Przywrotnik pospolity - Alchemilla vulgaris

2020-07-16 15:43

Przywrotnik pospolity to wieloletnia roślina, rosnąca dziko na łąkach, pastwiskach i polanach.

Przywrotnik pospolity
Autor: photos.com Przywrotnik pospolity

Przywrotnik pospolity znany jest także jako lwia łapa, nawrotnik, gęsie łapki lub gwiazdosz. Łodyga przywrotnika pospolitego jest lekko wzniesiona. Ułożone w rozetę liście są niebieskozielone lub szarozielone, okrągławe, 7-9-klapowane, z ząbkowanym brzegiem, owłosione. Często występują na nich kropelki wody. Kwiaty przywrotnika pospolitego są małe, niepozorne, zebrane w gęste pączki.

Surowcem zielarskim przywrotnika pospolitego jest ziele przywrotnika (Herba Alchemillae). Od maja do sierpnia ścina się liście wraz z kwiatami, a następnie suszy. Liście często są porażone przez mączniaka – nie nadają się wtedy do zbioru. Susz zalewa się wrzątkiem, przyrządzając z niego napary i odwary. Ziele przywrotnika pospolitego zawiera garbniki, gorycze, woski, żywice, saponiny, sole mineralne oraz kwasy organiczne. Działa moczopędnie i przeciwzapalnie. Reguluje pracę żołądka i przemianę materii. Stosowany jest w nieżytach żołądka i jelit oraz przy zaburzeniach pracy nerek i wątroby. Zewnętrznie stosuje się do okładów na rany oraz przy stanach zapalnych spojówek.

Pamiętaj! Zanim zastosujesz przywrotnik pospolity, skonsultuj się z lekarzem.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 60 cm
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów żółtozielona
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE