Wystrój wnętrz: ponadczasowa szachownica na podłodze

Szukasz pomysłu na ponadczasową, a zarazem efektowną aranżację podłóg, a nie jesteś miłośnikiem drewnianych posadzek? Postaw na ułożoną z płytek ceramicznych szachownicę! Motyw ten bezprzykładnie dodaje aranżacjom wnętrz wyrazistości i wysmakowanego charakteru, będąc jednocześnie niezwykle uniwersalnym – sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych wnętrzach, w aranżacjach w stylu nowoczesnym, jak i pomieszczeniach urządzonych w bardziej klasycznym duchu.

Podłoga w szachownicę w kuchni
Podłoga w szachownicę w kuchni
Podłoga w szachownicę w kuchni
Podłoga w szachownicę w łazience
Podłoga w szachownicę w łazience

Posadzka z motywem szachownicy to rozwiązanie aranżacyjne stosowane już od setek, o ile nie tysięcy lat. Na przestrzeni wieków, podłogi w szachownicę przeszły metamorfozę od szlachetnych, marmurowych powierzchni, przez malowane posadzki aż po współczesną podłogę z płytek ceramicznych. Nie zmieniło się natomiast to, że nadal jest to jedno z najbardziej gustownych, a zarazem uniwersalnych sposobów na aranżację podłóg w różnego rodzaju wnętrzach.

Podłogi w szachownicę: wyraziste, a zarazem uniwersalne

Mimo tego, że motyw szachownicy, szczególnie w tym najbardziej klasycznym, czarno-białym wydaniu, jest niezwykle wyrazisty, doskonale sprawdza się on na podłogach w każdego rodzaju pomieszczeniu, a także w każdym stylu aranżacji. Najczęściej spotykamy się z nim w kuchni lub w łazience, ze względu na to, że głównie w tych pomieszczeniach aranżujemy podłogi przy pomocy płytek ceramicznych, jednak coraz częściej szachownica pojawia się w takich wnętrzach jak przedpokój, salon czy sypialnia. Okraszone tym motywem minimalistyczne, nowoczesne wnętrza zyskują na ekspresyjności, nabierając jednocześnie eleganckiego charakteru. Z kolei ozdobiona szachownicą podłoga w pomieszczeniu w stylu retro, rustykalnym czy romantycznym sprawia, że lekka, stonowana aranżacja staje się dynamiczniejsza i wyrazistsza. Co ciekawe, powtarzające się wzory z kontrastowych, jasnych i ciemnych elementów sprawiają, że ozdobione nimi przestrzenie wydają się większe, dlatego posadzka z płytek ułożonych w czarno-białą szachownicę to doskonały sposób na optyczne powiększenie małego pomieszczenia lub poszerzenie czy wydłużenie wnętrza o zaburzonych proporcjach. Naprzemiennie ułożone płytki ceramiczne w czerni i bieli to zdecydowanie najbardziej klasyczne, ale nie jedyne rozwiązanie. Jeśli zależy ci na wyrazistym efekcie graficznym, ale nie chcesz wprowadzać zbyt dużego kontrastu kolorystycznego do swojego wnętrza, możesz postawić na nieco bardziej subtelną szaro-białą szachownicę, zupełnie spokojne zestawienie bieli i beżu albo nawet ułożone w ten motyw kwadraty z dwóch rodzajów drewna. Z kolei jeśli nie boisz się pójść na całość z efektownością podłogi, możesz zdecydować się na połączenie bieli i jakiegoś intensywnego koloru.

Podłogi w szachownicę: w stonowanym towarzystwie

Posadzka w szachownicę, ze względu na obecność silnie kontrastujących ze sobą płaszczyzn i kolorów, jest elementem dość mocno skupiającym uwagę, dlatego najlepiej jest dobrać do niej tło w postaci ścian, mebli i innego rodzaju elementów wyposażenia utrzymanych w dość jednolitej, stonowanej palecie kolorystycznej. To samo tyczy się dopełniania wnętrza z tym motywem innymi wzorami. Przykładowo, czarno-biała podłoga w szachownicę prezentuje się doskonale, gdy dopełniona jest prostymi białymi i drewnianymi meblami. Gdy doda się do takiej aranżacji kanapę obitą materiałem z motywem kwiatowym lub zasłony w kropki, wysmakowany charakter pomieszczenia zostaje zrujnowany.

Ocena: 5
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY