Prezentujemy projekt wnętrz mieszkania z przewagą subtelnej szarości, która ożywiona zostaje biało-czarnymi dodatkami i ciepłem naturalnego drewna, czyli nawiązuje do stylu skandynawskiego. Już samo wnętrze w stylu skandynawskim wydaje się niemałym wyzwaniem dla architektów. Poprzeczka podnosi się w momencie, kiedy projekt wnętrz przewiduje neutralne przestrzenie mieszkania, którego naturalna baza pozwalałaby z czasem na dodawanie różnych dekoracji i wprowadzenie zróżnicowanych kolorów, celem nieznacznej odmiany stylistyki. Przestronne wnętrze mieszkania z optymalną ilością miejsca do przechowywania? Przestrzeń charakteryzująca się nie tylko nieprzeciętną funkcjonalnością, ale przede wszystkim nienaganną estetyką? To wszystko znalazło swoje odzwierciedlenie w projekcie wnętrza mieszania, za który odpowiada Joanna Alaborska z Pracowni Aranżacji Wnętrz O-Kreślarnia.

Projekt wnętrza mieszkania: zmiana przestrzeni komunikacyjnej

Celem optymalnego dostosowania projektu wnętrz mieszkania do potrzeb i oczekiwań właścicieli, projektantka zdecydowała się na nieznaczną zmianę układu mieszkania. W pierwotnej wersji duży przedpokój tworzył niepotrzebną przestrzeń komunikacyjną, a obok sypialni znajdował się niewielki korytarzyk oraz łazienka dla gości. Zdecydowano o zlikwidowaniu niewielkiego korytarza, co pozwoliło na powiększenie toalety. W projekcie mieszkania przesunięto także ścianki pomiędzy łazienkami i zamieniono ich położenie. Duża łazienka z wanną i pralką została zaprojektowana w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni, natomiast łazienkę gościnną zlokalizowano obok salonu. Zmiana układu wnętrz mieszkania obejmowała także powiększenie garderoby kosztem niepotrzebnych metrów komunikacji oraz zaprojektowania dodatkowej ścianki z drzwiami przesuwnymi, które estetycznie oddzielają prywatną część mieszkania od ogólnodostępnego salonu.

Salon z kuchnią: spójna aranżacja wnętrza mieszkania

Projekt kuchni zakłada wnętrze otwarte na pokój dzienny. Na granicy stref we wnętrzu mieszkania zaplanowano wsypę kuchenną, która dopełniona hokerami pełni funkcję dodatkowego stołu umożliwiającego spożywanie posiłków. W aranżacji kuchennego wnętrza dominują białe lakierowane fronty, które w wysokiej zabudowie zostały połączone z frontami w kolorze jesionu. Całość dopełnia kamienny blat w kolorze szarym, który idealnie komponuje się z płytką podłogową. Wyjątkowego charakteru kuchni dodaje szare szkło pomiędzy szafkami, które delikatnie mieni się drobinkami srebra. Pomysłowym rozwiązaniem jest także zagospodarowanie wyspy kuchennej. Ta, od strony kuchni została pomyślana jako dodatkowa przestrzeń na schowki, natomiast od strony salonu wkomponowano w nią efektowny biokominek. Projekt salonu zaskakuje pomysłowymi rozwiązaniami, które wzbogacają całą aranżację. Jedna ze ścian w pokoju dziennym została wysunięta tak, aby w powstałą wnękę wkomponować regał o nieregularnej formie. Dzięki temu otrzymano idealne miejsce do przechowywania nie tylko książek, ale także różnych bibelotów. Jedna z powstałych wnęk została zaaranżowana jako miejsce na TV oraz szafkę RTV, która kryje niezbędne sprzęty. Strefę wypoczynkową w pokoju dziennym wyznacza duża kanapa o modułowym charakterze, która umożliwia dowolne kombinacje elementami. Na uwagę zasługuje także oryginalne oświetlenie tej strefy - niebanalna lampa z betonowymi kloszami. We wnętrzu wygospodarowano także miejsce na duży drewniany stół, z możliwością rozkładania. Niemałą rolę w ostatecznym odbiorze projektu wnętrza odgrywa także dekoracja okna. Tutaj, zrezygnowano z wszelkich firan i zasłon, a postawiono jedynie na drewniane żaluzje. Dopełnieniem aranżacji wnętrz jest podłoga wyłożona panelem laminowanym w kolorze dębu bielonego o naturalnym ponadczasowym kolorze. Ściany zostały utrzymane w kolorze złamanej bieli, którą dopełniają pojedyncze akcenty w ciemniejszej, szarej barwie.

Aranżacja sypialni: strefa nocna w projekcie wnętrza z miejscem do pracy

Szczególne miejsce w projekcie wnętrz mieszkania zajmowała także sypialnia, która została jednocześnie pomyślana jako miejsce do pracy. Dlatego też konieczne stało się wygospodarowanie w pokoju nocnym miejsca na blat do pracy wraz z krzesłami. W kwestii dekoracji ścian zdecydowano się na małe rozróżnienie - płaszczyzny w kolorze kamiennego beżu zostały idealnie skomponowane z tapetą z połyskiem, o nieco bardziej wyszukanym charakterze. Całość projektu sypialni to konsekwentnie spokojne wnętrze, które ożywione jest jedynie za pomocą detali. Niemałym wyzwaniem dla projektantki okazał się też mały pokój syna. Tutaj, celem optycznego powiększenia wnętrza, zdecydowano się na efektowną fototapetę. Na przeciwległej ścianie wyłożono białą cegłę, która została podświetlona technicznymi kinkietami. W kwestii mebli postawiono na czarno-białą zabudową, z szarymi oraz czerwonymi akcentami.

Projekt mieszkania: łazienka - coś dla gości, coś dla domowników

Na szczególną uwagę w projekcie mieszkania zasługuje także projekt łazienki dla gości. Wnętrze utrzymane zostało w ciemnym grafitowym kolorze, który nadaje przestrzeni niecodziennej elegancji. Ściana z lustrem oraz wnętrze prysznica pokrywa płytka o ciemnej grafitowej barwie, której charakteru dodaje mocno chropowata struktura bazaltu. Na pozór ciemne wnętrze rozjaśniają dwa pasy strukturalnej błyszczącej płytki w kolorze białym oraz duże lustro. Aranżację łazienki domyka obniżony sufit otoczony delikatną poświatą zmieniającą kolor. Projekt łazienki głównej, rodzinnej, utrzymany jest w nieco innym stylu. Kąpielową strefę wnętrza wyznacza duża wanna, która sąsiaduje z częściowo ukrytą w zabudowie pralką. We wnętrzu wygospodarowano także miejsce na dwie owalne umywalki oraz liczne szafki. W kwestii kafelek do łazienki zdecydowano się na duże płytki w kolorze kamiennego beżu o naturalnym, ale jednocześnie delikatnie zróżnicowanym rysunku. Meble łazienkowe urzekają ciepłym kolorem jesionu. W projekcie wnętrz dużą wagę przywiązano także do aranżacji przedpokoju. Tam zaprojektowano pojemne szafy, białą ławkę oraz konsolkę z egzotycznego drewna. Ważnym elementem wystroju wnętrza jest ściana z białej cegły biegnąca aż do salonu. Ściana, która wita gości zaraz po wejściu do mieszkania stanowi jednocześnie galerię zdjęć domowników.

Kontakt z pracownią:

Pracownia Aranżacji Wnętrz "O-KREŚLARNIA"
Joanna Alaborska
www.o-kreslarnia.pl