Aranżacja salonu: 9 sposobów by aranżacja salonu wyglądała na droższą niż jest w rzeczywistości!

2015-02-13 18:33 Monika Czerwińska-Konarska

Atrakcyjna aranżacja salonu nie jest rzeczą łatwą, zwłaszcza jeśli na meble do salonu nie możemy wydać fortuny. Aranżacja salonu może jednak znakomicie oszukać oko i wydać się znacznie droższą niż jest w rzeczywistości. Zobaczcie 9 niedrogich trików sprawiających, że pomysłowa aranżacja salonu oszuka każde oko!

Czy jest coś złego w tym jeśli aranżacja salonu wygląda na droższą niż jest? Oczywiście, że nie. Właśnie o to chodzi, by nie wydawać fortuny na meble do salonu, dywany, zasłony czy półki na książki i inne drobiazgi. Aranżacja salonu ma znaczenie dla nas mieszkańców, ale także wtedy gdy chcemy dobrze sprzedać lub wynająć mieszkanie. Meble do salonu i dekoracje nie muszą wcale spustoszyć naszego portfela. Warto po prostu dobrze je przemyśleć, zredukować do minimum, a przede wszystkim dobrze wykorzystać detale architektoniczne i światło, które znajdują się naturalnie w salonie.

1. Aranżacja salonu: wykreuj iluzję dywanem

Im większy dywan tym większa wydaje się powierzchnia pokoju dziennego. Może to być jeden dywan, ale możemy ułożyć obok siebie kilka takich samych dywanów wyglądających jak jeden. Kilka małych dywanów będzie tańszych niż jeden wielkoformatowy. Taki efekt będzie możliwy przy dywanach typu shaggy lub patchworkowych z kawałków skór – nie widać wtedy miejsc łączeń – długi włos wszystko kryje. Dobrze jesli dywany bedą w kolorach neutralnych, dzięki temu łatwo je dopasujesz do aranżacji salonu.

2. Aranżacja salonu: 3 jest cyfrą magiczną

Kolejny pomysł na efektowną aranżację salonu to wprowadzenie obrazów, plakatów, ramek. Może to być tryptyk kupiony w galerii sztuki. Równie dobrą, a znacznie tańszą wersją będzie wielkoformatowa fotografia (potrzebna jest duża rozdzielczość) wydrukowana w lokalnym punkcie, przecięta na trzy części, następnie oprawione w identyczne ramy kupione w sieciówce z wyposażeniem wnętrz. Możemy wykorzystać zdjęcia dzieci w takich samych pozach różniące się kolorami. Mogą to też być trzy identyczne lustra, odbijające widok za oknem i wpuszczające dodatkowe światło – to zawsze powiększa przestrzeń salonu.

3. Aranżacja salonu: mniej znaczy więcej

Zamiast załadowanych po brzegi, półek na książki i pamiątki lepiej pójść w minimalizm podczas aranżacji salonu. Wystarczy tylko trochę książek, kilka wysokich wazonów oraz mniejszych przedmiotów różnej wielkości i w różnych kolorach. Najważniejsze jest to, by pomiędzy przedmiotami pozostawić wolne przestrzenie.  Jeśli jest miejsce przed półką na książki postawmy tam jeszcze zgrabny fotel. Takie zorganizowanie wcześniej niewykorzystanej przestrzeni, na wygodny kąt do czytania sprawi, że aranżacja salonu sprawi, że wyda on się większy i bardziej ustawny.

4. Aranżacja salonu: punkt centralny

Każda aranżacja salonu potrzebuje swojego punktu centralnego. Jest to „coś”, co przyciąga i zatrzymuje wzrok. Może to być duży obraz na ścianie lub przemyślana kolekcja małych ram, duże lustro, zawieszona asymetrycznie lampa, podkreślony kominek albo duża zielona roślina. Nie są to drogie rzeczy, wszystko to możemy zrobić we własnym zakresie.

5. Aranżacja salonu: wyjątkowa ściana

Nie tylko aranżacja salonu, także wygląd sypialni wpływa na wartość mieszkania. Dlatego ani salon ani sypialnia nie mogą być nudne. Potraktujmy ścianę za łóżkiem w sposób szczególny. Pomalujmy ją na ciemno lub połóżmy strukturalną tapetę. Nada to głębi sypialni, jednocześnie ją ociepli. Możemy w tym celu śledzić wyprzedaże w sklepach z tapetami i tkaninami – tam często można kupić za połowę ceny rolki tapet, które zostały zamówione na przykład przez pomyłkę.

6. Aranżacja salonu: piękno naturalne

Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem salonu skąpanego w naturalnym świetle, lub z widocznymi ładnymi elementami konstrukcyjnymi podkreśl je i pozwól grać im pierwsze skrzypce. Do aranżacji salonu użyj kolorów neutralnych, które podkreślą naturalne i bezcenne światło. Jednak by nie było nudno dołóż jeden czy dwa detale z wyraźnym, przyciągającym wzrok wzorem.

7. Aranżacja salonu: element, którego nikt by się nie spodziewał

W sypialni może to być zagłowie łóżka rozciągnięte na szerokość całej ściany. W salonie może to być iluzja eleganckiej boazerii w części jadalnianej wykonana z dostępnych elementów o zupełnie innym przeznaczeniu – na przykład frontów szafek, blatów biurek z cyklu „zrób to sam”, czy niedrogich, a długich blatów kuchennych, paneli podłogowych itp.

8. Aranżacja salonu: pokój z widokiem

Niewielu z nas posiada wyjątkowy widok za oknem. Jeśli to my jesteśmy tymi szczęściarzami wykorzystajmy wyjątkowy widok, koniecznie w aranżacji salonu. Będzie to potwierdzeniem reguły: location, location, location. Jest to rzecz bezcenna, a podkreślenie nie będzie drogie. Stwórzmy ramy dla widoku z zasłon w neutralnych kolorach – kolor taupe, beż, szarość, nawet antracyt, jednak ważne żeby nie były zbyt jasne. Nie stawiajmy nic wysokiego na drodze do okna. Meble przed oknem powinny być takiej wysokości by kierowały nasz wzrok za okno, a nie na siebie. Na przykład stolik kawowy o gładkiej powierzchni albo sofa sięgająca parapetu. Taka aranżacja salonu z podkreślonym widokiem za oknem sprawi, że salon będzie wyglądał na miejsce znacznie droższe niż jest w rzeczywistości.

9. Aranżacja salonu: eklektyzm

Zazwyczaj łącząc meble i dodatki w rożnym stylu osiągamy najciekawsze efekty. Jednak żeby takie łączenie wyglądało na zaplanowane, a nie na przypadkową i wyglądającą tanio zbieraninę powinien je łączyć ten sam kolor. Możemy od razu starać się dobierać meble i dodatki w tym samym kolorze, możemy też zmienić im tapicerkę. Przy takim wyposażeniu reszta aranżacji salonu powinna być utrzymana w kolorach nueutralnych z dosłownie kilkoma kroplami dodatkowych kolorów.