Aranżacja salonu: jadalnia w stylu industrialnym. INSPIRACJE!

2015-07-31 16:50 Monika Czerwińska-Konarska

Czy styl industrialny sprawdza się w aranżacji jadalni? Czy stół z surowego drewna, noszący ślady użytkowania, różne krzesła i oświetlenie stołu z metalowymi kloszami, zawieszone na łańcuchach będą w stanie stworzyć przyjazną atmosferę do wspólnego biesiadowania? Zebraliśmy garść inspiracji przekonujących, że styl industrialny sprawdza się w aranżacji jadalni!

Styl industrialny kojarzy się z surowością i chłodem hal przemysłowych. Jadalnia natomiast z miejscem, które powinno być ciepłe i zachęcać do celebrowania wspólnych posiłków. Czy zatem jadalnia i styl industrialny wzajemnie się wykluczają? Nie! Aranżacja jadalni w stylu industrialnym  okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Styl industrialny to prostota formy i ograniczona ilość materiałów, dzięki czemu to jedzenie i biesiadnicy znajdują się w centrum uwagi. A chyba to powinno być właśnie najważniejsze podczas wspólnego jedzenia?

Aranżacja jadalni w stylu industrialnym: stół i krzesła

Najbardziej charakterystycznymi cechami jadalni w stylu industrialnym są  proste, drewniane stoły i krzesła nie kojarzące się z wymuskaną i luksusową jadalnią. Stół w stylu industrialnym jest prosty, na stalowej lub drewnianej podstawie z blatem z surowego, starego (lub dobrze postarzonego) drewna. Zaletą takiego starego, drewnianego  blatu jest to, że nic mu się nie stanie nawet jeśli coś się wyleje. Niewielkie przebarwienia i plamy traktujemy jak naturalną patynę. Właściwie to nawet dziwnie wygląda jeśli blat stołu w stylu industrialnym jest jednolity, sprawiający wrażenie nowego. Krzesła w jadalni w stylu industrialnym nigdy nie stanowią kompletu ze stołem. Zawsze sprawiają wrażenie dobranych trochę przypadkowo.

Zobacz więcej: urok drewnianego stołu

 

Zdarza się, że przy stole stoją krzesła metalowe, drewniane i plecione z tworzywa lub druciane. Tak jak w fabrykach – nikt się nie przejmuje czy wszystko do siebie pasuje, to tylko ma działać, nie zdobić! Jednak w domach zwracamy uwagę by nasze cenne znaleziska łączył chociaż kolor – dlatego czasem je przemalowujemy. W wielkomiejskiej odmianie stylu industrialnego przy współczesnym postarzanym stole, krzesła są identyczne ale wtedy staramy się zróżnicować je choćby właśnie kolorem.

Zobacz także: wszystko o krzesłach do jadalni

 

Aranżacja jadalni w stylu industrialnym: oświetlenie stołu

Oświetlenie stołu w prostym stylu industrialnym to lampy metalowe z widoczną żarówką, zazwyczaj wieszane po kilka – dwie lub trzy. Lampy nad stołem, tak jak krzesła, często są też różne. Czasem różni je tylko kolor, czasem forma i kształt. Ostatnio modne zrobiło się oświetlenie stołu wykonane z miedzi. Oświetlenie stołu często zawieszone jest na łańcuchach lub na widocznych przewodach. Lampy w stylu industrialnym wyposażone są albo w duże klosze – płaskie lub głębokie, albo żarówki osłonięte są tylko metalowymi klatkami. Chodzi o to by oprawa była odporna na uszkodzenia jednocześnie dając jak najwięcej światła.