Suszenie prania na świeżym powietrzu jest najlepszym i najbardziej ekonomicznym sposobem. W tej kwestii wszyscy są zgodni. Właściciele, zwłaszcza małych mieszkań w blokach, niecierpliwie czekają na ciepłe, letnie miesiące by wystawić suszarkę z praniem z mieszkania na balkon.

Suszarka balkonowa – którą wybrać, czym się różnią?

Wybierając suszarkę balkonową weźmy pod uwagę długość sznurków. Około 10 – 11 metrów bieżących wystarczy zazwyczaj do rozwieszenia jednego wsadu prania. Jak wybrać suszarkę na mały balkon w bloku? Która sprawdzi sie na dużym? Na co zwracać uwagę?
•    Suszarki do prania przenośne - najbardziej popularnymi modelami są te z rozkładanymi „skrzydłami” i „wieże”. Są mobilne -  łatwo je przestawiać nawet z rozwieszonym praniem, a nie używane, złożone zajmują mało miejsca. Suszarka przenośna zajmuje dużo miejsca i nie sprawdzi się na małym balkonie.
•    Suszarki teleskopowe montowane na ścianie –  nowoczesne i estetyczne rozwiązanie. Pranie wieszamy na sznurkach zamocowanych na teleskopowo wyciąganych prowadnicach. Nieużywana, złożona jest prawie nie widoczna, a schowane sznurki nie brudzą się. Świetne rozwiązanie na mały balkon w bloku.
•    Suszarki rozsuwane – sznurki rozciąga się pomiędzy dwiema ścianami. Potrzebny jest specjalny wieszak montowany na stałe na przeciwległej ścianie, do którego mocuje się cześć ze sznurkami. Nie używana, złożona suszarka jest prawie niewidoczna, a schowane sznurki nie kurzą się. Na mały i duży balkon.
•    Suszarki montowane na balustradzie –  niewielkie, na kilka sztuk odzieży. Mogą być zamontowane na stałe lub mobilne. Sprawdzą się na wąskich balkonach.
•    Suszarki harmonijkowe – jedno z najstarszych rozwiązań. Teraz wolimy bardziej nowoczesne i estetyczne. Wadą jest to, że sznurki nie są schowane i przed każdym rozwieszeniem prania, zwłaszcza białego, trzeba je dokładnie wyczyścić. Na małe i duże balkony.
•    Suszarki sufitowe – na zadaszonym balkonie możemy także montować suszarki sufitowe. Jest to wygodne rozwiązanie ale nie najładniejsze. Sprawdza się na małych balkonach – rozwieszone pranie nie zajmuje miejsca na podłodze, które możemy wykorzystać w inny sposób.

Czytaj też: Jak suszyć pranie w mieszkaniu? PORADNIK

Czy suszenie ubrań na balkonie jest dobrym pomysłem?

Problem dotyczący suszenia prania na balkonie zaczyna się w miastach kiedy, balkony są osłonięte przezroczystymi lub ażurowymi balustradami i sąsiedzi, czy tego chcą czy nie, oglądają nasze rzeczy, często bardzo osobiste. Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych zastanawia się jak rozwiązać ten problem. Nie można zabronić wystawiania prania na zewnątrz, dopóki suszarki automatyczne nie staną się standardem wyposażenia, tak jak pralki, a budynki  wielorodzinne nie są wyposażone w ogólnodostępne suszarnie. Najlepiej, jak zwykle w takich delikatnych sprawach, kierować sie wyczuciem i umiarem...