Ostropest plamisty - Silybum marianum

2022-04-01 13:43

Ostropest plamisty to wysoka roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jest blisko spokrewniony i bardzo podobny do popularnego ostu (Caardus).

Ostropest plamisty
Autor: Gettyimages Ostropest plamisty

Spis treści

  1. Ostropest plamisty - opis rośliny
  2. Ostropest plamisty - uprawa

Ostropest plamisty - opis rośliny

Ostropest plamisty dorasta nawet do 2 m wysokości. Gruba i rozgałęziona łodyga wyrasta z rozety liściowej. Liście mają kolczaste brzegi i charakterystyczne białe plamy na nerwach. Ostropest plamisty kwitnie od czerwca do połowy sierpnia.

Kwiaty są fioletowe i pojawiają się na różnych piętrach na końcach pędów. Owoce (niełupki) dojrzewają nierównomiernie od sierpnia do września, są cennym surowcem leczniczym - zawierają zespół flawonolignanów zwany sylimaryną (stosowana w dolegliwościach wątroby).

Ostropest plamisty - uprawa

Ostropest plamisty jest rośliną łatwą w uprawie. Nie wymaga przedplonu, a na tym samym miejscu może rosnąć wiele lat. Sadzony jest często w wydzielonych miejscach w warzywniku (np. w ogródku ziołowym) lub ogrodzie ziołowym oraz na łące. Nasiona wysiewa się wprost do gruntu w kwietniu. Z uwagi na wysokie rozmiary, potrzebuje sporo miejsca (między roślinami trzeba zachować 50 cm odstępu).

Ostropest plamisty nie jest wybredny w stosunku do gleby. Dobrze rośnie na każdej ziemi ogrodowej (poza miejscami, gdzie długo zalega woda). Surowiec zielarski najwyższej jakości (owoce) zbiera się tylko ze słonecznych stanowisk. W półcieniu ostropest kwitnie znacznie gorzej. Ostropest plamisty nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Na suchych glebach trzeba go podlewać w czasie dużych upałów.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Zioła
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wyprostowany
Zioła w domu i na balkonie