Jak urządzić wąski balkon w bloku

2016-08-01 11:54 Monika Czerwińska-Konarska

Aranżacja wąskiego balkonu może być równie atrakcyjna jak tego o idealnych proporcjach. Jeśli tylko wybierzemy meble na balkon i donice odpowiedniej wielkości, nawet wąski balkon stanie się naszym ulubionym miejscem rano przed pracą i podczas ciepłych letnich wieczorów.

Balkon w bloku rządzi się nieco innymi prawami niż balkon w domu jednorodzinnym. Od kilku lat, ze względów bezpieczeństwa, nie wieszamy skrzynek z kwiatami na zewnątrz. Jednak będąc właścicielem mieszkania z wąskim balkonem nie chcemy rezygnować z pięknej aranżacji i dodatkowej przestrzeni dostępnej tylko przez kilka miesięcy. Wszystko jest możliwe, jeśli tylko wybierzemy meble na balkon i dodatki dekoracyjne proporcjonalnej wielkości. Wybraliśmy kilka przykładów jak urządzić wąski balkon!

Meble na wąski balkon

Mały, a przede wszystkim wąski balkon rządzi się swoimi prawami. Powinniśmy wybierać meble proporcjonalne do przestrzeni i z możliwością ich składania. To bardzo ułatwi  szybką rearanżację przestrzeni, podlanie roślin i posprzątanie wąskiego balkonu. Małych mebli na balkon możemy szukać w sklepach ogrodniczych i z wyposażeniem wnętrz. Mnóstwo stylowych metalowych i drewnianych mebli balkonowych znajdziemy też na aukcjach internetowych z używanymi rzeczami.

Czytaj też: jak odnowić meble?

Zazwyczaj trzeba je trochę wyczyścić i odświeżyć. Takie meble na balkon idealnie wpiszą się w style skandynawski, industrialny i eko. Do odnowienia mebli na balkon możemy używać  specjalnych farb do metalu, do drewna i farb kredowych. Efekty potrafią  naprawdę zaskoczyć. Ważny jest sposób ustawienia mebli. Wąski balkon jest zazwyczaj długi. Ustawmy więc meble lub donice przy końcach, a poprawimy optycznie proporcje balkonu.

Wąski balkon: rośliny w donicach

Do niedawno wieszaliśmy kwiaty w skrzynkach na zewnątrz balkonu. Ostatnio, ze względów bezpieczeństwa, szczególnie w miejskich blokach, wieszamy skrzynki po wewnętrznej stronie balustrady. Jednak na wąskim balkonie często nie mamy takiej możliwości. Z pomocą przychodzą nam donice i narożne półki na doniczki.

Donice, w zależności od stylu aranżacji wąskiego balkonu, możemy ustawiać w rytmie lub gromadzić je w kilku miejscach. Sprzątanie i szybką rearanżację umożliwią nam specjalne podstawki na kołach. Zestawione po kilka, różnej wielkości donice będą wyjątkowo ładną i modną ozdobą wąskiego balkonu. Półki na doniczki ustawione w rogu lub na końcu wąskiego i długiego balkonu poprawią optycznie jego proporcje.