Kocanki piaskowe - Helichrysum arenarium

2020-07-16 15:49

Kocanki piaskowe to niewielka bylina, rosnąca dziko na glebach ubogich, suchych i piaszczystych w lasach, zaroślach i przydrożach. Dorasta do 10-30 cm wysokości. Czasem sadzona jest w ogrodach, jednak rzadko. Ze względu na cenne właściwości lecznicze, kocanki piaskowe są uprawiane jako rośliny lecznicze.

Kocanki piaskowe
Autor: photos.com Kocanki piaskowe

Spis treści

  1. Kocanki piaskowe - opis
  2. Kocanki - surowiec zielarski

Kocanki piaskowe wpisano w Polsce na listę roślin podlegających częściowej ochronie gatunkowej, dlatego też surowiec leczniczy pochodzi jedynie z upraw.

Kocanki piaskowe - opis

Kocanki piaskowe mają zarówno łodygę, jak i drobne liście pokryte gęstym kutnerem, który nadaje roślinie srebrzystozielony kolor. Od lipca do października na szczycie łodygi pojawiają się drobne, żółte, kuliste kwiaty. Nazwa łacińska Helichrysum nawiązuje do koloru kwiatów i pochodzi od greckich słów: helios – słońce oraz chrysos – złoto. Roślina należy do rodziny złożonych (Asteraceae), jednak jej kwiaty zbudowane są jedynie z kwiatów rurkowatych, brak jest natomiast kwiatów języczkowych. Kwiatostany i łodygi wykorzystywane są czasem jako materiał na suche bukiety (podobnie jak bardzo popularne kocanki ogrodowe).

Kocanki - surowiec zielarski

Surowcem leczniczym są kwiatostany kocanek piaskowych (Inflorescentia Helichrysi), które zbierane są bez szypułek, na początku lub w pełni kwitnienia. Zbyt późno zebrane kwiatostany rozpadają się podczas suszenia. Kocanki piaskowe zawierają glikozydy, garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy, karotenoidy oraz olejek eteryczny. Działają żółciopędnie, moczopędnie i lekko przeczyszczająco. Kwiatostany wykorzystywane są jako składnik mieszanek ziołowych, stosowanych w kamicy żółciowej oraz zapaleniu pęcherzyka żółciowego oraz chorobach wątroby, pęcherza i nerek.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - X
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Wysokość 10 cm - 30 cm
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Barwa liści/igieł srebrzystozielona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE