Dekoracje z motywem książek odnajdują się w każdej aranżacji wnętrz, o ile dopasujemy je stylowo. Świetne są też instalacje z książek makulaturowych, np. sklejając je, możesz zrobić podstawę lampy, biblioteczne schodki czy słupek pod roślinę doniczkową.

Książki we wnętrzach – jak je eksponować?

Choć chętnie korzystamy z elektronicznych wydań, tradycyjne książki mają nadal rzesze wielbicieli (na szczęście!). Kupowane, czytane, wędrują na półkę. Nawet jeśli część z nich potem sprzedajemy albo przekazujemy, np. do bibliotek, to i tak z tych, z którymi za nic nie chcemy się rozstać, tworzy się z czasem potężny księgozbiór. Warto więc świadomie uczynić z niego efektowny element wyposażenia wnętrza.

Sposobów na to jest wiele – od robionych na zamówienie przeszklonych szaf bibliotecznych (na ogół kosztują majątek!) przez najprostsze regały, półki zwykłe czy wymyślne, np. na których książki układają się spiralnie albo tworzą romby, po niewidoczne. Z książek mniej wartościowych można zrobić… stolik czy słupek pod roślinę doniczkową. Nie zapominajmy także o motywach książek choćby na fototapetach – dzięki nim jest możliwość osiągnięcia fantastycznych efektów dekoracyjnych!

Dobra rada: ściana książek albo tylko kilka półek? To mocna dekoracja, więc zadbaj, by wokół nie było chaosu. Zapobiegną temu m.in. regularne podziały regału i ograniczona liczba bibelotów.

..  Biblioteczki do salonu – meble, które uporządkują książki >>>

A jak zrobić efektowny „stosik” książek? Można ułożyć książki w piramidę, lecz nie będzie on stabilny. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. niewidzialnych półek zamontowanych jedna nad drugą w odstępach. Dzięki temu można wyjąć dowolną pozycję bez rujnowania całości.

Warto wiedzieć: planując układ półek w swoim regale, weź pod uwagę linie podziałów – równe i symetryczne sprawdzają się zawsze, bo dają poczucie porządku i harmonii. Jeśli masz wysokie albumy i książki, zrezygnuj z jednej półki tak, by powstała dwa razy wyższa przestrzeń, lecz z zachowaniem równego podziału.

Obkładać książki czy nie?

Niektórzy dekoratorzy wnętrz są zdania, że liczne wielobarwne grzbiety zaburzają wystrój wnętrza. Zalecają obkładanie książek jednokolorowym papierem czy tapetą i opisywanie ich np. czarnym mazakiem na grzbietach. Albo choć ustawianie ich kolorami okładek (zamiast działami, seriami i autorami), co raczej trudno zaakceptować. Inni specjaliści uważają zaś, że księgozbiór z różnobarwnymi okładkami zdobi w sposób naturalny. Aby uspokoić wystrój, regał czy półki powinny być wtedy barwnie neutralne.

Księgozbiór na niby – fototapety i naklejki

Fototapety czy naklejki z motywem książek mogą być realistyczne albo iluzoryczne czy graficznie przetworzone. Jeśli chcesz osiągnąć wrażenie głębi, naklej na ścianę czy drzwi motyw ciągnących się w nieskończoność bibliotecznych regałów. Jeżeli wybierzesz np. kota drzemiącego na półce między książkami, kącik z fotelem przy nim stanie się zaciszny i przytulny.

..  Nowoczesne meblościanki – świetny wybór do małych mieszkań >>>