Ogród zimowy: jak zaaranżować? Ogrody zimowe od A do Z

 Ogród zimowy

Ogród zimowy to pełne światła miejsce do wypoczynku wśród roślin

Fot. mat. pras. Affari

Ogród zimowy dodaje atrakcyjności domowi. Jest wspaniałym miejscem do całorocznego wypoczynku – umożliwia długie biesiady z przyjaciółmi nawet w czasie jesiennych chłodów. Co warto wiedzieć o ogrodach zimowych?

Co to jest ogród zimowy?

Ogród zimowy to budynek kubaturowy, który potocznie nazywa się oranżerią (niegdyś pomarańczarnią). Ogrody zimowe budowano już w XVI wieku, by uchronić przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi (mrozem, deszczem, wiatrem) roślinność egzotyczną.

Dziś ogrody zimowy zyskują na popularności. Znacznie podnoszą atrakcyjność nieruchomości, ale niestety są drogie. Na budowę ogrodu zimowego wciąż pozwalają sobie głównie zamożni ludzie.

Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę ogrodu zimowego?

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy marzą o budowie ogrodu zimowego, jest taka, że nie trzeba mieć pozwolenia na budowę ogrodu zimowego. Zgodnie z prawem budowlanym w Polsce (art. 29 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, Dz.U. 2007, nr 191, poz. 1373, tekst ujednolicony Dz.U. 2018, poz. 1202) wystarczy zgłosić zamiar budowy ogrodu zimowego, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 35 m2 (Art. 29 pkt 1.2 ustawy PB jw.). Trzeba jednak pamiętać, że łączna liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 jej powierzchni.

Gdzie buduje się ogród zimowy?

Ogród zimowy najlepiej jest zaplanować już na etapie budowy domu. Powinien być dopasowany do stylu domu, tak by przydać mu atrakcyjności.

Jeśli zastanawiamy się nad budową ogrodu zimowego, dobrze jest rozważyć, od której strony świata chcemy go postawić. Na przykład północna oranżeria raczej nie będzie nadawała się do uprawy cytrusów, natomiast południowa już jak najbardziej.

Najczęściej poleca się budowę ogrodu zimowego od strony wschodniej lub zachodniej. Dzięki temu w ogrodzie można urządzić zarówno strefę jadalnianą, w której wspaniale spożywa się posiłki, jak i wypoczynkową, pozwalającą spędzać długie popołudnia w towarzystwie rodziny czy przyjaciół.

..  Lampy solarne – to warto mieć! >>>

O czym trzeba pamiętać, budując ogród zimowy?

Jeśli planujemy budowę ogrodu zimowego, powinniśmy pamiętać o:

  • stronach świata – to ważne w związku z tym, jaką roślinność chcielibyśmy posadzić w ogrodzie zimowym;
  • fundamencie – ogród zimowy budujemy na zwykłym fundamencie, który musi być mocno obsadzony;
  • odpowiedniej konstrukcji – dach powinien utrzymać ciężar śniegu, a belki przetrwać największe wichury;
  • dachu – pełne zadaszenie mocno zaciemni nam salon, dlatego lepiej jest zdecydować się na szkło;
  • systemie odprowadzania wody – trzeba zaplanować rynny, które odprowadzą wodę opadową;
  • wentylacji – konieczne są nawiewniki lub zapewnienie sobie możliwości otwarcia okien czy też drzwi.

..  Jak zadaszyć taras? >>>

Z jakich materiałów wykonać ogród zimowy?

Belki do budowy ogrodu zimowego standardowo są drewniane, natomiast przeszklenia wykonuje się z szyb zespolonych, zbudowanych z dwóch tafli szkła, wypełnionych gazem szlachetnym. Szyby powinny mieć powłokę refleksyjną, dzięki czemu odbijają światło słoneczne – dzięki temu we wnętrzu nie będzie gorąco. W wyjątkowo nasłonecznionych ogrodach zimowych stosuje się także markizy na dachu.

Dach z kolei powinien być wykonany ze szkła hartowanego lub laminowanego, tak żeby nie ucierpiał w czasie burz czy wichur.

 Ogród zimowy

Ogród zimowy to świetne miejsce na wyraziste kolory, i to nie tylko kwiatów!

Fot. mat. pras. Annie Sloan

Czy w ogrodzie zimowym można założyć ogrzewanie?

Odpowiedź jest prosta: można, a nawet trzeba, jeśli chcemy spędzać w tym miejscu jesienne i zimowe wieczory. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie ogrzewania podłogowego lub elektrycznego (właśnie dlatego ważne jest planowanie budowy ogrodu zimowego na etapie projektowania domu). Jeśli decydujemy się na zamontowanie tradycyjnych grzejników, musimy postawić murek lub ścianę – kaloryferów nie wolno montować na szybach. W ogrodzie zimowym sprawdzą się też grzejniki konwekcyjne lub elektryczne grzejniki panelowe.

Niektórzy nie decydują się na montaż ogrzewania w ogrodzie zimowym i wtedy takie ogrody nazywamy zimnymi.

Jakie rośliny pasują do ogrodu zimowego?

Jedynym ograniczeniem w kwestii wyboru roślin do ogrodu zimowego jest jego usytuowanie względem stron świata:

  • Ogród zimowy od strony północnej – ze względu na małą ilość światła słonecznego nie poleca się tworzenia oranżerii od strony północnej. Jeśli jednak już się na to zdecydujemy, możemy posadzić bluszcz, hortensje, fuksje czy funkie.
  • Ogród zimowy od strony południowej – w tego typu ogrodzie doskonale sprawdzą się fikusy, oleandry, szeflery, zielistki.
  • Ogród zimowy od strony wschodniej – możemy posadzić bluszcz, hortensje, filodendrony, paprocie.
  • Ogród zimowy od strony zachodniej – poleca się filodendrony, paprocie, bluszcz, zamiokulkas, skrzydłokwiat.

..  Paprocie uprawiane w doniczkach >>>

Jakie meble pasują do ogrodu zimowego?

Meble dopasowujemy do charakteru ogrodu zimowego: do stylu, w jakim chcemy urządzić tę przestrzeń, oraz do roślinności. Jeśli stawiamy na roślinność egzotyczną, możemy kupić meble kolonialne czy indyjskie, z litego drewna, wiklinowe, rattanowe. Jeśli skupiamy się na rodzimej roślinności, dobrze sprawdzą się meble wiklinowe, rattanowe, drewniane, a także nowoczesne (np. drewniane sofy z białymi lub szarymi siedziskami).

Kupując meble do ogrodu zimowego, pamiętajmy o tym, by były one odporne na zmiany temperatury.

Ile kosztuje budowa ogrodu zimowego?

Nie da się ukryć, że ogród zimowy to drogie rozwiązanie. Koszt budowy niewielkiego ogrodu zimowego z PCV o wymiarach 3 na 4 m przekracza 20 tysięcy złotych. Jeśli zdecydujemy się na inne materiały, kwota ta może wzrosnąć nawet do 100 tysięcy złotych.

Ocena: 0
Tekst: Katarzyna Stańczyk Zdjęcia: mat. pras. Affari

POLECANE ARTYKUŁY