Jak ustawić meble w salonie? Radzi specjalista

 meble w salonie- aranżacja salonu

Fot. Mariusz Bykowski

Jak ustawić meble w salonie? Planując umeblowanie salonu, zazwyczaj stwierdzamy, że mamy za mało miejsca. Meble w salonie i wyposażenie ostro ze sobą konkurują; sofa, telewizor i widok za oknem – wszystko chce się znaleźć na wprost kanapy. Jak ustawić kanapę w salonie i nie tylko - przeczytaj porady specjalisty.

Dobre ustawienie mebli w salonie to dość trudne zadanie. Gdzie postawić konkretne rzeczy, by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń wnętrza? W aranżacji salonu, w którym jest dużo miejsca, meble wypoczynkowe nie mogą stanąć pośrodku. Wymaga to jednak sporo przestrzeni i odpowiedniego kształtu pomieszczenia – najlepiej zbliżonego do kwadratu. Centralnie usytuowane meble w salonie, takie jak kanapy i fotele potrzebują wolnego miejsca wokół, więc jeśli brakuje go na swobodne ich obejście, lepiej wybrać inne rozwiązanie.

Czytaj też: Meble do salonu: jak umeblować pokój dzienny? Porady i ZDJĘCIA

Jak ustawić meble w salonie: odpowiednie wyposażenie

Oczywiście, możemy kupić mniej rozłożyste sofy i fotele, modele z niskimi oparciami lub, zamiast zakupu jednego z foteli, kupić modne pufy. Nie powinniśmy jednak popadać w skrajność – meble w salonie muszą być dopasowane skalą do jego rozmiaru. Jest to układ uporządkowany i dzięki temu elegancki i reprezentacyjny, zwłaszcza jeżeli podkreśli go specjalnie ukształtowany sufit lub wzór na posadzce. Narzuca on sposób aranżacji całego wnętrza, usytuowanie elementów wyposażenia, takich jak lampy stojące czy regały. „Wypoczynek” jest w tym układzie bez wątpienia dominujący – to wokół niego wszystko się dzieje. Z kolei uwolnione ściany zachęcają do całościowej aranżacji. Mamy w aranżacji salonu gdzie postawić regał z książkami, znajdą swoje miejsce też komoda czy inne meble.

Jak ustawić kanapę w salonie? Zarówno kanapa, jak i fotele mogą także stać centralnie pod ścianą. Uwalniamy w ten sposób środek salonu i ułatwiamy komunikację, odsuwamy się od telewizora, kominka i mamy bardziej otwartą przestrzeń. Takie ustawienie mebli w salonie pod ścianą powoduje, że dzieli się on na strefy, a meble skupiają się przy ścianach. Przy jednej mamy więc kanapę i fotele, przy drugiej – kominek, regał, telewizor. Sam sprzęt RTV coraz częściej można spójnie wkomponować w aranżację, bo ten nowoczesny wyróżnia się czymś więcej niż doskonałymi walorami technicznymi. Tak więc jeśli szukasz telewizora, który wkomponuje się w charakter twojego wnętrza, wybierz Samsung z trybem Ambient. Nie dość, że te sprzęty prezentują sobą ciekawy i różnorodny design, to dzięki trybowi Ambient unikniemy czarnego ekranu wyłączonego telewizora. W jego miejscu mogą pojawić się zdjęcia, grafiki lub wybrany motyw, na którego tle mogą pojawić się zegar lub informacje o pogodzie. Daje to nam zupełnie nowe możliwości przy projektowaniu wnętrza.

 Telewizor Samsung

Telewizor na ścianie pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce, lecz także cieszyć się świetną jakością obrazu. Na zdj. model Samsung Q90 z trybem Ambient - ekran staje się dekoracją ścienną z wybranym motywem

Fot. mat. pras. Samsung

Zobacz też: Sypialnia: 15 GOTOWYCH ROZWIĄZAŃ do sypialni!

Umeblowanie salonu: gdy jest mało miejsca

W mniejszych salonach i pokojach dziennych powyższe ustawienie mebli w salonie jest korzystne, bo dodaje przestrzeni. W większych sprawa nie jest oczywista – na środku jest wielkie „nic”, a meble poprzesuwane pod ściany giną i znikają. W aranżacji salonu są też narożniki. Jak ustawić narożnik w salonie? Te często bardzo atrakcyjne meble narzucają ów narożny sposób sytuowania także pozostałym elementom wyposażenia. W rezultacie mamy wszystko rozstawione po kątach: kanapa w jednym, regał w drugim, telewizor w trzecim, kominek w czwartym. Nie zawsze daje to dobry efekt. Tak jak w poprzednim wypadku konsekwencją urządzenia salonu po przekątnej jest niezagospodarowana przestrzeń pośrodku. Jednak ten układ jest trudniejszy i bardziej wymagający. Na tle ściany ukazują się na przykład elementy zupełnie odmienne i o różnej skali – niska narożna kanapa w sąsiedztwie z wysokim regałem, obrazkiem i stojącą lampą. Stworzenie z takiego zestawu w aranżacji salonu - ciekawego i zrównoważonego kompozycyjnie układu wymaga sporo umiejętności, wiedzy, a czasem i szczęścia. Oświetlenie także trudniej zaaranżować – lampa nad stolikiem wisi w kącie, środek sufitu jest pusty. Trzeba szukać jakiegoś ciekawego rozwiązania, stosować mniej typowe rodzaje oświetlenia. Jak widać, ten bardzo popularny sposób na ustawienie mebli w salonie może powodować sporo kłopotów. Miejsce najważniejszych mebli ma decydujące znaczenie dla całej aranżacji. Często podpowiada je układ przestrzenny pomieszczenia, ale zawsze warto szukać rozwiązań indywidualnych.

Umeblowanie salonu – porada: Nie zagracajmy salonu. Powinny się w nim znaleźć tylko podstawowe i charakterystyczne dla niego meble: kanapy, fotele, stolik, komoda. Zamiast wielu regalików, szafek, półek lepiej postawić jeden zgrabnie usytuowany na tle ściany mebel.

Sprawdź też: IKEA aranżacje - meble do małego mieszkania. 19m2 z pomysłem!

Oryginalne meble - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Jakie typy mebli pasują do konkretnych pomieszczeń? Które z nich są najbardziej unikatowe? Dowiedz się z galerii zdjęć zamieszczonych poniżej!

Ocena: 5
Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY