Lukrecja gładka - Glycyrrhiza glabra

2020-07-16 15:47 Paweł Romanowski
Lukrecja gładka
Autor: photos.com Lukrecja gładka

Lukrecja gładka to bylina o długim i silnie rozwiniętym głównym korzeniu palowym, który ma wiele długich rozgałęzień odchodzących w boki nawet do kilku metrów w głąb ziemi. Łodyga lukrecji gładkiej jest wniesiona i sztywna, osiąga od 60 do 150 cm wysokości.

Lukrecja gładka ma nieparzystopierzaste, skórzaste i błyszczące liście, które przypominają liście robinii akacjowej (jest z nią spokrewniona).

Lukrecja gładka kwitnie w czercu i lipcu. Jej drobne, fioletowo-białe kwiaty zebrane są w grona.Korzeń lukrecji (Radix Glycyrrhizae) jest jednym z najstarszych surowców leczniczych, znanych i stosowanych w ziołolecznictwie. Korzenie lukrecji zbiera się jesienią lub wczesną wiosną. aby pozbyć się gorzkiego smaku, trzeba usunąć korę. Korzen lukrecji zawiera m.in. trójperteny (m.in. glicyryzynę), flawonoidy, substancje goryczowe, żywice, kwasy organiczne, saponiny. Substancje te wykazują właściwości wykrztuśne, moczopędne i rozkurczające. Korzeń lukrecji stosuje się w leczeniu chorób oddechowych oraz w chorobie wrzodowej żołądka, dwunastnicy i stanach zapalnych przewodu pokarmowego.

Lukrecja gładka ma także właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Glicyryzyna - jeden ze składników aktywnych rośliny - wykazuje silne własności wiązania wody w skórze. Z tego powodu wykorzystywana jest w kosmetyce do produkcji kremów i szamponów. Napar z korzenia lukrecji powinien być stosowany ostrożnie, wskazana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem!

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Wysokość 60 cm - 1,5 m
Barwa kwiatów fioletowo-biała

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021