Stare zegary - jak kupować i jak aranżować w mieszkaniu? Poradnik

Stare zegary kojarzą się nam przede wszystkim z dostojnymi czasomierzami w obficie zdobionych szafach. Dziś jednak antyki zegary to także elegancji wyrób w stylu art deco, a i modernistyczne zegary z lat 60. i 80. XX wieku zaczynają być cenione. Gdzie więc zakupić stare zegary wiszące lub ścienne? Do jakich aranżacji pasują najbardziej? Dowiedz się z artykułu poniżej!

Antyczne zegary - neogotycki zegar podłogowy
Antyczne zegary - klasycystyczny zegar kominkowy
Antyczne zegary - zegar w stylu Napoleona III
Antyczne zegary - secesyjny zegar podłogowy
Antyczne zegary - szafa zegara

„Ten zegar stary gdyby świat…” – myślimy na widok imponujących rozmiarów zegara podłogowego w efektownej szafie bogato dekorowanej snycerką. W Polsce jednak niemal wyłącznie w muzeach zobaczyć można autentyczne stare zegary z XVII czy XVIII wieku. Te, które zdobią polskie domy, to przeważnie realizacje neobarokowe, meble eklektyczne lub meble w stylu secesyjnym z końca XIX lub z pierwszych dekad XX stulecia. W Polsce, dodajmy, zegarów podłogowych przybyło po ostatniej wojnie. Niemcy uciekający z tzw. Ziem Odzyskanych często po prostu zostawiali je w opuszczanych domach – podobnie jak większość mebli.

Zobacz też: Jak kupować antyki, by zyskać, a nie stracić?

Dzięki rozwojowi w II połowie XIX wieku już nie rzemiosła, a przemysłu stolarskiego, tego typu efektownych szaf powstało dużo. Dużo też – mimo dwóch wojen światowych – starych zegarów do dziś się zachowało. Nietrudno także o sprawnie działające, bo niewyeksploatowany na przestrzeni zaledwie stu lat mechanizmy. Jeśli jednak mamy tego typu zegar w domu, co parę lat koniecznie wezwijmy zegarmistrza, aby skontrolował zegar, wymienił zużyty smar, a w razie potrzeby dokonał niezbędnych napraw.

Stare zegary - ile kosztuje zegar antyk?

W zależności od rozmiarów i walorów dekoracyjnych zegary podłogowe kupimy w cenie od 2 do ok. 5 tys. złotych. Zdecydowanie tańsze są jednak stuletnie stare zegary ścienne, zegary bufetowe (na aukcjach internetowych w dużym wyborze już od kilkuset złotych) czy stare zegary wiszące. Od 5 tys. zł zaczynają się ceny sprowadzanych z Francji XIX-wiecznych starych zegarów klasycystycznych w oprawach figuralnych ze złoconego brązu; za najstarsze i najbardziej efektowne zapłacimy nawet kilkadziesiąt tys. zł. Szukać ich warto zwłaszcza w sklepach z antykami albo w komisach zegarmistrzowskich. Obiekty te są zbyt kosztowne, aby ryzykować zakupem np. zegara z poważnie uszkodzonym mechanizmem.

Czytaj też: Klasyczne wnętrza: antyki na piedestale

Zdecydowanie tańsze, a niepozbawione wdzięku są prowincjonalne niemieckie stare zegary w stylu rokoko i biedermeier – do kupienia w Polsce nawet za kilkaset złotych. Kluczem do niskiej ceny i tu jest relatywnie duża liczba nieźle zachowanych antyków z tej grupy. Tych obiektów warto szukać na aukcjach internetowych czy na giełdach antyków – ze względu na skalę wydatku ryzyko rozczarowania jest tu mniejsze.

Warto kupować zegary w stylu art deco – i podłogowe, i ścienne, i bufetowe. Ich elegancka, zarazem klasyczna i nowoczesna forma sprawia, że doskonale wpisują się zarówno w wyszukany, jak i całkiem prosty wystrój wnętrz. Stare zegary w stylu art deco można jednak traktować i jako lokatę kapitału – te w starannie wykonanych oprawach o interesującej formie na pewno nie stracą na wartości, mogą tylko zyskać. Atrakcyjnych ofert warto szukać w internecie.

Nie przegap: Stare szafy: antyki. Co, gdzie i za ile warto kupić?

Antyki zegary z... PRL-u

Wśród ofert internetowych, w sklepach ze starociami i na pchlich targach nietrudno o mechanicznego radzieckiego majaka z połowy XX wieku w staroświeckiej oprawie z kryształu albo klasycznej, ze złoconego metalu. Tego typu stare zegary kupimy już po sto czy dwieście złotych. Tanio, bo niewiele w nich uroku – chodzą cicho (nie tykają) ani nie biją. Lepszym rozwiązaniem może być prosty zegar biurowy albo stacyjny z lat 40. czy 50. – z widocznym wahadłem lub bez. Jego prosta forma, w której dostrzeżemy reminiscencje stylu art deco zdominowane jednak przez bauhausowski funkcjonalizm (styl modernistyczny), wprowadzi do nowoczesnego wnętrza nutę nostalgii. Koszt to od kilkuset do półtora tysiąca zł.

Nieco tylko drożej od majaka na aukcji internetowej, na targu staroci albo w specjalistycznym sklepie z powojennym designem (powstaje ich coraz więcej – na tę tendencję na rynku warto zwrócić uwagę!) kupić możemy zegary współczesne w charakterystycznych obudowach z lat 60. czy 80. XX wieku. W naszej galerii zdjęć zobaczyć można m.in. zegar w drewnianej oprawie pochodzący z epoki Gierka. Niejednemu z nas przed laty podobny odmierzał długie godziny lekcyjne i zawsze zbyt krótkie przerwy. Dziś – po latach nie tyle nawet zapomnienia, co odrzucenia – to proste wzornictwo  na nowo ukazuje swą urodę, a przy tym na wielu twarzach ciepły, pełen nostalgii uśmiech.

Nie przegap: Nowoczesny zegar na ścianę. Co wybrać? 15 modnych propozycji

Zegary w różnych aranżacjach (ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ)

Zegar funkcjonuje jako doskonały dodatek do pomieszczeń nie tylko w stylu klasycznym. W galeriach zdjęć zamieszczonych poniżej poznasz wiele pomysłowych aranżacji.

Ocena: 0
Tekst: Paweł Kaliński Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY