerowanymi siedziskami.

Styl vintage – najlepiej drewniane krzesła do salonu nawiązujące formą do antyków, ciekawie rzeźbione, z tapicerowanymi siedziskami. Dobrze wypadają też krzesła spod znaku przed- i powojenne awangardy, w tym wspomniane już projekty Eamesów.

Styl loftowy – industrialną surowość ładnie podkreślą krzesła z metalowymi elementami. By były wygodniejsze, można wykorzystać poduszki na krzesła. Sporo też zależy od tego, czy robimy „wycieczki” w stronę innych stylów. Wtedy właśnie krzesła do salonu mogą nam pomóc w ich wprowadzeniu do eklektycznego wnętrza loftowego.

Styl nowoczesny – krzesła skandynawskie (białe, szare), tapicerowane, drewniane, wykonane z tworzyw sztucznych (zwłaszcza siedziska). Jeśli już mamy wyraziste elementy w wystroju, to krzesła do salonu nowoczesnego powinny wyróżniać się prostotą.

Czy warto kupić gotowy zestaw do salonu?

Stół z kompletem krzeseł to dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią eksperymentów w aranżacji wnętrz. Decydując się na zakup gotowego zestawu, mamy pewność, że wszystkie elementy tworzą spójną całość. Krzesła idealnie pasują do stołu, mają odpowiednią wysokość i głębokość, by schować się pod blatem.

W wielu sklepach z meblami możemy dowolnie wybierać kolor tapicerki czy siedzisk. Dzięki temu mamy szansę na pełną personalizację zakupu, dobierając zestaw mebli odpowiednio do potrzeb.

Jak odnowić stare krzesła, by pasowały do nowoczesnego salonu?

Krzesła z PRL przeżywają obecnie swój renesans. W domach babć czy dziadków często znajdują się perełki, które wystarczy odświeżyć, by tchnąć w nie nowe życie. Takie meble nie tylko niosą za sobą rodzinną historię, ale również dodają wnętrzu smaku. Jak odnowić stare krzesła?

1. Takie meble przede wszystkim trzeba dokładnie obejrzeć, czy nie zjadły ich nigdzie korniki albo czy nie zostały uszkodzone przez inne szkodniki drewna. Jeśli są całe, możemy zabrać się do pracy.

2. Zdejmujemy siedzisko i starą gąbkę.

3. Krzesło dokładnie myjemy i wycieramy do sucha.

4. Odtłuszczamy je benzyną ekstrakcyjną.

5. Szlifujemy dokładnie drewniane elementy, tak by usunąć z nich stary lakier.

6. Przecieramy powierzchnię papierem ściernym.

7. Malujemy meble wybraną przez nas farbą do drewna.

8. Nanosimy warstwę lakierobejcy lub bezbarwnego lakieru do drewna.

9. Naciągamy nową gąbkę lub wypełniacz tapicerski.

10. Przytwierdzamy go fragment po fragmencie do drewna.

11. Mocujemy nowy materiał na oparcie albo zakładamy na obicie pokrowce na krzesła. Gotowe!

Podsumowując, doborowi odpowiednich krzeseł do salonu warto poświęcić trochę czasu. Idealne krzesła powinny być dobrane do aranżacji wnętrza, tak by tworzyły z nią spójną całość. Muszą też być wygodne i praktyczne (przy małych dzieciach nie poleca się np. białej tapicerki, z której trudno usunąć plamy). Warto rozważyć również samodzielne odnowienie mebli z PRL – dzięki temu salon nabierze niepowtarzalnego charakteru.

.. Jak wybrać dobrą farbę do drewna? >>>

Meble z drewna. Z wizytą w pracowni Swallow’s Tail Furniture