Projekt salonu z biblioteką i schodami. Pomysłowe i nietypowe rozwiązanie 2w1!

Jak dobrze wpisać w projekt salonu otwarte schody i bibliotekę? Czy aranżacja salonu zyska na wprowadzeniu takich architektonicznych elementów? Zobaczcie projekt salonu w stylu nowoczesnym z biblioteką zintegrowaną ze schodami!

Biblioteka zintegrowana ze schodami w salonie
Widok z góry na bibliotekę z drabiną
Aranżacja salonu z cześcią wypoczynkową, jadalnią i schodami
Część wypoczynkowa salonu
Jadalnia w salonie ze schodami

Projekt salonu w dwupoziomowym  mieszkaniu, ze schodami w salonie, może początkowo spędzać sen z powiek. Przecież tu gdzie znajdują się schody wysokość wnętrza jest podwójna – w tym mieszkaniu to 6m! Co zrobić by schody nie zdominowały aranżacji salonu? Lepiej zdecydować się na schody murowane, pod którymi można wykorzystać przestrzeń do przechowywania domowych drobiazgów czy lepiej zdecydować się na lekkie schody o konstrukcji samonośnej, które automatycznie stają się detalem architektonicznym wnoszącym coś nowego do aranżacji salonu? A co jeśli właściciele mieszkania uwielbiają czytać i wreszcie chcieliby znaleźć miejsce w salonie godne ich kolekcji. Może warto połączyć przyjemne z pożytecznym czyli ażurową konstrukcję schodów z domową, wysoką biblioteką?

Zobacz także: schody w salonie

 

Aranżacja salonu: schody otwarte na salon

Jak zrobić projekt salonu w mieszkaniu dwupoziomowym, którego fragment ma wysokość dwóch kondygnacji? Czy taka wysokość jest  zaletą  czy wadą? Czy jeśli schody znajdują się w salonie powinniśmy je wyeksponować? A może można jeszcze w inny sposób podkreślić wysokość wnętrza? Jeśli tylko powierzchnia salonu na to pozwoli – ważne by nie stworzyć tzw. komina, na pewno warto podkreślić wyjątkową wysokość pomieszczenia. Schody zawsze określają charakter wnętrza i nadają osobowość całemu mieszkaniu. Otwarte, lekkie schody w salonie, w mieszkaniu dwupoziomowym  zazwyczaj stają się centrum nie tylko komunikacji ale i aranżacji salonu. Dlatego warto poświęcić więcej czasu i uwagi na wybór ciekawej formy schodów. Możemy wtedy, tak jak tutaj zrobił to architekt wnętrz Jacek Tryc, stworzyć efekt synergii. Czyli ładne i nowoczesne, ażurowe  schody wykonane ze stali nie tylko pełnią funkcję użytkową  ale też organizują w nietypowy sposób przestrzeń salonu. Bo schody zostały połączone z nowoczesną biblioteką, stając się punktem centralnym całej aranżacji salonu. Reszta wystroju jest już tylko tłem. 

Zobacz także: jak zaaranżować bibliotekę w mieszkaniu?

 

Aranżacja salonu: biblioteka na wysokość dwóch kondygnacji


Projekt salonu z otwartą klatką schodową, w dwupoziomowym mieszkaniu, aż prosi się o umieszczenie tam imponującej biblioteki. Na pierwszy rzut oka taki pomysł wydaje się łatwy do zrealizowania. Jednak pojawia się problem ze zorganizowaniem bezpiecznego dostępu do najwyższych półek. Tak jak tutaj, trudno byłoby zainstalować bezpieczną drabinę o wysokości 6 metrów.  Architekt wnętrz postanowił więc połączyć otwarte, ażurowe schody z biblioteką wyposażoną  w dodatkową, zdecydowanie krótszą już drabinę. Dzięki temu powstała oryginalna konstrukcja, która stała się punktem centralnym w aranżacji salonu. Stal ażurowych schodów i drewno biblioteki wzajemnie się przenikają, tworząc naprawdę unikalną formę. A właściciele mogą, przynajmniej przez jakiś czas, spokojnie powiekszać swój ksiegozbiór!

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY