Ostropest plamisty - Silybum marianum

2022-04-01 13:43

Ostropest plamisty to wysoka roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jest blisko spokrewniony i bardzo podobny do popularnego ostu (Caardus).

Ostropest plamisty
Autor: Gettyimages Ostropest plamisty

Spis treści

  1. Ostropest plamisty - opis rośliny
  2. Ostropest plamisty - uprawa

Ostropest plamisty - opis rośliny

Ostropest plamisty dorasta nawet do 2 m wysokości. Gruba i rozgałęziona łodyga wyrasta z rozety liściowej. Liście mają kolczaste brzegi i charakterystyczne białe plamy na nerwach. Ostropest plamisty kwitnie od czerwca do połowy sierpnia.

Kwiaty są fioletowe i pojawiają się na różnych piętrach na końcach pędów. Owoce (niełupki) dojrzewają nierównomiernie od sierpnia do września, są cennym surowcem leczniczym - zawierają zespół flawonolignanów zwany sylimaryną (stosowana w dolegliwościach wątroby).

Ostropest plamisty - uprawa

Ostropest plamisty jest rośliną łatwą w uprawie. Nie wymaga przedplonu, a na tym samym miejscu może rosnąć wiele lat. Sadzony jest często w wydzielonych miejscach w warzywniku (np. w ogródku ziołowym) lub ogrodzie ziołowym oraz na łące. Nasiona wysiewa się wprost do gruntu w kwietniu. Z uwagi na wysokie rozmiary, potrzebuje sporo miejsca (między roślinami trzeba zachować 50 cm odstępu).

Ostropest plamisty nie jest wybredny w stosunku do gleby. Dobrze rośnie na każdej ziemi ogrodowej (poza miejscami, gdzie długo zalega woda). Surowiec zielarski najwyższej jakości (owoce) zbiera się tylko ze słonecznych stanowisk. W półcieniu ostropest kwitnie znacznie gorzej. Ostropest plamisty nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Na suchych glebach trzeba go podlewać w czasie dużych upałów.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Zioła
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wyprostowany
Zioła w domu i na balkonie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE