Aranżacja salonu w domu jednorodzinnym utrzymana jest w stylu skandynawskim. Element spajającym wystrój wnętrz strefy dziennej jest aksamitny szary kolor ścian. Salon miał być nowoczesny, ale i przytulny. Pani domu lubi w aranżacji wnętrz funkcjonalność i prostotę, podkochuje się w bieli oraz subtelnych beżach i szarościach. Z radością oswajam styl skandynawski w aranżacji swojego salonu, tak, by nabrał cech indywidualnych i zatracił swoją surowość.

Aranżacja salonu w styl skandynawskim

Ten dom i urządzanie jego wnętrza to dla właścicielki powrót do dzieciństwa. Pani domu jako dziecko spędzała wakacje u swojej babci, biegała boso po trawie, karmiła kotki, kąpała się w rzece, zjadała porzeczki z krzaka… Z tych cudownych czasów zapamiętała zapach werandy, kwiatów i przytulną, pełną uroku atmosferę babcinego domu. Chciała stworzyć u siebie w domu klimat takiej swobody, harmonii i łączności z naturą. Teraz z mężem sadzą maliny, pielęgnują trawę, by dzieci zaznały tego szczęścia.

Urządzanie wnętrz zawsze interesowało właścicielkę, zaczęła zgłębiać temat, pomagać innym w aranżowaniu wnętrz, poszerzać wiedzę na temat wzornictwa. – Szukałam w sklepach mebli i dodatków ładnie zaprojektowanych, dobrze wykonanych i w cenie dla zwykłych śmiertelników – opowiada. – W końcu postanowiłam więc sama założyć sklep z rzeczami gustownymi i dobrej jakości. Nazwałam go Toto Design. Ofertę zmieniałam wraz z potrzebami mojej rodziny, a sam sklep rósł dzięki zainteresowaniu klientów. Proponuję produkty od mebli, dekoracji po tapety i lampy, a wszystko z miłości do prostoty i dizajnu!

Planując aranżację salonu we własnym domu postawiła na styl skandynawski, ocieplony naturalnymi materiałami. Natura nieustannie inspiruje panią domu. Nic więc dziwnego, że taboret z drewna recyklingowego (Gie El Home) ją zachwycił. Olejowane drewno w aranżacji salonu wspaniale harmonizuje z posadzką i stolikiem kawowym (IKEA). Chłodny szary kolor ścian i szare odcienie tapicerki są łagodzone przez ciepłe brązy. Zestaw wypoczynkowy z IKEA jest dowodem na to, że tworzenie „niekompletów” w aranżacji salonu, choćby tylko kolorystycznych, to dobry pomysł. Oknach w salonie nie ma firan – szkoda widoku! Od słońca chronią rolety (Woknie, Valadin, Totodesign.pl) z lnu. Podniesione pozwalają podziwiać znajdującą się na parapecie w salonie ekokompozycję autorstwa florystki Anny Matuszewskiej (Fabrica de Pasjone), która pomagała w dekorowaniu kwiatami całego wnętrza domu. Jadalnia zajmuje część salonu. Pani domu kocha naturalne materiały, więc nie mogło ich zabraknąć w jej aranżacji. Komoda i witryna w jadalni w salonie (Belbazaar.pl) stanowią połączenie drewna bielonego i miodowego, dzięki czemu wyglądają lekko. Wyplatane krzesła pochodzące z tego samego sklepu przekornie zestawiono ze stołem, który w rodzinie jest od dziesiątek lat. Do tego len i rośliny, czyli klimaty eko, tak drogie sercu pani domu.

Aranżacja wnętrz: jak ocieplić styl skandynawski

Jeśli lubisz styl skandynawski w aranżacji wnętrz możesz go z powodzeniem zastosować we własnym mieszkaniu. Ale warto go ocieplić, by wnętrze np. salonu było przytulne. Jeżeli marzysz o ścianach i tkaninach w chłodnych odcieniach, np. kolorze szarym - drewno i wiklinę wybierz w ciepłej tonacji, np. miodowej, koniakowej. Jeśli zaś chciałabyś mieć w swoim salonie elementy drewniane rozbielone lub wyszarzone, wtedy zadbaj, żeby ściany, tapicerka, dodatki itp. miały cieplejszą nutę. Lampy, które wybierzesz do aranżacji salonu powinny mieć abażury dające miękkie światło, najlepiej kremowe, beżowe, jasnokoralowe. Jeśli klosze są metalowe, koniecznie kup świetlówki dające światło ciepłe (2700-3000 K). Przełam nowoczesny styl skandynawski – to może być stół sprzed wojny, vintage’owe naczynia czy dekoracyjne tabliczki albo po prostu kilka dodatków w stylu retro. W ten sposób nadasz swojej aranżacji salonu indywidualny charakter.