Jak urządzić wąski balkon? Wskazówki i aranżacja wąskiego balkonu w bloku

2021-04-23 12:46 Barbara Ruppel

Wąski balkon w bloku wcale nie musi być problematyczny w aranżacji. Wystarczy zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami, które ułatwią prace i pomogą urządzić funkcjonalną, balkonową przestrzeń. Jak urządzić wąski balkon?

Spis treści

  1. Meble na wąski balkon
  2. Rośliny na wąskim balkonie
  3. Aranżacja wąskiego balkonu - o czym pamiętać?
  4. Sposób na piękny balkon. GALERIE ZDJĘĆ

Meble na wąski balkon

Wąski balkon w bloku najprawdopodobniej nie pozwoli nam na wstawienie dużych, rozłożystych mebli. Ale nie oznacza to, że musimy zrezygnować z wygody! W sklepach znajdziemy wiele ciekawych modeli balkonowych mebli, które doskonale sprawdzą się na małym metrażu.

Składane stoliki lub blaty przytwierdzane do barierek, rozkładane krzesła, pufy do siedzenia, które nie zajmują dużo miejsca, a także ławki, które pełnią funkcję schowków - to tylko niektóre z pomysłów na wyposażenie wąskiego balkonu. 

Aranżując wąski balkon warto wykorzystać również stare meble, szczególnie regały czy półki - można je ustawić na jednej z bocznych ścian balkonu, by nie zabierały miejsca i poukładać na nich rośliny, ozdoby (np. lampiony czy figurki) i przybory do pielęgnacji roślin. Proste wiszące półki również przydadzą się na wąskich balkonach, zwłaszcza gdy zamontujemy je wyżej - na nich można poustawiać zwisające rośliny i stworzyć efekt "zielonej ściany". 

Rośliny na wąskim balkonie

Do niedawno wieszaliśmy kwiaty w skrzynkach na zewnątrz balkonu. Ostatnio, ze względów bezpieczeństwa, szczególnie w miejskich blokach, wieszamy skrzynki po wewnętrznej stronie balustrady. Jednak na wąskim balkonie często nie mamy takiej możliwości. Z pomocą przychodzą nam donice i narożne półki na doniczki. Dobrym pomysłem są również stojące wysokie kwietniki oraz wiszące makramy, a także wspomniane już półki oraz regały, na których można ustawić mniejsze (i lżejsze) rośliny.

Aranżacja wąskiego balkonu - o czym pamiętać?

Urządzając wąski balkon w bloku, należy pamiętać, by go nie zagracić ani nie przytłoczyć nadmiarem mebli, roślin czy ozdób. Umiar jest jak najbardziej wskazany. By optycznie powiększyć balkon, możemy zastosować kilka trików takich jak:

  • wstawienie dużego lustra, które wprowadzi wrażenie głębi i dodatkowo odbije światło (doskonale sprawdzi się na chłodnych i ciemnych balkonach północnych),
  • pomalowanie ścian na jasne kolory, np. biele, beże, pastele,
  • zastosowanie kilku mniejszych źródeł światła zamiast jednego, centralnego,
  • ustawienie roślin wertykalnie, a nie horyzontalnie.

Sposób na piękny balkon. GALERIE ZDJĘĆ

Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021