Podbiał pospolity - Tussilago farfara

2020-07-16 15:44 Paweł Romanowski

Podbiał pospolity to pospolita roślina, rosnąca na łąkach, polanach, przydrożach. Czasem pojawia się także na trawnikach, gdzie jest trudnym do zwalczenia chwastem.

Podbiał – opis


Podbiał pospolity jest podobny do mniszka pospolitego, jednak ma mniejsze kwiaty (średnicy 2-2,5 cm), które pojawiają się na roślinie, zanim wytworzy ona liście (w marcu i kwietniu). Kwiat podbiału jest żółty, osadzony na szczycie pędów pokrytych łuskami. Liście podbiału pospolitego są duże, okrągławo sercowate, z płytkimi zatokami i ząbkami na brzegach. Młode liście podbiału są całe pokryte białym kutnerem, z czasem włoski pozostają jedynie na spodzie liści. Podbiał pospolity osiąga od 7 do 15 cm wysokości.

Podbiał pospolity – roślina lecznicza

Liść podbiału jest surowcem zielarskim (Folium Farfarae), rzadziej kwiaty podbiału (Flos Farfarae). Zawierają one m.in. olejek eteryczny, śluz, garbniki, karotenoidy, kwasy organiczne, gorycze, związki mineralne i mikroelementy – zwłaszcza cynk. Liście podbiału zbierane są bez ogonków, od maja do czerwca, kwiaty podbiału zrywa się, gdy tylko zaczną się rozwijać.

Podbiał – właściwości

Po wysuszeniu wykorzystywane są do przyrządzania odwaru (pół łyżki suszonych liści lub kwiatów zalać 1 szklanką wody i ogrzewać pod przykryciem 30 minut), który stosowany jest jako środek wykrztuśny (silniej działają kwiaty), przeciwskurczowy, przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i osłaniający w przeziębieniach, anginie, zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej oraz w zapaleniu krtani. Podbiał pospolity stosowany jest także w celu łagodzenia suchego kaszlu – jest składnikiem wielu leków – syropów i tabletek do ssania. Odwar stosowany jest także do przemywania tłustej cery.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia III - IV
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kępiasty
Wysokość 7 cm - 15 cm