Aranżacja salonu w stylu industrialnym: meble, oświetlenie, kolory

2021-05-01 6:02 Barbara Ruppel
Lampy CALISTO marki TK Lighting
Autor: materiały prasowe TK Lighting Lampy CALISTO marki TK Lighting

Wnętrza industrialne cieszą się niegasnącym zainteresowaniem już od kilku lat. Wywodząc się z amerykańskich fabryk aranżowanych na przestronne lofty, styl industrialny ma wiele do zaoferowania. Jeśli podobają się nam duże przestrzenie, stonowane kolory ścian, minimalna ilość dekoracji i ogólna surowość - na pewno będziemy czuć się znakomicie w industrialnych wnętrzach. Sprawdźmy, jak urządzić estetyczny i funkcjonalny salon w stylu amerykańskiego loftu!

Dla kogo styl industrialny?

Nie wszystko, co modne musi się nam podobać, dlatego, zanim zdecydujemy się na aranżację salonu w stylu industrialnym, dobrze zastanówmy się, czy tego typu wnętrza nam odpowiadają. Może się okazać, że w przestronnym surowym lofcie nie czujemy się komfortowo i wolimy raczej przytulne i ciepłe salony np. w stylu skandynawskim. Nie da się ukryć, że styl industrialny stawia na indywidualizm i oryginalne rozwiązania, które niektórym z nas mogą wydać się zbyt... awangardowe. 

Jeśli jednak planujemy aranżację salonu w tym stylu, sprawdźmy, jak zrobić to najlepiej. Jak urządzić pokój dzienny w stylu industrialnym? Na jakie kolory, meble i oświetlenie się zdecydować?

Lampy UNIVERSO marki TK Lighting
Autor: materiały prasowe TK Lighting Lampy UNIVERSO marki TK Lighting

Styl industrialny - duże przestrzenie i kolory

Oryginalne amerykańskie lofty były wyremontowanymi halami fabrycznymi, dlatego główną cechą wnętrz w stylu industrialnym są duże, otwarte przestrzenie i minimalna ilość podziałów między pokojami. Zamiast stawiania grubych ścian działowych, możemy zdecydować się na odgrodzenie pomieszczeń parawanami, meblami czy roślinami. Jeśli dysponujemy niewielkim salonem i chcemy go optycznie powiększyć, koniecznie powieśmy w nim duże lustrzane tafle.

W industrialnych pomieszczeniach dominuje stonowana kolorystyka, a więc między innymi: szarość, czerń, biel oraz beż. By przełamać ten surowy i chłodny klimat, możemy wykorzystać np. modną czerwoną cegłę (by nie przytłoczyć salonu, wyłóżmy nią jedną ścianę lub mały jej fragment) lub dodatki i inne elementy wystroju w jaskrawych kolorach. Oprócz odsłoniętego lica muru, w salonie industrialnym doskonale sprawdzi się beton architektoniczny. 

Lampy BOGART marki TK Lighting
Autor: materiały prasowe TK Lighting Lampy BOGART marki TK Lighting

Meble w stylu industrialnym

Styl industrialny szczególnie upodobał sobie takie materiały jak drewno, metal i szkło, dlatego nie dziwi fakt, że meble do tego typu wnętrz wykonane są właśnie z tych surowców. W salonie industrialnym powinna się więc znaleźć duża wygodna kanapa, np. obita skórą, stolik kawowy z drewna i szkła lub szkła i metalu (albo z tych trzech materiałów), a także inne meble, które wyglądem wpiszą się w fabryczny styl wnętrza. Mimo że wyposażenie oryginalnych amerykańskich loftów z lat 50. często składało się z przypadkowych mebli i dodatków, postarajmy się, by nasza aranżacja była spójna, a poszczególne elementy korespondowały ze sobą. 

Lampy TRACER marki TK Lighting
Autor: materiały prasowe TK Lighting Lampy TRACER marki TK Lighting

Oświetlenie salonu w stylu industrialnym

Żaden salon nie będzie kompletny bez odpowiedniego oświetlenia. To właśnie lampy budują klimat we wnętrzu i nadają mu ton. Ponadto, są ważnym elementem dekoracyjnym. Lampy w stylu industrialnym czerpią inspirację z oświetlenia fabrycznego, dlatego możemy spodziewać się odsłoniętych żarówek, metalowych i szklanych elementów oraz minimalistycznych, prostych konstrukcji. Nowoczesne lampy industrialne to również efektowne połączenia kolorystyczne, m.in. czerni i złota oraz czerni i miedzi. Gdy do tego dodamy żarówki o ciepłej barwie (np. żarówki filamentowe), całość wywoła bardzo pozytywne wrażenie.

Pomocną w doborze oświetlenia do industrialnego salonu będzie marka TK Lighting, która oferuje szeroką gamę lamp loftowych oraz żarówek filamentowych BULB LED. Na szczególną uwagę zasługują kolekcje lamp RETRO w formie kulistych, odsłoniętych żarówek, eleganckie lampy CALISTO, ażurowe modele TAGO oraz BOGART, a także minimalistyczne lampy wiszące ELITE dla miłośników stylowych i prostych rozwiązań. 

Więcej o lampach do salonu industrialnego na stronie https://tk-lighting.eu/

Polecamy zajrzeć do katalogu z najnowszą ofertą lamp TK Lighting: http://tk-lighting.com/ekatalog/

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021